TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Koszalin: Towarzystwo jest, tylko torów brak
GŁOS KOSZALIŃSKI 8.11.2007 - Opublikowano: 09.11.2007 13:01:45
Koszalin: Towarzystwo jest, tylko torów brak
Torowiska nieczynnej od lat kolejki wąskotorowej na trasach Koszalin - Bobolice oraz Koszalin - Białogard to eldorado dla złodziei złomu. W biały dzień odkręcają kolejne odcinki szyn, tną je na kawałki i odstawiają do skupów złomu. Andrzej Z., mieszkaniec gminy Bobolice, nie kryje się z tym, że rozkręcał szyny wąskotorówki i z ich sprzedaży na złom miał - jak tłumaczy - drobne pieniądze na piwo. - Kiedyś ludzie, którzy się budowali, kupowali szyny w całości, na stropy. Albo sprzedawało się je na złom. Tylko pocięte, bo całych nie chcieli skupować - mówi były złomiarz. - Teraz mam robotę w Koszalinie i nie mam czasu chodzić na rozkręcanie szyn.
Na trasie koszalińskiej wąskotorówki są 'puste”kilkukilometrowe odcinki nasypu kolejowego, szczególnie w okolicach położonych w pobliżu torowisk wsi. W niektórych miejscach nie ma już nawet drewnianych podkładów pod szyny. - Ludzie wygrzebywali je kilofem i mieli opał - wyjaśnia Andrzej Z.
Właścicielem terenów kolejki wąskotorowej oraz całej infrastruktury są nadal Polskie Koleje Państwowe. - Pomysłów na cudowne ożywienie wąskotorówki było wiele. W niedalekiej przeszłości zainteresowane wykupem terenów dworców i torowisk było miasto Koszalin oraz gminy Manowo i Bobolice - przypomina Henryk Mosiężny, zastępca dyrektora PKP w Szczecinie.
- My wycenialiśmy ziemię i infrastrukturę, ponosiliśmy koszty, a gminy potem się wycofywały z pomysłów. Teraz jesteśmy ostrożniejsi. Na nasze sugestie, że torowiska rozkradają złomiarze, a wkrótce zabiorą się za rozkręcanie żelaznych wiaduktów, dyrektor odpowiada: - Wiemy o tym zdezelowanym wiadukcie w Bobolicach, po którym onegdaj jeździła kolejka wąskotorowa - zapewnia dyrektor Mosiężny.
- Ja nie wykluczam, że wkrótce go zdejmiemy, potniemy i sprzedamy na złom. Natomiast jeśli chodzi o szyny, my nie jesteśmy w stanie ich upilnować. One leżą na nasypie o długości prawie stu kilometrów. Henryk Mosiężny dodaje, że infrastrukturę wąskotorówki PKP przekazała w użytkowanie gminie Manowo. I to gmina powinna być zainteresowana pilnowaniem obiektu.
Z kolei gmina Manowo oddała te dobra w użytkowanie Towarzystwu Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki. Jego prezes Piotr Lamkowski jest pełen zapału i optymizmu.
- Realna jest reaktywacja kolejki wąskotorowej, ale tylko na trasie Koszalin - Rosnowo i ewentualnie Świelino - Białogard - mówi prezes. - Gdyby ta idea się powiodła, byłaby to najdłuższa w Polsce, licząca 64 kilometry wąskotorówka. Ja wierzę, że to się powiedzie. Już na trasie Koszalin - Bonin jeździ nasza drezyna spalinowa. Piotr Lamkowski nie ukrywa, że liczy na zaangażowanie samorządowych władz Manowa i Białogardu.
- Ja nie chcę utrącać takich inicjatyw - zastrzega wójt Manowa Roman Kłosowski. - Jednak szczerze mówiąc, dla mnie reaktywacja kolejki wąskotorowej jest nierealna. To jak bajka. Na trasie Manowo - Rosnowo brakuje już pięciu kilometrów torowisk. Towarzystwo chce się w to bawić, niech się bawi. Ja jeszcze tylko dodam, że w sensie praktycznym, taka kolejka w dzisiejszych czasach nie jest nam pilnie potrzebna.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wąskotorówka
Koszalin
tory
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....