Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Arriva: Marszałek nie ma prawa zlecić przewozów Przewozom Regionalnym

inforail
25.11.2015 13:35
0 Komentarzy

Zarządu Arriva RP skierował w dniu dzisiejszym do MarszałkaWojewództwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego list otwarty, dotyczącyrealizacji wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 4 listopadabr. i trybu wyboru przewoźnika doobsługi linii zelektryfikowanych w regionie.

Czytamy w nim: z niezrozumieniem przyjęliśmy Pana oświadczeniez dnia 24.11.2015 dotyczące interpretacji realizacji wyroku Wojewódzkiego SąduAdministracyjnego w sprawie trybu zlecenia przewozów kolejowych na liniach zelektryfikowanych.

Stanowczo sprzeciwiamy się dowolności w interpretacjiprzedmiotowego wyroku i wybiórcze traktowanie jego treści. Rozstrzygnięcie Sądujest jednoznaczne. Województwo nie ma prawa zlecić bezpośrednio przewozówspółce Przewozy Regionalne. Powołanie się na dodatkowe analizy, ekspertyzy czyinną formę zlecenia bezpośredniego ? tryb interwencyjny, w świetle tychdeklaracji trudno traktować inaczej jak próbę obejścia realizacji wyroku sądu.

Zarząd Arriva podkreśla ponownie bezsporne, jego zdaniem,fakty wynikające z postanowienia Sądu. To:

1. Decyzja o zastosowaniu bezprzetargowego trybu zleceniaprzewozów kolejowych na liniach zelektryfikowanych została podjęta niezgodnie zprawem i unieważniona, ze względu na naruszenie konkretnych przepisów prawa krajowego i europejskiego.

2. Naruszenie powyższych przepisów nastąpiło w zakresieprzekroczenia określonych prawem terminów. Terminy te zostały przekroczone nieo kilka dni a o 9 miesięcy.

3. Sąd, uzasadniając wyrok wskazał, że po spełnieniuokreślonych prawem wymogów, zlecenia bezpośrednie są dopuszczalne, nierozstrzygał tego jednak w kontekście zlecenia ich konkretnej spółce, co przyjąłPan jednak za oczywiste, Przewozom Regionalnym. Swoboda wyboru trybubezprzetargowego nie oznacza wspomnianej dowolności wyboru konkretnej spółki.Przy wyborze przewoźnika trzeba brać pod uwagę kwestie zachowaniekonkurencyjności, dyscypliny finansów publicznych czy też interesu ogółu, a wszczególności podróżnych korzystających z tych połączeń.

4. Na podstawie art. 152 §1 ustawy Prawo o postępowaniuprzed sądami administracyjnymi wyrok sądu jest wykonalny z dniem jegoogłoszenia.

I dalej Zarząd Arrivy pisze, że nie mogąc pozostać obojętnymna takie informacje, apeluje do Pana Marszałka o odpowiedź na nasze wielokrotnepróby kontaktu i podjęcie działań zmierzających do wypracowania rozwiązaniakompromisowego, uwzgledniającego wyrok sądu.

W sytuacji podjęcia odmiennej decyzji i bezprzetargowego zlecenia PrzewozomRegionalnym Zarząd Arrivy prosi o jej formalne potwierdzenie celemzabezpieczenia interesów podróżnych.


Komentarze