TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

155 Urodziny kolei żelaznej w Bydgoszczy
Rafał Frydrych - Opublikowano: 04.09.2006 21:56:06 1 komentarz
155 Urodziny kolei żelaznej w Bydgoszczy

Dokładnie w lipcu 1851 roku z bydgoskiego dworca kolejowego odjechał pierwszy pociąg. Od tego czasu Bydgoszcz wyraźnie zaczęła rozwijać się gospodarczo. Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Kolei postanowiło uczcić ten jubileusz. Z peronu numer 1 znów wyruszył w trasę parowóz.

    


Po 155 latach od tego pamiętnego wydarzenia na peronie znów pojawiła się lokomotywa parowa. Zbudowany w latach pięćdziesiątych parowóz serii Ol-49 wywołał na bydgoskim dworcu nie małą sensację. To jedna z nielicznych dziś na chodzie /sprawnych Ol-49 ostało się sześć/ lokomotyw, toteż podróżni przecierali oczy ze zdumienia. Ostatni parowóz przejeżdżał przez stację Bydgoszcz Główna w sierpniu 2004 roku, jednak tak długiego postoju nikt nie potrafił precyzyjnie odtworzyć w czasie. Tym razem, dzięki zapaleńcom lubującym się w historii kolei można było nie tylko podziwiać dostojnego staruszka ale wejść do kabiny maszynisty i oczyma wyobraźni przenieść się o dziesiątki lat wstecz, kiedy buchające parą stalowe rumaki pędziły po polskich torach. Co najbardziej atrakcyjne, po kilkugodzinnym postoju, za całkowitą darmochę pociąg retro zabrał entuzjastów kolei żelaznej w sentymentalną podróż do Aleksandrowa Kujawskiego. Dziarsko sapiący staruszek do którego doczepiono cztery stylowe niemieckie wagony z lat dwudziestych bez najmniejszego problemu pokonał 80 kilometrową trasę. Na bydgoską uroczystość przyjechał z parowozowni we Wolsztynie, gdzie na stałe stacjonuje. Parowozy osobowe serii Ol-49 produkowano w latach 1951-1954.

    

Ten zaprezentowany w Bydgoszczy jest 69 egzemplarzem całej serii i pochodzi z 1954 roku. Bramy dzierżoniowskiej fabryki lokomotyw im F.Dzierżyńskiego opuściło w sumie 116 sztuk bliźniaczych lokomotyw tego typu.. Cztery sztuki, nazywanych przez wtajemniczonych po prostu „Oelkami”, wyeksportowano do Korei Północnej, gdzie przez długie lata z powodzeniem obsługiwały najdłuższe szlaki kolejowe. 112 egzemplarzy zakupiły ongiś Polskie Koleje Państwowe. W opinii fachowców, uchodzą za jedne z najlepszych konstrukcji polskiego przemysłu parowozowego. Na przestrzeni półwiecza znakomicie wywiązały się ze swej roli –prowadzenia pociągów osobowych / na co wskazuje literka O w oznaczeniu serii/, w przeważającej większości, na liniach lokalnych.

    

Ol-49 w latach swej świetności zachwycały osiągami technicznymi. Do dziś te zabytkowe parowozy są w stanie mknąć z prędkością 100 kilometrów na godzinę ciągnąć wagony i „mając na barkach”12 tonowy ładunek węgla. Takie osiągi zapewnia ciśnienie robocze pary w kotłach sięgające 16 atmosfer. Infobus podpowiada: Kto nie skorzystał z okazji spotkania się oko w oko z sapiącą i buchającą parą potężną maszyną, a ma na to ochotę, niech nie traci kolejnej szansy. Można to zrobić w jedynej w Europie utrzymującej jeszcze czynnymi parowozami planowy ruch pociągów osobowych, parowozowni Wolsztyn.

  


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
parowóz
Bydgoszcz
Wolsztyn
pociąg
PKP Cargo
  • steff – 07.09.2006

    Haha, żeby nie impreza w Aleksandrowie Kujawskim to tego parowozu by w Bydgoszczy nie było! Artykuł nadaje się do kosza na śmieci, takie bzdury, sentymentalana podróż do Aleksandrowa? Zapomniał chyba Pan o tym, że to władze Aleksandrowa go zamówiły i zapłaciły a Bydgoszcz była tylkopo drodze. Zdjęcia też pozostawiają wiele do życzenia...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....