TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Financial Times: Siemens i Alstom same popełnił błędy
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 07.02.2019 16:27:59
Financial Times: Siemens i Alstom same popełnił błędy

Brak zgody KE na połączenie Siemensa i Alstomu jest nie tylko efektem niezrozumienia przez Brukselę, czym jest światowy rynek, jak przekonuje francuski rząd, ale także efektem szeregu błędów, które popełniły same firmy - pisze "Financial Times".

W środę unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager ogłosiła decyzję o zablokowaniu fuzji francuskiego Alstomu i kolejowego oddziału niemieckiego Siemensa, argumentując, że ograniczy to konkurencję na rynku. Celem mocno wspieranego przez rządy w Paryżu i Berlinie połączenia miało być stworzenie firmy - jak to określono, "europejskiego championa" - mogącej konkurować z największym na świecie producentem taboru kolejowego, chińskim CRRC.

"Jeśli jest jedna rzecz, której żałuję, byłoby to użycie zwrotu +europejski champion+. Nie wiedziałem, że wywoła on tak negatywną reakcję Komisji. Stworzył on wrażenie w niej, że będzie tylko jeden gracz, a nie, że chodzi o konsolidację rozproszonego rynku" - powiedział cytowany przez "FT" prezes Alstomu, Henri Poupart-Lafarge. Zwrotu "europejski champion" po raz pierwszy w odniesieniu do niedoszłej firmy użył szef Siemensa Joe Kaeser, gdy w 2017 roku ogłaszał plan fuzji.

Jak zwraca uwagę "FT", Vestager podkreślała, że fuzja mogła uzyskać aprobatę, gdyby obie firmy zdecydowały się na zasugerowane przez nią kroki, np. sprzedaż części aktywów, ale te propozycje zostały odrzucone.

"FT" ujawnia, że do braku zgody na połączenie firm przyczyniło się też szereg innych czynników, w tym ich odmienne kultury korporacyjne i fatalnie prowadzony przez nie lobbying w tej sprawie. Choć obie firmy miały w Brukseli całe zastępy doświadczonych doradców, to według unijnych urzędników, "nie mogły rozegrać sprawy gorzej". Jeden z nich porównał ją nawet z podręcznikowym przykładem tego, jak nie załatwiać interesów w Brukseli, za jaki uchodzi zachowanie Jacka Welcha, ówczesnego szefa General Motors, który w 2001 roku próbując przekonać KE do zgody na przejęcie Honeywell przyszedł do jej siedziby w kowbojskich butach i uderzał pięścią w stół.

Teraz prezes Siemensa prowadził lobbying głównie na Twitterze, publicznie zarzucając Vestager "absolutną naiwność", a jak ujawniają dwa źródła, Kaeser podczas całego procesu starania się o zgodę nie spotkał się z unijną komisarz ani nawet nie rozmawiał z nią telefonicznie i cały ciężar negocjacji zrzucił na jednego z członków zarządu Rolanda Buscha. "FT" cytuje wypowiedź austriackiego komisarza ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia Johannesa Hahna, który w pewnym momencie powiedział: "Jeśli Siemens robi pociągi w taki sposób, jak prowadzi lobbying, to więcej do nich nie wsiądę".

"FT" zwraca też uwagę, że konkurencja między Siemensem i Alstomem zaowocowała dobrymi wynikami finansowymi obu firm w ostatnich 18 miesiącach, przez co ich chęć fuzji trochę się zmniejszyła. Gazeta ujawnia także, że Siemens równolegle do negocjacji z Alstomem prowadził rozmowy o fuzji z kanadyjskim Bombardierem i wobec obu stron używał tego jako środka nacisku. A o tym, że ostatecznie stanęło na Alstomie po części miała przesądzić obawa przed tym, że Paryż mógłby próbować zablokować fuzję z Bombardierem.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Siemens
Alstom
Komisja Europejska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....