TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Co z siatką połączeń międzynarodowych? MI wyjaśnia
InfoRail.pl - Opublikowano: 08.09.2020 12:45:26
Co z siatką połączeń międzynarodowych? MI wyjaśnia

Pomimo poluzowania restrykcji związanych z przemieszczaniem się ludności z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19, kolejowe pasażerskie przejścia graniczne i punkty kontroli granicznej pozostają nadal zamknięte – poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w odpowiedzi na interpelację poselską.

Powyższe dotyczy zarówno granicy polsko – białoruskiej jak i polsko – ukraińskiej. Granice lądowe z ww. krajami zostały otwarte tylko i wyłącznie dla transportu drogowego, co wynika z przepisu § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w którym do odwołania wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Pociągi do Grodna (na razie) nie pojadą

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki Bitel poinformował, że na chwilę obecną nie jest możliwe wznowienie kursowania pociągów do/z Grodna, a termin otwarcia kolejowych punktów odprawy granicznej nie jest znany. W przypadku otwarcia granicy, organizator wraz z operatorem podejmą odpowiednie działania celem wznowienia przewozów do Grodna pociągiem TLK "Hańcza".

Koleje Litewskie nie mają taboru

Odpowiadając na pytanie dotyczące połączeń kolejowych na Litwę wiceminister wyjaśnił, że organizator wraz z operatorem na bieżąco współpracują z Kolejami Litewskimi. W ostatnim czasie podjęte zostały rozmowy na temat uruchomienia połączenia Warszawa - Wilno z przesiadką na stacji Kowno, z pociągu normalnotorowego na szerokotorowy. Z informacji przekazanych przez stronę litewską wynika, że Koleje Litewskie są zainteresowane uruchomieniem ww. połączenia. Jednakże z uwagi na ograniczenia techniczne (niedysponowanie przez Koleje Litewskie taborem 1435 mm) projekt ten jest jeszcze w fazie przygotowawczej. Ministerstwo Infrastruktury jest otwarte na dialog z partnerem litewskim, którego finałem byłoby uruchomienie połączenia kolejowego Polska - Litwa.

Białoruś i Rosja

Odnosząc się do planów wzmocnienia siatki połączeń kolejowych z Białorusią i Rosją Andrzej Bittel poinformował, że w ramach prac nad ofertą przewozową w obowiązującym rozkładzie jazdy edycji 2019/2020 przy współpracy z zagranicznymi partnerami zostało uruchomione nowe codzienne bezpośrednie połączenie w relacji Moskwa – Mińsk – Brześć – Terespol – Biała Podlaska – Siedlce – Warszawa – Katowice – Praga (poc. IC "Batory"). Dodatkowo, oferta połączeń na trasie Warszawa – Siedlce – Biała Podlaska – Terespol – Brześć została uzupełniona kolejnym pociągiem (IC "Mickiewicz"). Zatem łącznie z Warszawy do Brześcia kursują trzy pociągi dziennie – jeden jadący dalej przez Mińsk do Moskwy oraz dwa ze skoordynowaną przesiadką w Brześciu na szybki szerokotorowy pociąg do Mińska.

Rozkład jazdy zapewnia równomierne rozłożenie połączeń w dobie: rano, w południe i wieczorem. Do czasu wybuchu epidemii wspomniane połączenia cieszyły się wysokim zainteresowaniem podróżnych.

Do krajów UE

W odpowiedzi na pytanie dotyczące nowych połączeń z krajami Unii Europejskiej Bitel poinformował, że wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy 2020/2021 planuje się uruchomienie pociągu IC "Wawel" relacji Kraków – Katowice – Opole – Wrocław – Legnica – Zielona Góra – Berlin. Planuje się także wydłużenie relacji pociągu IC "Cracovia" (obecnie: Kraków – Praga), który będzie kursował w relacji Przemyśl – Rzeszów – Kraków – Praga. Ponadto w ramach połączeń komercyjnych Koleje Rosyjskie uruchamiają pociągi relacji Moskwa – Paryż oraz Moskwa – Nicea (m.in. przez Weronę, Mediolan, Genuę, Monako), które na trasie przejazdów mają postoje handlowe na terenie Polski, co umożliwia skorzystanie z bezpośredniego przejazdu na ww. trasach.

Nie będzie nowych nocnych połączeń

W najbliższym czasie nie planuje się uruchamiania nowych międzynarodowych pociągów nocnych. W przypadku planowania oferty połączeń międzynarodowych, minister właściwy do spraw transportu nie posiada integralnej i niezależnej możliwości uzgodnienia i wprowadzania pociągów do kursowania. Wszystkie decyzje podejmowane są w uzgodnieniu z zarządami kolei obcych, przez teren których przebiegać ma trasa pociągów. Każdy kraj prowadzi swoją niezależną politykę transportową. Ponadto, w czasie corocznych międzynarodowych konferencji rozkładowych przekazywane są partnerom zagranicznym liczne propozycje nowych połączeń, które częściowo zostają przyjęte do realizacji. Inicjatywą taką było m.in. ponowne uruchomienie w grudniu 2018 r. połączenia Wiedeń/Budapeszt – Berlin (kursującego wcześniej przez Pragę, Drezno) nową trasą przez Opole, Wrocław, Legnicę i Zieloną Górę (poc. IC "Nightjet"), co zapewniło mieszkańcom południowej Polski możliwość podróży do Niemiec, Austrii, na Słowację i na Węgry, a także pozwoliło uruchomić bezpośrednie połączenie m.in. Przemyśla, Rzeszowa, Krakowa, Katowic oraz Wrocławia z Berlinem.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Andrzej Bittel
Ministerstwo Infrastruktury

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....