TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Bliżej wodorowych lokomotyw w Polsce?
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 14.06.2018 13:07:59
Bliżej wodorowych lokomotyw w Polsce?

Do komercyjnej eksploatacji taboru kolejowego zasilanego paliwem wodorowym zmierzać ma współpraca przy badaniach i inwestycjach w tym zakresie Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz PKP Cargo.

Jak informuje PAP stosowny list intencyjny przedstawiciele spółek podpisali w środę w Krakowie. Dokument zakłada m.in. kooperację na rzecz badań, analiz, a w przyszłości produkcji nowych typów wagonów i lokomotyw manewrowych o napędzie wodorowym oraz późniejszego ich utrzymania oraz eksploatacji.

Wcześniej JSW oraz PKP Cargo uznały za możliwą realizację wspólnych przedsięwzięć, których kluczowym celem ma być wypracowanie innowacyjnych rozwiązań sprzyjających zmniejszeniu zużycia energii, paliw i emisji spalin związanych z komercyjną eksploatacją wagonów i lokomotyw na paliwo wodorowe.

Zawarte w środę podczas kongresu Impact'18 w Krakowie porozumienie zakłada m.in. "potencjalną współpracę" jego stron "z innymi partnerami w uzasadnionym zakresie"; spółki dokonają ponadto analizy możliwości inwestycyjnych na terenach byłej kopalni Krupiński.

"JSW stawia na wodór jako paliwo przyszłości. Zgodnie ze Strategią Rozwoju JSW na lata 2018-2030 intensywnie pracujemy na rzecz rozwoju czystych technologii wodorowych. Badamy możliwości wykorzystania wodoru wyodrębnionego z gazu koksowniczego, który jest produktem ubocznym procesu koksowania, jesteśmy aktywnie zaangażowani w projekty e-mobility" - powiedział, cytowany w komunikacie JSW, prezes tej spółki Daniel Ozon.

JSW wyjaśniła, że wyseparowany i oczyszczony wodór może być wykorzystywany w ogniwach wodorowych do ekologicznej i bezemisyjnej produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, ekologicznego transportu publicznego czy zasilania urządzeń elektrycznych i awaryjnych stacji zasilania, np. dla szpitali, szkół czy urzędów.

"Dążymy do wykorzystania gazu koksowniczego do produkcji czystego wodoru, który mógłby w przyszłości stać się również bezemisyjnym paliwem napędowym dla nowoczesnego taboru PKP Cargo" - wskazał Ozon.

"Podpisany list intencyjny świadczy o dużej wadze, jaką przywiązuje zarząd PKP Cargo do optymalizacji procesów i stawiania na innowacyjne rozwiązania w naszej strategii rozwoju. Wykorzystanie wodoru do napędu naszych lokomotyw podniesie konkurencyjność naszych przewozów" - ocenił cytowany przez JSW prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz.

Przypomniał, że spółka jest największym przewoźnikiem towarowych w Polsce i jednym z największych w Europie; w ub. roku osiągnęła 4,74 mld zł przychodu i przewiozła ponad 119 mln ton towarów.

"Chcemy być przedsiębiorstwem, które nie tylko jest liderem rynku przewozowego, ale także nadaje ton innowacjom na kolei. Współpraca z JSW to kolejny krok, by stać się liderem innowacyjności w transporcie kolejowym, gdyż lokomotywy o napędzie wodorowym wprowadziłyby nas na zdecydowanie wyższy poziom rozwoju" - uznał Warsewicz.

Grupa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard i znaczącym producentem koksu oraz węglopochodnych w UE pod względem wielkości produkcji.

W grudniu ub. roku JSW podpisała już list intencyjny ze spółkami JSW Innowacje, Solaris Bus & Coach i Aurora Tech ws. zbadania możliwości wykorzystania wodoru (z gazu koksowniczego) do rozwoju czystych technologii wodorowych - w tym także pod kątem ekologicznego transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), która wyrażała zainteresowanie tym przedsięwzięciem.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lokomotywa
PKP CARGO
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....