Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują – zatrzymaj się przed torem, nie ryzykuj!

inforail
01.08.2020 12:45
0 Komentarzy

Kierowcy ignorująznak stop, czerwone światło i opuszczone rogatki. Nieostrożne zachowaniekierowców tylko przez wakacje doprowadziło do 410 przypadków uszkodzeń rogatek.

Apele o bezpieczeństwo są potrzebne, dlatego AmbasadorzyBezpieczeństwa przeprowadzili 320 akcji na przejazdach kolejowo-drogowych irozdali 39 tysięcy ulotek i materiałów edukacyjnych. „Bezpieczny piątek” minąłpółmetek – poinformował rzecznik prasowy PKP PLK Mirosław Siemieniec.

Ambasadorzy Bezpieczeństwa w całej Polsce prowadzą”Bezpieczne piątki”, czyli dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystówi pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych. Dzisiaj kolejarze, AmbasadorzyBezpieczeństwa i Strażnicy Ochrony Kolei byli obecni między innymi naprzejazdach w Częstochowie, Gryfinie, Bielsku Podlaskim, Łodzi, Olsztynie.Akcje przeprowadzono na przejazdach kolejowo-drogowych w Sterkowcu, Rzezawie,Wolbromiu, Oświęcimiu, Lublinie, Łebie, Poznaniu, Zamościu, Czaplinku iTarnobrzegu. W wakacje rozdano 39 tys. ulotek i materiałów edukacyjnych. Wkilkudziesięciu przypadkach nałożono 87 mandatów oraz przeprowadzono 106kontroli trzeźwości.

W wakacje było 410 sytuacji, kiedy drągi rogatek były łamaneprzez kierowców, którzy nie dostosowali się do przepisów ruchu drogowego. Każdetakie zdarzenie to zagrożenie dla innych kierujących i opóźnienia pociągów. Wprzypadku uszkodzenia urządzeń na przejeździe lub stwierdzenia innej awariinależy skorzystać z #ŻóltejNaklejkiPLK.

#ŻółtaNaklejkaPLK ma trzy ważne numery. To indywidualnynumer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, którynależy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służbtechnicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie naprzejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Spada liczba zdarzeń,trzeba słuchać „głosu rozsądku”

Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W2019 r. w porównaniu z 2018 r. o 11% zmniejszyła się liczba wypadków zpojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2018 roku odnotowano 183zdarzenia, a w 2019 roku 163. W pierwszych 6 miesiącach bieżącego roku liczbawypadków również się zmniejszyła. Od stycznia do czerwca były 72 zdarzenia, a wanalogicznym okresie rok temu było to 88.

 „Bezpieczny przejazd…” – edukacja na lato

99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika znieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców. Niezatrzymywanie się przedznakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych i wjeżdżaniepod opadające rogatki to najczęstsze przyczyny tragedii.

Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd…” to działania naprzejazdach, w szkołach, spoty o bezpiecznym zachowaniu w tv, radiu, plakaty iulotki. Dzięki aplikacjom mobilnym kampanii „Bezpieczny przejazd…” dzieci niebędą się nudzić podczas wakacyjnych podróży. Razem z AmbasadoramiBezpieczeństwa zapraszamy rodziców i dzieci do korzystania z aplikacjimobilnych oraz gier edukacyjnych, dostępnych na stronie internetowej kampanii.W trakcie podróżowania pociągiem czy samochodem najmłodsi mogą poznać zasadybezpieczeństwa.

„Bezpieczny przejazd VR” to aplikacja mobilna, która, przyużyciu gogli VR, pozwala uczyć się na wykreowanym w wirtualnej rzeczywistościprzejeździe. Aplikacji można używać również korzystając z samego smartfona.Dostępna jest w wersji na Androida oraz iOS.

„Bezpieczny Przejazd – Wyzwanie”, to niekończący się wyścig,podczas którego można  poznać różnekategorie przejazdów oraz wyrobić nawyk prawidłowego ich pokonania, niezależnieod kategorii. Świetna zabawa  dlawszystkich lubiących rywalizację, pobijanie rekordów i zdobywanie trofeów.Dostępna jest w wersji na Androida, iOS oraz Windows.

Dla najmłodszych – Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę iPuzzle, czyli to co wszyscy lubimy najbardziej. I doskonała okazja dlarodziców, by sprawdzili swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomośćprzepisów ruchu drogowego. Wszystkie gry są dostępne nawww.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci oraz www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne. (PKP PLK)

Komentarze