TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

ČD kupuje używane wagony z Austrii
Ryszard Piech - Opublikowano: 10.05.2011 13:56:57 2 komentarze
ČD kupuje używane wagony z Austrii

Po długich poszukiwaniach koleje czeskie ČD uzupełniły swój park taborowy poprzez zakup używanych wagonów.

Koleje czeskie ČD mają dosyć poważne problemy taborowe wynikające z faktu niedostatecznego zakupu nowych wagonów w zastępstwie których prowadzono rozległe modernizacje. Jednak nawet uwzględniając ten czynnik stopień odnowy taboru był niewystarczający co skutkuje niskim standardem podróży w przeważającej części połączeń. Ponieważ od lat wymagania jakościowe zgłaszane przez pasażerów rosną, więc konieczne było znalezienie rozwiązania. Głównym problemem są przestarzałe wagony standardu Y budowane przez ówczesne wschodnioniemieckie zakłady w Bautzen i Goerlitz. Wady tych wagonów są znane od lat i obejmują hamulce klockowe, przedziały ośmiomiejscowe z obiciem twardym skajem czy brak klimatyzacji. W niektórych wagonach te wady były usuwane w trakcie modernizacji, jednak większość pozostałą w pierwotnej formie. Ponieważ koszty modernizacji są wysokie, natomiast zachodnie spółki kolejowe sprzedawały używane wagony po stosunkowo atrakcyjnych cenach, więc ČD postanowiło w taki właśnie sposób poprawić swoją sytuację taborową. Chęć zbycia 100 używanych wagonów zgłosiły koleje niemieckie DB w związku z czym ČD w 2009 roku ogłosiły przetarg na dostawę 100 używanych wagonów, jednak ostatecznie postępowanie zakończyło się na niczym. Powodem niesfinalizowania tej umowy stały się problemy taborowe DB, które w wyniku problemów z zestawami kłowymi musiało znacznie ograniczyć wykorzystanie floty pociągów ICE co wywołało lawinowy wzrost zapotrzebowania na klasyczne wagony. Ponieważ problemy te mają charakter wieloletni a obecnie w Niemczech praktycznie każdy z wagonów jest w ruchu, więc ta droga została szybko zamknięta.

Jednak nic na świecie nie jest stałe i ČD szybko skorzystało z nadarzającej się okazji zakupu używanych wagonów od kolei austriackich ÖBB. Jeszcze w 2009 roku taki zakup byłby niemożliwy, ponieważ samo ÖBB cierpiało na chroniczny niedostatek wagonów do pociągów dalekobieżnych i ratowało się włączaniem do składów dalekobieżnych wagonów regionalnych lub krótkotrwałym wypożyczeniem z innych krajów, w tym i z PKP IC. Jednak dzięki dostawie składów wagonowych Railjet o których szerzej pisaliśmy tutaj, oraz tutaj, przewoźnik stał się w posiadaniu nadwyżki wagonów dalekobieżnych. Właśnie z tej okazji postanowiły skorzystać ČD i niedawno zawarły z ÖBB umowę obejmującą zakup 32 wagonów standardu Z2 (prędkość maksymalna 160 km/h, brak klimatyzacji) za łączną sumę 1,85 miliona €. Koszt jednego wagonu wynosi około 58 tysięcy €, czyli około 227 tysięcy złotych (według kursu NBP z dnia 09.05.2011). Umowa obejmuje wagony serii Bmz 21-70 z zakresu numerowego 500 do 594, które zostały wyprodukowane przez austriacką firmę SGP w latach 1980-82. Choć wagony są wiekowo porównywalne do tych, które zastąpią, to jednak stanowią one znaczący krok w kierunku poprawy komfortu podróży. Głównymi czynnikami są tutaj wyposażenie w hamulce tarczowe (lepsze hamowanie i znacznie cichsza praca) oraz przedziały z sześcioma komfortowymi miejscami. Oczywiście z racji swojego wieku wagony wymagają dokonania ich odświeżenia, jednak będzie to znacznie tańsze, niż dostosowywanie obecnych Y-greków. Zakupione z Austrii wagony zostaną przemalowanie w nowe barwy firmowe ČD oraz zyskają odświeżone wnętrze również według standardów firmowych przewoźnika, choć pozostaną pierwotne fotele czy też obicia ścienne. Tak odświeżone wagony mają trafić do pociągów pospiesznych kursujących z Pragi przez Pilzno do granicznej miejscowości Cheb zastępując obecnie eksploatowane Y-greki. Przewoźnik nie wyklucza również, iż w niedalekiej przyszłości wagony z Austrii mogą zostać doposażone w klimatyzację, co w przypadku obecnie eksploatowanych Y-ków jest bardzo kosztowne, natomiast konstrukcja wagonów z Austrii wymaga nieznacznych zmian. Pierwsze zrewitalizowane wagony w barwach ČD mają rozpocząć kursowanie jeszcze w lecie bieżącego roku, natomiast pod jego koniec w eksploatacji mają już być wszystkie zakupione wagony.

