TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Folia reklamowa na wagonach zagraża bezpieczeństwu podróżnych?
INFORAIL/UTK - Opublikowano: 17.08.2015 09:55:56 2 komentarze
fot. PKP IC

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wsparła stanowisko Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, dotyczące stosowanie na powierzchni okien wagonów folii reklamowych. Zdaniem strażaków może ona zagrażać bezpieczeństwu podróżnych poprzez utrudnianie zbijania szyb i możliwości zlokalizowania z zewnątrz przez służby ratunkowe ewentualnych osób poszkodowanych w trakcie pożaru lub wypadku.

Otrzymane przez Prezesa UTK stanowisko Państwowej Straży Pożarnej jednoznacznie wskazuje, że zasadne jest, aby folie reklamowe nie były stosowane na szybach pociągów. W ocenie Komendy Głównej PSP prowadzenie ewentualnej akcji ratunkowej w wagonie, którego powierzchnia boczna pokryta jest folią reklamową, może utrudniać otwieranie okien, zbijanie szyb, a poprzez ograniczenie widoczności, również wgląd do wnętrza wagonu.

W toku prowadzonej korespondencji z PKP Intercity Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wezwał spółkę do zwrócenia uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem podróżnych, których liczne skargi potwierdzają, że siatki reklamowe na oknach wagonów są uciążliwe w trakcie podróży koleją, mogą utrudniać ewakuację, a w trakcie deszczowej pogody całkowicie uniemożliwiają śledzenie trasy pociągu. Ponadto ustalono, że przewoźnik nie informuje na etapie zakupu biletu o przydzieleniu miejsca w wagonie, w którym z powodu tego typu reklamy, jest obniżony standard podróży mimo pobierania pełnej płatności za bilet.

Również przedłożone przez PKP Intercity Prezesowi UTK świadectwo badań technicznych materiału reklamowego wskazuje wprost, że folia ta była sprawdzana przez producenta jedynie pod kątem jej stosowania na szybach samochodów, nie zaś wagonów kolejowych, których specyfika jest inna. Wskazuje to, że PKP Intercity prawdopodobnie stosuje materiał reklamowy niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Od dalszych wyjaśnień i działań spółki Prezes UTK uzależnia podjęcie kolejnych kroków prawnych. Niewykluczone, że działanie spółki mogą zostać zakwalifikowane jako naruszenie art. 14 ust. 1 Prawa przewozowego, zgodnie z którym na przewoźniku ciąży obowiązek zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
UTK
bezpieczeństwo
wagon
PKP Intercity
  • MichalK – 17.08.2015

    I bardzo dobrze - mam nadzieję że stosowanie folii na oknach zostanie zakazane. Jazda w takim wagonie skutkuje oczopląsem od mieniącej się siateczki na oknie, oraz jest bardzo uciążliwa.

  • krakus77 – 18.08.2015

    Oczywiście w Krakowie zakazano na tramwajach a co dopiero na pociągach

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....