TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Jeszcze bezpieczniej na kolei
Karol Wach - Opublikowano: 10.06.2013 09:50:44
Jeszcze bezpieczniej na kolei

Pracownicy PKP PLK będą grać w gry komputerowe. Służbowo i w godzinach pracy. To jeden z elementów szkoleń z zakresu zarządzania kryzysowego w czasie wystąpienia zagrożeń oraz sytuacji szczególnych na liniach i obszarach kolejowych, jakie przeprowadzą specjaliści z Akademii Obrony Narodowej. Dla naszych pracowników zostanie przygotowany specjalny scenariusz, obejmujący m.in. katastrofę kolejową –tłumaczy Robert Kuczyński z PKP PLK. Będzie on wzorowany na tych, na których na co dzień uczą się studenci AON. Takie gry pozwalają na właściwe kształtowanie zachowań, a jednocześnie nie stwarzają żadnego zagrożenia –wyjaśnia ppłk dr Jacek Stempień z Centrum Symulacji i Gier Wojennych AON. Gdyby nie było takich gier trzeba byłoby przeprowadzać eksperyment, a to znacznie utrudniłoby szkolenia –dodaje. W pierwszej kolejności na ćwiczenia udała się kadra menedżerska PKP PLK. W dalszej kolejności instruktorzy i pracownicy nadzoru, dyżurni ruchu, obsługi technicznej oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz kadra odpowiedzialna za ochronę informacji. Zajęcia odbywać się będą od czerwca do września br. Całość zakończona będzie symulacją ogólnokrajową. Chcemy być jeszcze lepiej przygotowani do działania w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej –mówi Robert Kuczyński. Ostatnio, w czasie strajku, zdecydowaliśmy się na wyłączenie ruchu towarowego. To pomogło w ciągu 20 minut rozładować zator pociągów pasażerskich. Właśnie na takie sytuacje musimy być przygotowani –dodaje.

6 czerwca w siedzibie AON przez Remigiusza Paszkiewicza, prezesa PKP Polskich Linii Kolejowych oraz gen. dyw. dr hab. Bogusława Packa, rektora Akademii Obrony Narodowej, została podpisana stosowna umowa na przeprowadzenie cyklu szkoleń pt. „Bezpieczeństwo –Zarządzanie Kryzysowe i Obronność”. „Stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na liniach i obszarach kolejowych to jeden z priorytetów działalności naszej spółki. Wojskowe doświadczenia mają szereg zastosowań w działalności cywilnej np. w sprawnym zabezpieczaniu imprez masowych, czy też efektywnym współdziałaniu w sytuacjach zagrożenia ze służbami państwa. Chcemy, aby nasi pracownicy pozyskiwali szeroką wiedzę i umiejętności w tym zakresie i w ten sposób przyczyniali się do sprawnego funkcjonowanie kolei”- powiedział Remigiusz Paszkiewicz, Prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

„Bezpieczeństwo obywateli, którzy przemieszczają się po polskich drogach i kolejach staje się bardzo ważnym elementem zainteresowań naukowo-dydaktycznych Akademii Obrony Narodowej. Nowo powstały Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa oraz nowy kierunek studiów będą odpowiedzią na wyzwania związane z tym specyficznym bezpieczeństwem. Cieszę się na współpracę z PKP Polskie Linie Kolejowe, bo to doskonały partner do wspólnych działań w tym zakresie”–powiedział gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek –rektor Akademii Obrony Narodowej.

Jak wspomnieliśmy wcześniej pracownicy PKP PLK będą ćwiczyć na stanowiskach, które na co dzień wykorzystują studenci AON. Pracownia Centrum Symulacji i Gier Wojennych wiernie odwzorowuje sztab bądź centrum kryzysowe, jakie musi zacząć działać w przypadku zaistnienia zdarzenia, typu katastrofa, wypadek, atak terrorystyczny itp. Nad pracami grupy czuwają pracownicy AON, którzy mogą dowolnie modelować stan faktyczny. Ćwiczenia odbywają się w czasie rzeczywistym. Nie jest to jednak warunek konieczny. Pracownicy PKP PLK będą musieli podejmować decyzje w czasie realnym, a także uczyć się współpracy z innymi służbami. Do zadań ćwiczących należą chociażby zabezpieczenie miejsca zdarzenia, koordynacja akcji ratunkowej, współpraca z innymi służbami (Pogotowie Ratunkowe, Policja, Straż Pożarna itp.) czy zapewnienie transportu zastępczego oraz właściwa koordynacja ruchu pociągów z ominięciem miejsca zdarzenia. Tak, aby wszystko przebiegło sprawnie i bezpiecznie. Właściwe nawyki zdobyte w czasie ćwiczeń mogą okazać się pomocne w rzeczywistości, wtedy, kiedy na naukę czasu już nie będzie. Osiągniecie tego celu przyświeca współpracy PKP PLK z AON, która opierać się będzie głównie na wojskowym doświadczeniu. Kolej była zawsze blisko wojska –mówi płk dr Zbigniew Piątek z AON. Korzyści tej współpracy mogą być obopólne. Nie można zapominać, że to właśnie kolej może być istotnym elementem w razie klęski, wojny czy innych stanów zagrożenia. I to właśnie kolej może okazać się podstawowym środkiem transportu ciężkiego sprzętu czy dużych grup osób, chociażby żołnierzy, w sytuacji zagrożenia –tłumaczy Piątek.       
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PKP PLK
bezpieczeństwo
AON
wypadek

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....