TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Kampania2018: Powstanie Lubelska Kolej Aglomeracyjna?
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 16.07.2018 15:02:41 2 komentarze
Kampania2018: Powstanie Lubelska Kolej Aglomeracyjna?

Utworzenie aglomeracyjnej kolei zadeklarował kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Lublina poseł PiS Sylwester Tułajew. Koncepcja zakłada wykorzystanie modernizowanej obecnie infrastruktury kolejowej oraz budowę nowych przystanków i łącznicy kolejowej.

W ramach Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej (LKA) pociągi pasażerskie jeździłyby w granicach Lublina i poza nim do innych miast regionu - Świdnika, Puław, Lubartowa, Kraśnika. "Jeżeli zostanę prezydentem Lublina deklaruję, że przystąpimy do Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, że będziemy realizować ten projekt, żeby ułatwić dostępność komunikacyjną naszego miasta i regionu" – powiedział w poniedziałek Tułajew na konferencji prasowej w Lublinie.

Jak dodał, "jest deklaracja poparcia tego projektu" ze strony ministerstwa infrastruktury i budownictwa oraz ze strony PKP PLK . "Silna współpraca między rządem, samorządem wojewódzkim i miejskim jest bardzo ważna, aby rozwój naszego miasta miał miejsce" – podkreślił Tułajew. "Dziś, kiedy widzimy nadmierny wręcz wzrost samochodów, trzeba w inny sposób patrzeć na komunikację w mieście i regionie, dlatego chcemy bardzo mocno postawić na kolej" – dodał.

Tułajew przypomniał, że koncepcja utworzenia lubelskiej kolei aglomeracyjnej powstała już w 2011 r. Planowano wtedy, że do funkcjonujących wówczas 10 stacji zostanie zbudowane dodatkowe osiem stacji. Projekt miał być realizowany wspólnie przez PKP PLK, samorząd województwa lubelskiego oraz samorząd miasta Lublina. Te trzy podmioty miały wspólnie sfinansować studium wykonalności za kwotę 450 tys. zł., ale miasto Lublin wtedy nie przystąpiło do tego projektu. "To wielki błąd i wielka szkoda dla mieszkańców Lublina i regionu" – ocenił poseł PiS.

Nową koncepcję LKA przedstawił na konferencji pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rozwoju infrastruktury kolejowej Tomasz Gontarz. Podkreślił, że uwzględnia ona zmodernizowaną lub obecnie modernizowaną infrastrukturę kolejową na terenie woj. lubelskiego - m.in. na liniach do Warszawy, Stalowej Woli, Łukowa. Inwestycje te obejmują również budowę i modernizację stacji kolejowych.

Proponowane przewozy kolei metropolitalnej odbywać by się miały po liniach nr 7 i 67 na odcinku Puławy – Lublin - Świdnik (do Portu Lotniczego Lublin) oraz po liniach nr 30 i 68 na odcinku Lubartów - Lublin – Kraśnik Fabryczny (do tamtejszej Fabryki Łożysk Tocznych). Wykorzystywany do tego byłby tabor (elektryczne zespoły trakcyjne, autobusy szynowe) będący w dyspozycji spółki Przewozy Regionalne Lubelski Zakład Przewozów Regionalnych. "Chodzi o przewozy osobowe w granicach administracyjnych Lublina jak i poza tymi granicami, w bliskiej odległości do 50 km do Lublina" – powiedział Gontarz.

W LKA wykorzystane byłoby 13 stacji kolejowych, w tym także te, które już powstały w ramach innych inwestycji realizowanych przez kolej, bądź są modernizowane obecnie. Na potrzeby LKA może być też wykorzystywany przystanek Lublin Zachodni, który powstanie w ramach modernizacji linii kolejowej nr 7.

Według Gontarza potrzeba jeszcze zbudowania czterech stacji w Lublinie i jednej w Maryninie. Koszt budowy tych stacji szacowany jest na kwoty od ok 2 mln zł do 6,4 mln zł. Natomiast, żeby LKA docierała do Kraśnika Fabrycznego (do Fabryki Łożysk Tocznych) należałoby zbudować dodatkowy przystanek kolejowy na tamtejszej bocznicy, którą trzeba byłoby odbudować i przebudować. Gontarz podał, że wstępny szacunkowy koszt odbudowy bocznicy to ok. 30 mln zł, a w wariancie zelektryfikowanym ok. 40 mln zł.

Według Gontarza należy także rozważyć budowę łącznicy pomiędzy liniami nr 7 i nr 68 w Lublinie. Łącznica umożliwiłaby omijanie stacji Lublin Główny przez pociągi towarowe relacji północ – południe, co zwiększałoby przepustowość na liniach przebiegających przez Lublin i stwarzałoby lepsze warunki dla przewozów LKA.

Koszt studium wykonalności dla nowych przystanków Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, łącznicy linii 7 i 68 oraz przystanku na bocznicy w Kraśniku Fabrycznym szacowany jest na ok. około 1,5 mln zł. Natomiast koszt ich budowy - na około 90 mln zł.

Poparcie dla koncepcji LKA wyraził obecny na konferencji wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. "Wszystkie nowoczesne miasta na świecie dywersyfikują formy komunikacji publicznej i taką dywersyfikację chcemy jako rząd RP wprowadzać, tylko potrzebujemy do tego również wsparcia miasta" – powiedział Czarnek.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Lubelskie
Lublin
kolej aglomeracyjna
  • Kaszebe – 17.07.2018

    @Bartłomieju nie tylko dla Podkarpacia. W czasie kiedy prowadzone są prace nad scaleniem i jakimś uporządkowaniem kolei powstają kolejne samorządowe ciepłe posadki Niedługo Pierdziszew Górny utworzy "Kolej Aglomeracyjną". Jeśli tu wystarczy 13 ,z nowo powstałymi to czemu nie mogą być np.3,TO JEST CHORE! Przypomina to falę budowy lotnisk w Polsce czego Radom jest najlepszym przykładem.

  • kolejFAN – 18.07.2018

    Chyba zwariowali. Puścić całoroczne pociągi do Łukowa, Włodawy, Bełżca /Jarosławia prez Hrubieszów, a nie wymyślać jakieś bzdety...Niedługo Hajnówka ogłosi że uruchamia kolej aglomeracyjną...ręce opadają

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....