TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Fińscy maszyniści protestują przeciwko otwarciu rynku
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 16.08.2017 09:03:08
Fińscy maszyniści protestują przeciwko otwarciu rynku

Fińscy maszyniści rozpoczęli w poniedziałek po południu strajk w całym kraju, który potrwał 30 godzin. Ruch wstrzymywany był stopniowo. To protest przeciwko decyzji rządu, który planuje otworzyć rynek kolejowych przewozów pasażerskich na konkurencję.

Strajk zaczął się o godz. 18 czasu fińskiego (godz. 17 w Polsce). Pociągi nie kursowały do północy z wtorku na środę.

Na skutek tego odwołanych zostało ponad 1500 połączeń (w tym ok. 800 lokalnych w rejonie Helsinek i ok. 300 dalekobieżnych) realizowanych przez państwową firmę VR. Wyjątkiem są tylko międzynarodowe pociągi pasażerskie relacji Helsinki-Petersburg, które będą jeździć według normalnego rozkładu jazdy.

Pracownicy kolei sprzeciwiają się ogłoszonej w zeszłym tygodniu decyzji rządu, zgodnie z którą od 2020 roku prywatni operatorzy będą mogli wejść na fiński rynek kolejowych przewozów pasażerskich. To efekt wprowadzenia unijnych przepisów liberalizujących rynek usług kolejowych, tzw. IV pakiet kolejowy. Na skutek tego zakończy się monopol państwowej spółki kolejowej VR.

"Związek maszynistów nie sprzeciwia się otwarciu na konkurencję, ale uważa, że powinno to być zrobione sprawiedliwie i na tych samych zasadach jak w innych branżach. Tak, by dzięki otwarciu rynku były dostępne obiecywane przez polityków tańsze bilety i lepsze usługi" - głosi komunikat. Związkowcy podkreślają, że po zmianach i cięciach kosztów, jakie miały miejsce w ostatnich latach, VR ostatnio zaczęło przynosić zysk.

Szacuje się, że codziennie w aglomeracji Helsinek, łącznie z Espoo i Vantaa (ponad 1,5 mln mieszkańców) z pociągów podmiejskich korzysta ok. 200 tys. osób. Na czas strajku dodatkowe połączenia autobusowe zdecydował się uruchomić stołeczny Regionalny Zarząd Transportu Miasta Helsinki oraz firmy obsługujące dalekobieżne połączenia autobusowe. Przedsiębiorstwa taksówkowe mają wysłać na trasę wszystkie dostępne samochody – ok. 2,5 tys. Dodatkowa komunikacja zastąpi jednak tylko część odwołanych połączeń kolejowych.

Fiński Urząd Transportu radzi, aby w czasie strajku dojeżdżający pociągami do pracy skorzystali z ewentualnej możliwości pracy na odległość, dojazdu autobusami, rowerami lub umówili się na wspólną podróż samochodami ze znajomymi. Ruch kolejowy będzie przywracany stopniowo od środy.

Celem unijnego tzw. IV pakietu kolejowego jest poprawa konkurencyjności i innowacyjności sektora kolejowego w krajach UE. Przewoźnicy mają uzyskać równy dostęp do rynków we wszystkich krajach UE i będą mogli startować w zagranicznych przetargach. Przetargi na przewozy kolejowe wykonywane w ramach usługi publicznej mają być normą w państwach członkowskich od grudnia 2023 roku. Na terenie całej Finlandii rynek kolejowy ma być otwarty do 2026 r.

Wprowadzenie reformy będzie wymagać renegocjacji porozumienia między VR a resortem transportu i komunikacji, zgodnie z którym państwowa spółka kolejowa ma monopol na rynku do 2024 roku.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
strajk
maszynista
Finlandia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....