Współpraca ČD z ÖBB może w niedalekiej przyszłości osiągnąć jeszcze jeden stopień, bowiem od dłuższego czasu spekuluje się, że ČD zakupi 11 składów Railjet z których dostawy zrezygnowało ÖBB. Jednak pomimo faktu, iż na różnych stopniach potwierdza się pracę nad tym projektem, to jednak formalnego zamówienia jak dotąd nie złożono. W międzyczasie ÖBB już wprowadza zmiany w swoich składach Railjet, najpierw w będących obecnie w produkcji natomiast w kolejnym w już eksploatowanych. Zmiana obejmuje przestrzeń bistro, która została wykonana w formie baru, jednak ta forma sprzedaży nie została pozytywnie przyjęta przez pasażerów. Bynajmniej ÖBB nie jest tutaj wyjątkiem, ponieważ również inny przewoźnicy europejscy niedoceniają wagi wagonu restauracyjnego i jeden za drugim zarządem popełniają błąd po czym przychodzi otrzeźwienie i konieczność przebudowy stosunkowo nowych składów. Tak samo jest w przypadku Railjet, gdzie przestrzeń barowa zostanie zastąpiona przez tradycyjną restauracyjną z 14 miejscami siedzącymi. Co ciekawsze z tej zmiany mają korzystać jedynie pasażerowie klasy 2 podczas gdy w klasie 1 pozostanie zamawianie i donoszenie posiłków do miejsca pasażera. Wprowadzenie tej zmiany we wnętrzu będzie kosztowało 40 tysięcy €od jednego składu.

Patrząc na tabor PKP IC od lat słychać narzekania na jego jakość, jednak w podobnej sytuacji znajdują się także inni przewoźnicy z dawnego bloku wschodniego. Nie inaczej jest w przypadku ČD, gdzie sytuacja taborowa stała się na tyle niekorzystna, iż postanowiono o jej podreperowaniu zakupem używanych wagonów z Austrii, choć być może już w niedalekiej przyszłości w Czechach znajdą się całkowicie nowe wagony z Austrii –przyszłość często kryje niespodziewany obrót spraw... .
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
CD
OBB
DB
Bmz
  • Piotrek – 15.05.2011

    A do Rzymu jechaliśmy nowymi(!) wagonami IC, z nieśmiertelnymi hamulcami tarczowymi. We Włoszech maszynista się nie certolił, ostro przyśpieszał i hamował, aż śmierdziało spalenizną. Obok mijaliśmy regionalne składy, w których chyba wszędzie były tarczowe. Grunt to postęp :)

  • Piotrek – 15.05.2011

    Miało być oczywiście: "wagonami IC, z nieśmiertelnymi hamulcami klockowymi". Tak to jest, jak się siedzi za długo przed szybką. :)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....