TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Knurów polubił kolej
InfoRail.pl - Opublikowano: 05.09.2019 14:04:53
Knurów polubił kolej (foto: KŚ)

Od czasu uruchomienia stacji w Knurowie minęło już trochę czasu. Wraz z końcem wakacji Koleje Śląskie podsumowują zarówno coraz bardziej popularne połączenie "Kubalonka", jak i zmiany, które zaszły od tego czasu na terenie dworca w Knurowie.

Pociąg Kubalonka zawitał do stacji Knurów po raz pierwszy 9 grudnia 2018 roku. Przedtem stacja ta przez 18 lat była wyłączona z ruchu pasażerskiego. Wraz z reaktywowaniem połączeń w Knurowie pojawiło się zarówno duże zainteresowanie samym pociągiem, jak i ciekawość o powodzenie tego przedsięwzięcia. Bez żadnych obaw można stwierdzić, że połączenia okazały się dobrym rozwiązaniem, a perony w Knurowie w każdą sobotę i niedzielę zapełniały się podróżnymi. Wraz z pierwszymi przejazdami, a także w przypadku różnego rodzaju bezpłatnych przejazdów, jak np. w ferie zimowe, można było zauważyć, że połączenie jest potrzebne. Tegoroczne wakacje tylko potwierdziły tą tezę.

W każdy kolejny weekend wakacji chętnych do podróży przybywało, z czasem mieszkańcy Knurowa zapełniali pociąg liczniej niż przykładowo mieszkańcy Gliwic czy Rybnika. Zgodnie z informacjami otrzymanymi od Inicjatywy Koleje na Knurów, najpopularniejszym miesiącem był sierpień, kiedy to zdarzało się, że z Kubalonki korzystało nawet ponad 100 mieszkańców Knurowa.

Jak wynika z naszych obserwacji, w tym roku w wakacje pociąg Kubalonka przewiózł ponad 1000 Knurowian, co daje średnio około 30 osób na jeden kurs – mówi Robert Kufieta, redaktor Kolej na Knurów. Wynik ten jest bardzo zadowalający, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że do naszego miasta nie docierały żadne pociągi osobowe przez 18 lat – dodaje.

Kolej w Knurowie to jednak nie tylko Kubalonka – to również spotkania i warsztaty, które już od wiosny odbywają się na terenie dworca kolejowego. Co istotne, inicjatywy prokolejowe w Knurowie bardzo często wychodzą od samych mieszkańców, prężnie działają tutaj stowarzyszenia promujące taki rodzaj transportu. Za ich sprawą odświeżeniu uległ również teren dworca, który został wysprzątany i przyozdobiony kwiatami. W czerwcu odbył się tutaj piknik kolejowy, na który przyjechał specjalny pociąg Kolei Śląskich, a sam teren dworca ugościł ponad 300 uczestników wydarzenia. Również w sierpniu teren dworca został uzupełniony o roślinność. W tym podczas warsztatów EKODIY wraz z dziećmi zbudowano kartonowy model pociągu Kubalonka. Obecnie teren dworca stanowi miejsce spacerów, podczas których można podziwiać piękne kwiaty oraz cieszyć się odbudowaną infrastrukturą kolejową.

Patrząc na tak liczne zainteresowanie mieszkańców połączeniami kolejowymi, członkowie inicjatywy Kolej na Knurów postanowili wspólnymi siłami z mieszkańcami gmin Gierałtowice, Knurów, Czerwionka-Leszczyny oraz Żory starać się o uruchomienie codziennych połączeń z Gliwic do Bielska Białej przez Knurów, Rybnik, Żory.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Śląskie
Knurów

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....