TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Kampania 2018: Monorail podzielił kandydatów na prezydenta Rzeszowa
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 21.09.2018 08:43:19
Kampania 2018: Monorail podzielił kandydatów na prezydenta Rzeszowa

Ubiegający się o reelekcję prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zadeklarował w czwartek, że wciąż chce wybudować w mieście jednoszynową kolejkę nadziemną tzw. monorail.

Jego rywal kandydat Zjednoczonej Prawicy Wojciech Buczak uważa, że jest za mało danych, aby jednoznacznie rozstrzygnąć sprawę.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, rządzący miastem od 2002 r., jest wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na kolejną kadencję.

Czwartkowa konferencja w rzeszowskim ratuszu została zwołana w związku z niedawną wypowiedzią posła PiS Wojciech Buczaka. Zarzucił on Ferencowi, że budowa w mieście kolejki nadziemnej to jedna z jego niezrealizowanych obietnic.

W czwartek Ferenc podkreślił, że samorząd nie zrezygnował z budowy kolejki, ale prace nad jej powstaniem wstrzymuje brak przepisów, które pozwalałyby uruchomić kolejkę na jednej szynie. "Chcę podkreślić, że nie rezygnujemy z tematu monorail. Wcześniej czy później ten temat zostanie zrealizowany, jak nie w Rzeszowie, to w innych miastach w Polsce. Bo taka kolejka to przyszłość. Na razie sprawę wstrzymuje brak odpowiednich przepisów" – dodał.

Podkreślił, że samorząd współpracuje z Politechniką Warszawską, która przygotowuje materiały pod kątem realizacji tej inwestycji w Rzeszowie. Ferenc przypomniał, że pomoc w zmianie zapisów zaoferował poseł Kukiz'15 Maciej Masłowski i powołana została nawet podkomisja, która zajmowała się zmianą prawa.

Masłowski, który także będzie ubiegał się o fotel prezydenta Rzeszowa, powiedział na konferencji, że poprawka liczyła tylko sześć linijek. "W ustawie chodziło tylko o dopisanie słów +jedna szyna+. To umożliwiłoby wybudowanie takich kolejek jak monorail. Przewodniczącym podkomisji był Wojciech Buczak, który stwierdził jednak, że poprawka jest niedoskonała i zawiera wiele błędów" – zauważył poseł. Jak dodał podkomisja odrzuciła poprawkę. "Dziwię się tej decyzji, bo przecież jako posłowie możemy zmienić nawet przecinek w każdej ustawie. Tak się jednak nie stało" – podkreślił.

Buczak na czwartkowej konferencji prasowej odniósł się do słów Ferenca i Masłowskiego. Jak powiedział, projekt ustawy złożony przez Masłowskiego był przygotowany z "bardzo radykalnymi błędami". "Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało, aby odrzucić projekt od razu, jednak złożyłem wniosek, aby się nim zająć i powołać podkomisję, na czele której stanąłem" – dodał poseł PiS. Zaznaczył, że Urząd Transportu Kolejowego z jego inicjatywy zwrócił się do samorządu Rzeszowa, żeby przedstawił analizy i projekty dotyczące monorail, wówczas urząd przygotuje na ich podstawie odpowiednie przepisy.

"Okazało się, że praktycznie samorząd nie ma nic oprócz jakiś zdjęć z internetu czy pokazów w prezentacji. Wiem, że urząd pracuje obecnie nad tego typu przepisami, które rozwiążą sprawę kompleksowo" – powiedział Buczak. Jak zaznaczył, chodzi o transport zbiorowy i wymogi dotyczące bezpieczeństwa muszą być zachowane.

Zdaniem kandydata na fotel prezydenta Rzeszowa, temat kolejki nadziemnej pojawia się od lat, zawsze w kampanii wyborczej. "Ja nie jestem ani zwolennikiem forsowania tego rozwiązania na siłę, ani też nie jestem tym, który powiedział, że jest to nierealne i niemożliwe z powodów ekonomicznych, bo mamy jeszcze za mało danych" – stwierdził Buczak.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
monorail
Rzeszów

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....