TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Co z połączeniami kolejowymi na Słowację?
InfoRail - Opublikowano: 24.11.2016 11:15:15 1 komentarz
Co z połączeniami kolejowymi na Słowację?

Od dłuższego już czasu toczy się dyskusja na temat połączeń kolejowych Polski ze Słowacją. Jak wiadomo, pisaliśmy o tym także na łamach InfoRail, są one najdelikatniej mówiąc niezadowalające. Co na to MIB?

Otóż, jak informuje Andrzej Bittel, Podsekretarz Stanu, w procedowanym projekcie aktualizacji planu transportowego ministra właściwego do spraw transportu wskazano, że siatkę połączeń międzynarodowych należy kształtować w oparciu o następujące założenia:

1) zapewnienie połączenia stolicy kraju ? Warszawy ze stolicami krajów sąsiadujących z Polską. Do połączeń takich należą połączenia do: Berlina, Pragi, Bratysławy, Kijowa, Mińska, Moskwy oraz Wilna;

2) zapewnienie połączeń innych ważnych ośrodków miejskich z powiązanymi z nimi ośrodkami zagranicznymi. W ramach tej grupy połączeń należy uwzględnić relacje: Gdynia ? Kaliningrad, Gdynia ? Berlin, Szczecin ? Berlin, Gorzów ? Berlin, Wrocław ? Praga, Kraków ? Lwów, Warszawa ? Grodno.

Bittel zastrzega jednak, że powyższe relacje zostały podane jako przykładowe i nie należy ich traktować jako zamkniętego katalogu. I zaznacza, że połączenia międzynarodowe są uruchamiane na postawie porozumień zawieranych pomiędzy narodowymi przewoźnikami kolejowymi i wdrożenie każdej nowej usługi wymaga wspólnej decyzji wszystkich zaangażowanych przedsiębiorstw. Z tego powodu sformułowania w planie transportowym dotyczące przewozów międzynarodowych nie wykluczają tworzenia innych relacji niż wymienione w dokumencie.

Bittel informuje też, że Minister Infrastruktury i Budownictwa dofinansowuje obecnie kursowanie pociągów międzynarodowych, w relacjach Warszawa Wschodnia ? Budapeszt i Kraków Główny ? Budapeszt, które zapewniają również bezpośrednie połączenie ze Słowacją ? m.in. z Bratysławą. W związku z tym podstawowa oferta przewozów między Polską a Słowacją jest zapewniona.

W przypadku nowych połączeń międzynarodowych ze Słowacją warunkiem ich uruchomienia, oprócz zapewnienia finansowania przez ministra właściwego do spraw transportu na odcinku polskim, jest zainteresowanie takimi przewozami ze strony słowackiej ? zarówno przewoźnika, jak i właściwych organów odpowiedzialnych za dotowanie przewozów pasażerskich.

I dalej Bittel zapewnia, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa prowadzi ciągłą współpracę z krajami sąsiednimi w zakresie transportu kolejowego. W przypadku zainteresowania strony słowackiej rozwojem połączeń pasażerskich resort przeanalizuje możliwości uruchomienia takich przewozów. Podsekretarz Stanu zwracam uwagę, że na podstawie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym dotowanie przewozów międzynarodowych przez ministra właściwego do spraw transportu jest fakultatywne. Tym samym w sytuacji ograniczonych środków budżetowych priorytetem jest dofinansowanie przewozów międzywojewódzkich.

Bittel podkreśla, że jeżeli istnieje potrzeba uruchomienia połączeń o charakterze transgranicznym, tego typu przewozy mogą być wykonywane w ramach umowy zawartej przez przewoźnika z Marszałkiem Województwa Śląskiego, który zgodnie z przepisami ustawy jest organizatorem przewozów wykonywanych w strefie transgranicznej. Obecnie takie przewozy wykonuje przewoźnik "Koleje Śląskie" sp. z o.o. w relacji Zwardoń ? Żylina i nie są one przedmiotem interwencji ministra właściwego do spraw transportu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Słowacja
PKP Intercity
Koleje Śląskie
  • kolejFAN – 24.11.2016

    co za bzdury. kolejny który dostał z PICu kartkę i sam nie wie co ma mówić.Uwalili Cracovię i Bema, która była jednym z niewielu połączeń spajających Kraków, Nowy Sącz, Preszów, Koszyce i Budapeszt!!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....