TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Czy powstanie Narodowe Muzeum Kolejnictwa?
InfoRail.pl - Opublikowano: 27.11.2017 10:27:09 7 komentarzy
Czy powstanie Narodowe Muzeum Kolejnictwa? (fot. Muzeum Techniki)

Inicjatywy dotyczące utworzenia nowej placówki muzealnej dedykowanej kolejnictwu były podejmowane już w roku ubiegłym – poinformował wiceminister Andrzej Bittel.

Od lutego 2016 r. w ramach dwóch zespołów roboczych powołanych przy Komisji Infrastruktury Senatu RP prowadzono prace nad problematyką szeroko pojętej ochrony zabytków kolejnictwa, które obejmowały:

nowelizację przepisów ustawy o transporcie kolejowym, a także aktów wykonawczych do niej, pod kątem wprowadzenia ułatwień dla funkcjonowania kolei o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i wypoczynkowym,

wprowadzenie w ustawie o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" przepisów umożliwiających nieodpłatne przekazywanie mienia PKP S.A. stowarzyszeniom miłośników kolei.

W pracach ww. zespołów uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń reprezentujących miłośników kolei, a także Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Transportu Kolejowego oraz Transportowego Dozoru Technicznego.

Realizując postulaty związane z wdrożeniem systemowych rozwiązań mających na celu ochronę zabytków kolejnictwa w Polsce, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego, a także po konsultacjach z PKP S.A., przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" oraz ustawy o transporcie kolejowym, który zakłada wprowadzenie możliwości nieodpłatnego przekazywania mienia ruchomego, a także zużytych materiałów pozostałych po remontach i modernizacji linii kolejowych (szyny, tłuczeń itp.) na rzecz jednostek samorządu terytorialnego lub organizacji pozarządowych, np. stowarzyszeniom miłośników kolei, kolejek wąskotorowych i innych. Dodatkowo w projekcie wprowadzane jest wyłączenie z niektórych obowiązków wynikających z przepisów o interoperacyjności kolei dla pojazdów historycznych i turystycznych. Projekt przeszedł uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne, a w dniu 25 października 2017 r. uzyskał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Odnosząc się do kwestii utworzenia Narodowego Muzeum Kolejnictwa, którego celem byłoby gromadzenie, udostępnianie, restaurowanie, popularyzowanie i prowadzenie badań nad zabytkami i historią kolejnictwa oraz kultury technicznej, Bittel poinformował, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa z zainteresowaniem przyjmuje inicjatywy powołania nowej instytucji kultury promującej dziedzictwo polskiego kolejnictwa. Tutejszy resort wyraża aprobatę względem wszelkich działań mających na celu ochronę zabytków oraz popularyzację historii, w szczególności, w zakresie kolejnictwa. Zasoby dziedzictwa kolejowego, które są częścią narodowego dziedzictwa, powinny być zarządzane zgodnie z interesem publicznym. Warto podkreślić, że zabytki techniki, nie tylko kolejowej, są ważnym świadectwem zmian cywilizacyjnych, a świadomość społeczna ich znaczenia w historii powinna być stale podnoszona.

Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, do prowadzenia takiej działalności wyznaczone są państwowe i samorządowe instytucje kultury, tworzone przez właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych i jednostki samorządu terytorialnego. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa skłania się ku rozwiązaniu, zgodnie z którym organizatorem takiego muzeum powinien być Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wydaje się kierunkiem właściwym, w szczególności, z uwagi na zachowanie spójności systemowej w przedmiotowym obszarze, jak również z uwagi na kompetencje przypisane Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bittel informuje, że nie podjęto jeszcze wiążących ustaleń w kwestii wyboru lokalizacji i wskazania instytucji odpowiedzialnej za utworzenie Narodowego Muzeum Kolejnictwa.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MIB
muzeum
 • PKP – 27.11.2017

  Jeżeli ma to być kolejna instytucja w Warszawie, to jest przeciw. Jeżeli ma być gdzieś indziej to za.

 • Tmb – 27.11.2017

  taka instytucja powinna powstaćw pomorskim bo mają doświadczenie z wiekowym taborem.

 • zxc – 27.11.2017

  gniezno i wszystko w temacie

 • autor – 28.11.2017

  Mam nadzieję że nie w Warszawce. Ja bym proponował np. gdzieś w Wielkopolsce

 • kolejarz – 28.11.2017

  Tczew też by chciał

 • ermesoit – 28.11.2017

  Dużo taboru muzealnego jest w ruchu liniowym, wystarczy zaopatrzyć w odpowiednie tabliczki.

 • mix – 29.11.2017

  Narodowe muzeum kolejnictwa to wszystkie zlikwidowane linie, zamnknięte dworce i odstawiony tabor: naród może popatrzeć jak popadają w ruinę.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....