TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Galeria Awangarda przenosi się na wrocławski dworzec PKP
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 11.12.2018 13:31:26
Galeria Awangarda przenosi się na wrocławski dworzec PKP

Galeria sztuki BWA Awangarda mieszcząca się we Wrocławiu w Pałacu Hatzfeldów zostanie tymczasowo przeniesiona na Dworzec Główny PKP, do Galerii Dworcowej. Powodem jest zły stan techniczny budynku, który w najbliższych latach ma zostać wyremontowany i zmodernizowany.

Galeria, od blisko 50 lat zajmuje obiekt, który powstał na ruinach XVIII-wiecznego pałacu Hatzfeldów. Gmach zaprojektował sławny architekt Carl Gotthard Langhans.

Podczas oblężenia miasta w 1945 r. budynek został poważnie zniszczony, proces degradacji pogłębiła powojenna rozbiórka wrocławskich budowli, z których cegły przeznaczono na odbudowę Warszawy. Kilkukrotnie przymierzano się do odbudowy gmachu.

Pod koniec lat 60. XX wieku pozostałość budowli zaadaptowana została przez Edmunda Małachowicza na siedzibę galerii sztuki współczesnej.

Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Bartłomiej Świerczewski poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że pałac Hatzfeldów zostanie gruntownie przebudowany. "Nie sprzedajemy tego budynku, nie zmieni się też jego funkcja, czyli dalej będzie służyć kulturze" – powiedział.

"Pałac Hatzfeldów jest w złym stanie, ale się nie wali, więc można z niego normalnie korzystać, natomiast organizowanie wystaw w budynku, w którym prowadzone są jakiekolwiek prace budowlane jest rzeczą karkołomną, stąd propozycja przeniesienia galerii Awangarda do Galerii Dworcowej" - wyjaśnił dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Jerzy Pietraszek.

Pietraszek zadeklarował, że "jeżeli BWA wyrazi taką wolę, to powróci po zakończonej modernizacji obiektu do swojej starej, historycznej siedziby".

Dodał też, że nie ma powodu, aby galerię natychmiast zamykać. "Trzeba ją jednak przygotować w taki sposób, żeby w momencie, kiedy pojawią się ekipy prowadzące pierwsze prace remontowe nie kolidowało to z organizacją wystaw" – powiedział.

Dyrektor Wydziału Kultury przypomniał, że od 2016 r. Strefa Kultury Wrocław wynajmuje powierzchnie Galerii Dworcowej od PKP. "Lokal ma pewnego rodzaju mankamenty, które można jednak rozwiązać" – dodał. Podkreślił też, że miasto będzie wspierać BWA w dostosowaniu nowej przestrzeni do jej potrzeb.

Przestrzeń wystawiennicza w nowym miejscu będzie wynosiła ok. 1200 m kw., w tym 200 m kw. powierzchni biurowych.

Dyrektor BWA Galerii Sztuki Współczesnej Marek Puchała zaznaczył, że przystępuje do rozmów z miastem dotyczących remontu i przebudowy pałacu. "Jesteśmy do tego przygotowani. W ciągu ostatnich dwóch lat zbadaliśmy i przeanalizowaliśmy możliwości tego budynku i potrzeby środowiska związanego ze sztuką współczesną. Nasze uwagi mogą być przydatne w debacie nad projektem" – powiedział.

"Będę bardzo mocno bronił pozycji sztuki współczesnej i chciałbym bardzo, żeby galeria Awangarda wróciła do swojego historycznego miejsca. I zobowiązuję się ze zrobię wszystko, żeby tak się stało" – podkreślił.

BWA Awangarda pierwszą wystawę w Galerii Dworcowej chce zorganizować pod koniec lutego. "Zaprosiliśmy aktualnych i ważnych artystów, którzy stanowią też część historii BWA Wrocław. Wyruszają razem z nami w podróż, ukazując różne strategie działań wobec płynnej, zmieniającej się rzeczywistości" – podsumował Puchała.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Wrocław
dworzec

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....