TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

10 czerwca start, dziś promocja PKM
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 25.05.2018 13:03:26 1 komentarz
10 czerwca start, dziś promocja PKM

Od 10 czerwca kursy zaczną pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, łączące stolicę regionu z Grodziskiem Wielkopolskim, Nowym Tomyślem, Jarocinem i Wągrowcem. W godzinach szczytu składy na tych trasach kursować będą co pół godziny.

Poznańska Kolej Metropolitalna (PKM) to projekt komunikacyjny współfinansowany przez wielkopolski samorząd, miasto Poznań, powiat poznański oraz gminy i powiaty położone wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Jego wdrażanie potrwa do 2021 roku. Przewozy realizowane będą przez samorządowego przewoźnika kolejowego, spółkę Koleje Wielkopolskie.

W piątek w Poznaniu oficjalnie zainaugurowano PKM. W spotkaniu na poznańskim dworcu wzięli udział samorządowcy biorący udział w przedsięwzięciu. Zaprezentowany został też tabor, który od czerwca będzie woził pasażerów.

Jak podkreślił starosta poznański Jan Grabkowski, ideą, która przyświeca PKM jest podniesienie jakości i komfortu podróżowania w obrębie metropolii i przyległych samorządów, zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego w Poznaniu oraz promowanie ekologicznego transportu kolejowego.

"Dajemy pasażerom szansę szybszego dojazdu do pracy, ale spodziewamy się, że PKM będzie wozić nie tylko pracowników zatrudnionych w Poznaniu. Także poznaniacy będą mogli szybko i w komfortowych warunkach wyskoczyć pod miasto w ładne miejsce czy na obiad. Nie trzeba będzie brać samochodu, nie będzie problemu z parkowaniem czy z wypiciem piwa do obiadu np. w Grodzisku" – powiedział.

Współfinansowanie PKM oparte jest na zasadzie solidarnego udziału wszystkich samorządów położonych wzdłuż danej linii kolejowej w udzielaniu wsparcia finansowego wielkopolskiemu samorządowi na pokrywanie kosztów części uruchamianych połączeń kolejowych.

Wiceprezydent Poznania Maciej Wudarski podkreślił, że porozumienia zawarte między samorządem województwa a poszczególnymi samorządami w sprawie współfinansowania PKM to niewątpliwy sukces.

"Dla Poznania to przedsięwzięcie jest dużym wysiłkiem finansowym, mówimy o 1,5 mln zł w tym pierwszym okresie działalności PKM i docelowo o ponad 3 mln zł na funkcjonowanie PKM" - powiedział.

Wudarski zaznaczył, że nie ma wątpliwości, że PKM odniesie sukces, zaś pasażerowie dotąd dojeżdżający np. do pracy samochodami przesiądą się na pociąg. "Doskonale widać na przykładzie połączenia Poznań – Wągrowiec, że podniesienie standardu taboru, standardu linii spowodowało, że kursujące tam szynobusy już są zbyt ciasne – taka jest popularność tego połączenia" – powiedział.

Zapewnił, że w najbliższym czasie w aglomeracji poznańskiej powstanie kilkadziesiąt węzłów przesiadkowych, w których będzie można zostawić samochód czy rower i wsiąść do pociągu. "W Poznaniu przewidujemy docelowo kilkanaście parkingów park & ride" – dodał.

Przyznał, że kwestią najbliższych kilku, kilkunastu lat jest budowa wiaduktów, dzięki którym kierowcy samochodów w Poznaniu nie będą skazani na stanie przed przejazdami kolejowymi. "Poznań musi w tym zakresie bardzo przyspieszyć, to są wieloletnie zaniedbania. Będziemy składać swoje propozycje w sprawie bezkolizyjnych przejazdów do PKP PLK" - powiedział.

Docelowo PKM obejmie swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania; składy będą dojeżdżać do stacji: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Września, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. W godzinach szczytu przewozowego składy będą jeździć co ok. 30 minut.

Zakończenie wdrażania projektu przewidziane jest na 2021 rok i uzależnione od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM
Poznań
wielkopolska
  • mechanik – 26.05.2018

    Redakcjo, są ciekawsze wiadomości: http://www.rp.pl/Koleje/180529479-PFR-przejmie-calosc-udzialow-w-Pesa.html

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....