TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

28 września Święto Pary w Tarnowskich Górach
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 19.09.2019 10:48:40
28 września Święto Pary w Tarnowskich Górach

Kilkadziesiąt zabytkowych maszyn zasilanych parą pojawi się 28 września na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Tego dnia odbędzie się tam Święto Pary - pierwszy w regionie festiwal dziedzictwa przemysłowego, który w całości poświęcony technice parowej.

Święto Pary odbędzie się na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra, która w 2017 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wydarzenie nawiązuje do rocznicy uruchomienia pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej - stało się to właśnie w Tarnowskich Górach, w 1788 r.

Najważniejszą częścią festiwalu będzie prezentacja zabytkowych maszyn parowych. W skansenie pojawią się potężne walce drogowe, traktor parowy, blisko stuletnia ciężarówka, samochód napędzany parą oraz lokomobile. Jak zaznacza Zbigniew Pawlak, szef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT), które razem z Urzędem Miasta w Tarnowskich Górach organizuje Święto Pary - będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w Tarnowskich Górach.

"Nasi goście będą mogli zobaczyć prawdziwe cuda techniki, nie tylko maszyny drogowe, ale również stacjonarne lokomobile parowe, które będą zasilały inne urządzenia - takie jak mechaniczna siekiera, piła stołowa czy niewielki młyn tzw. śrutownik. Gromadzimy już odpowiednią ilość drewna i zboża. Na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy kopalni pojawią się także mniejsze maszyny - traktory parowe i mini walec, a na tory kolejki skansenowej wjedzie lokomotywa parowa" - wylicza Grzegorz Rudnicki z SMZT.

Święto Pary nawiązuje do pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej uruchomionej w tarnogórskiej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk w 1788 r. Logo festiwalu przedstawia właśnie tę pierwszą maszynę - 32-calową, systemu Newcomen, sprowadzoną z Wielkiej Brytanii. Uznaje się, że jej uruchomienie rozpoczęło rewolucję przemysłową w kolejnym, po Kornwalii, Walonii i Nord-Pas-de-Calais, miejscu w Europie. Działający model takiej właśnie maszyny także będzie można zobaczyć podczas festiwalu.

Jak podkreślił burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, właśnie technika parowa zmieniła oblicze miasta, regionu i kontynentu pod koniec XVIII w. "I to właśnie ona, w sposób symboliczny - poprzez maszynę parową po raz pierwszy zastosowaną do odwadniania - wpłynęła na odrodzenie się naszego miasta w czasie II tarnogórskiej rewolucji górniczej" - dodał burmistrz.

Święto Pary to także atrakcje dla młodego pokolenia pasjonatów techniki. Specjalnie dla nich SMZT przygotowuje bogatą ofertę warsztatów o tematyce parowej, a także animacje dla dzieci. Politechnika Śląska w Gliwicach zaprezentuje stanowisko, gdzie demonstrowane będzie tzw. doświadczenie Watta - słynnego konstruktora maszyn parowych, a także działające modele maszyn. Podczas festiwalu będzie też można posłuchać występów tarnogórskich zespołów.

Obsługa festiwalu i wolontariusze będą w dniu festiwalu przebrani w stylu steampunkowym - czyli nawiązującym estetycznie do maszyn parowych oraz epoki wiktoriańskiej. "Podczas światowych festiwali pary obsługa poprzebierana jest w stroje z okresu międzywojennego. My przebierzemy się inaczej. Chyba nikt do tej pory nie łączył pary i tego typu stylizacji" - wskazał Pawlak.

Do kopalni na Święto Pary będzie można dostać się pociągiem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, które specjalnie z tej okazji będą przewoziły turystów wykorzystując lokomotywę parową LAS 49. Skład będzie kursował tradycyjnie między Bytomiem a Tarnowskimi Górami. Między dworcem autobusowym w Tarnowskich Górach, Parkiem Wodnym, z przystankiem na tarnogórskim rynku, będzie kursował piętrowy angielski autobus z 1959 r. Przejazdy piętrusem i wąskotorówką w tym dniu będą bezpłatne. Do kopalni może też dostać się zwykłym autobusem lub na rowerze. Organizatorzy odradzają przyjazd samochodem z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych.  Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
parowóz
Tarnowskie Góry

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....