Jest projekt prawa holdingowego. Tworzenie Holdingu PKP też przyśpieszy?

inforail
26.05.2020 15:45
0 Komentarzy

Komisja ds. ReformyNadzoru Właścicielskiego finalizuje pierwsze projekty ustaw – podano na stroniegov.pl.

Wskazano tam, że eksperci zaproszeni do współpracy przezMinisterstwo Aktywów Państwowych w ramach Komisji ds. Reformy NadzoruWłaścicielskiego po trzymiesięcznej pracy przedstawili gotowe projekty zmianyKodeksu spółek handlowych oraz innych ustaw.

Projekt przedłożony przez Zespół ekspercki ds. reformy prawahandlowego, którego Przewodniczącym jest dr hab. Piotr Pinior (prof. UŚ)zakłada zmiany w kilkunastu przepisach prawa handlowego Kodeksu spółekhandlowych. Jedną z najważniejszych propozycji zawartych w dokumencie jestdoprecyzowanie sposobu, w jaki oblicza się długość kadencji członka organuspółki kapitałowej. Nowy przepis zakłada, podobnie jak w przypadku zapisów oprostej spółce akcyjnej, że kadencja będzie obliczana w pełnych latachobrotowych, o ile statut spółki nie zakłada inaczej. Dodatkowo do przepisów ospółce akcyjnej i spółce z o. o. wprowadzone zostaną obowiązki lojalności i zachowaniapoufności członków organów spółki po wygaśnięciu ich mandatu. Nowością będzierównież przyjęcie tzw. Business judgement rule oraz dodanie zapisówułatwiających podejmowanie uchwał i odbywanie posiedzeń za pomocą środkówkomunikacji elektronicznej.

Projekt autorstwa Zespołu eksperckiego ds. prawakoncernowego, którego Przewodniczącym jest prof. dr hab. Andrzej Szumańskizakłada wprowadzenie do polskiego prawa spółek handlowych regulacji prawnejtzw. prawa holdingowego, która ma regulować relacje prawno-prywatne pomiędzyspółką dominującą i jej spółkami zależnymi. Powinno się to odbywać w sposóbuwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników,zwłaszcza spółki zależnej. Samo powstanie propozycji reformy zostało przygotowanew odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez polskich przedsiębiorców działającychw stosunkach dominacji i zależności. Sytuacja ta wynikała bezpośrednio zprzygotowanego w 2000 r. Kodeksu spółek handlowych, gdzie przyjęto koncepcjęograniczonego prawa holdingowego, pozostawiając tym samym pewną lukę prawną,która teraz może zostać uzupełniona.

Projekt wypracowany przez Zespół ekspercki ds. zwiększeniaefektywności rad nadzorczych, którego Przewodniczącym jest dr Radosław L.Kwaśnicki skupił się przede wszystkim na wyposażeniu rad nadzorczych spółekakcyjnych oraz spółek z o. o. w narzędzia umożliwiające prowadzenie bardziejefektywnego nadzoru korporacyjnego. Rady nadzorcze są niczym innym jakreprezentacją osób ponoszących ekonomiczne ryzyko funkcjonowania spółki,dlatego niezwykle ważne jest, aby ustawodawca na bieżąco monitorował dynamicznezmieniającą się rzeczywistość gospodarczą oraz wsłuchiwał się w realne potrzebyuczestników rynku. Wynikiem takiej dbałości jest przedstawiony pod głosowanieprojekt zmian mający na celu zwiększenie efektywności procesów związanych z zarządzaniemprzedsiębiorstwami

Prace nad ustawami wspierał Zespół konsultacyjny, któregoprzewodniczącym jest dr hab. Mirosław Pawełczyk, prof. UŚ, którego eksperci nakażdym etapie prac konsultowali propozycje zmian.

W kontekście planów stworzenia holdingu PKP istotne wydajesię być przygotowanie prawa właśnie holdingowego. Przypomnijmy, że holding PKP,który miał zacząć działać od stycznia 2019 roku, ale nie ruszył do dziś, topomysł m.in. Prezesa PKP SA Krzysztofa Mamińskiego.

Według Mamińskiego powołanie holdingu pozwoli przedewszystkim na usprawnienie organizacji i wspólnych działań.

Jest wiele rzeczy, które możemy robić wspólnie, poczynającod strategii poprzez zakupy, wspólną politykę informacyjną, wspólną politykęfinansową czy działania marketingowe – mówił w kwietniu 2018 roku Mamiński.Prezes dodał wówczas, że na utworzeniu holdingu skorzystają też pasażerowie,gdyż łatwiejsze będzie stworzenie wspólnej oferty przewoźników wchodzących wjego skład. Mamiński przypomniał, że choć w Polsce nie ma typowego prawaholdingowego, to stworzenie takiego organizmu jest możliwe, a przykładem tegosą takie grupy jak: KGHM, PGNiG, PKN Orlen czy Tauron. Mamiński mówił też, żenowa struktura nie odbierze samodzielności spółkom, a wykorzystane zostanąmożliwości współdziałania. Dodał, że dzięki wprowadzeniu struktury holdingowejpojawią się w grupie oszczędności.

Czy przyjęcie prawa holdingowego przyśpieszy powstanieholdingu PKP? Zobaczymy.


Komentarze