TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Francja po kolejnym dniu strajku, dziś spotkanie związkowców z ministerstwem
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 05.04.2018 09:01:01
Francja po kolejnym dniu strajku, dziś spotkanie związkowców z ministerstwem

Ze względu na trwający w środę strajk pracowników francuskich kolei państwowych SNCF w kraju występują ogromne utrudnienia w kursowaniu pociągów oraz ruchu drogowym. Kolejarze buntują się przeciwko reformom planowanym przez prezydenta Emmanuela Macrona.

Podobnie jak we wtorek, w środę zrealizowanych ma być niespełna 15 proc. połączeń krajowych obsługiwanych przez pociągi dużej prędkości TGV i 20 proc. kursów wykonywanych przez składy regionalne.

W związku z ograniczeniami w ruchu kolejowym ogromne utrudnienia występują także na drogach. W środę rano w regionie paryskim samochody stały w sumie w 350 km korków - to dwa razy więcej niż w zwyczajnym dniu o tej samej porze.

Agencja AP pisze, że konsekwencje strajku odczuły miliony Francuzów.

Według władz SNCF w środę w strajku bierze udział 29,7 proc. pracowników; do pracy nie przyszło 74 proc. maszynistów i 77 proc. kontrolerów. We wtorek protestowało w sumie 33,9 proc. wszystkich pracowników kolei państwowych.

Dyrekcja SNCF zapowiedziała, że w czwartek "nastąpi stopniowy powrót do zwyczajnego ruchu pociągów", choć w połączeniach regionalnych nadal występować będą drobne zakłócenia.

Protestujący kolejarze sprzeciwiają się reformie SNCF, która ma być przeprowadzona za pomocą dekretów; ma ona m.in. położyć kres specjalnemu statusowi kolejarzy. Według AP ta grupa zawodowa ma we Francji m.in. gwarancję zatrudnienia do końca życia, corocznej podwyżki płac oraz możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, która dodatkowo jest wysoka. Rząd podkreśla, że zgodnie z reformą specjalny status nie zostanie zabrany obecnym pracownikom, ale nie będzie już przyznawany zatrudnionym w przyszłości.

Innym celem reform Macrona ma być otwarcie tego sektora dla konkurencji; jak wyjaśniała agencja Reutera, prezydent chce przekształcić mocno zadłużone koleje (46,6 mld euro długu na koniec 2017 roku) w przedsiębiorstwo przynoszące zyski. Jednak zdaniem związków zawodowych szef państwa toruje drogę do ich prywatyzacji.

Rząd, który w zeszłym roku dokonał przeglądu przepisów dotyczących pracy i przygotował wiele reform, w tym ubezpieczenia od bezrobocia, zapowiedział, że będzie trzymał się swoich planów, ale jednocześnie uważnie przyglądał się protestom. Przekonywano, że działania w tej sprawie będą prowadzone z "pełną, ale spokojną determinacją".

Na czwartkowe popołudnie zaplanowano spotkanie związkowców z przedstawicielami ministerstwa transportu - rozmowy mają dotyczyć m.in. długu, finansowania i statusu SNCF; na kolejnym spotkaniu mają natomiast zostać poruszone sprawy praw pracowników kolei.

Pierwsze czytanie projektu ustawy wprowadzającej reformy w Zgromadzeniu Narodowym zaplanowano na 17 kwietnia. Związkowcy natomiast zapowiadają cykliczne dwudniowe strajki, które mają odbywać się każdego tygodnia do końca czerwca.

Agencje podkreślają, że mając w pamięci 1995 rok - gdy strajki kolejarzy sparaliżowały kraj, zmusiły ówczesnego premiera Alaina Juppe do cofnięcia reform i ostatecznie doprowadziły do jego dymisji - kolejne rządy od lat obawiały się przeprowadzania reform w tym sektorze wbrew związkowcom. Obserwatorzy oceniają, że obecne wydarzenia będą sprawdzianem dla prezydenta Macrona.

Jednak według Reutera związki zawodowe mają obecnie we Francji nieco słabszą pozycję niż w roku 1995, a dodatkowo w ocenie socjalnych i ekonomicznych reform Macrona są podzielone. Zgodnie z opublikowanym w niedzielę sondażem instytutu Ifop ponad połowa Francuzów uważa, że obecne strajki są nieuzasadnione.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Francja
strajk
związek zawodowy
SNCF

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....