Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Do Poznania, tak jak przed wiekiem, przyjechał pociąg z Paderewskim

inforail
26.12.2018 15:30
0 Komentarzy

Inscenizacjaprzyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego pociągiem do Poznania rozpoczęła w środęgłówne obchody 100 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W 1918 r., dzieńpo jego przybyciu, rozpoczęły się walki zwycięskiej insurekcji.

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i byłonajwiększym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonymzwycięstwem. Inscenizacja przyjazdu kompozytora i polityka do Poznania jestinicjatywą Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego,odbywa się od 30 lat.

Na Dworcu Letnim w Poznaniu w środę po południu zgromadziłysię tłumy poznaniaków. Po wjeździe na stację składu prowadzonego przez parowózrozległy się okrzyki: Wiwat Paderewski! Niech żyje Polska! Brawo i sława!

Mistrza powitała delegacja z wiceprezydentem PoznaniaJędrzejem Solarskim i dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości TomaszemŁęckim. Na scenie ustawionej przy Dworcu Letnim dostojnego gościa przedstawił ipowitał inicjator inscenizacji, szef Poznańskiego Chóru Nauczycieli RyszardŁuczak. Ignacy Jan Paderewski przywitał się z tłumem oczekujących na jego przybycie.Te tłumy na całej trasie mojegoprzejazdu, tłumy, które witały mnie w Gdyni powodują moje największe wzruszenie– mówił do zgromadzonych.

W tym roku w rolę Paderewskiego wcielił się poznański aktorAndrzej Lajborek. Paderewski był ipozostanie osobą bardzo lubianą, niekontrowersyjną. Granie jego postaci jestodpowiedzialnością – także wobec tych ludzi, którzy tu przychodzą. Spotkania napoznańskim dworcu w rocznicę przyjazdu Paderewskiego to bardzo piękna tradycja– powiedział PAP Lajborek.

Pomysłodawca przedsięwzięcia Ryszard Łuczak podkreślił, że wtym roku inscenizacja miała swoją trzydziestą odsłonę, w tym czasie w rolę mężastanu wcieliło się pięć osób.

Mam w sercu wielkąradość – 30 lat temu nikt nie wierzył, że to będzie się toczyć tak długo. Przezten czas trochę tych poznaniaków uformowaliśmy, przybywają tłumnie na poznańskidworzec – to jest cudowna sprawa – powiedział.

Jak powiedział PAP dyrektor Wielkopolskiego MuzeumNiepodległości Tomasz Łęcki, Ignacy Jan Paderewski jest „główną ikonąpowstania”.

On jest postacią znanąna całym świecie i pamiętaną w Poznaniu. Mamy w mieście uczelnię muzycznąnoszącą jego imię, przed nią stoi też pomnik Paderewskiego. Naszą ambicją jest,by w nowym muzeum powstania wielkopolskiego, które stanie w Poznaniu za kilkalat, Ignacy Jan Paderewski miał swoje bardzo ważne miejsce – zapewnił.

Główne obchody setnej rocznicy powstania wielkopolskiegoodbędą się 27 grudnia w Poznaniu przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Naplacu Wolności – w miejscu, gdzie powstańcy składali przysięgę wojskową -stanie rekonstrukcja obozu powstańców.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. wPoznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyćwiększą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedyprzejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowystycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisanyprzez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, frontwielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostatecznezwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, wktórego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.


Komentarze