TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Legendarny parowóz Px29-1704 wraca do Sochaczewa
InfoRail.pl - Opublikowano: 11.07.2017 10:35:29
Legendarny parowóz Px29-1704 wraca do Sochaczewa (foto: Muzeum Sochaczew)

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie poinformowało, że już w najbliższy piątek, 14 lipca 2017 r. o godzinie 14:00 na wąski tor oficjalnie powróci legendarny parowóz Px29-1704.

To jedyna aktualnie na Mazowszu lokomotywa "pod parą", rozsławiona m.in. "rolą" w kultowym serialu telewizyjnym "Alternatywy 4".

Parowozy z serii Px29 (przed II wojną światową – Wp29) były produkowane w latach 1929-1931 przez Warszawską Spółkę Akcyjną Budowy Parowozów jako typ Dh2-WILNO. Zbudowano wówczas 21 jednostek, które przy masie z tendrem 28,5 t, nadciśnieniu pary w kotle rzędu 13 atm i mocy 180 KM osiągały maksymalną prędkość 35 km/h. Do dziś w Polsce zachowały się zaledwie dwa egzemplarze takich lokomotyw – obydwa znajdują się w Sochaczewie. Px29-1708, będący obiektem niesprawnym, od dawna stoi na muzealnym skansenie. Z kolei Px29-1704 jeszcze sześć lat temu prowadził muzealne pociągi Retro na trasie na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Wilcze Tułowskie – Tułowice – Sochaczew Wąskotorowy. W 2011 r. ze względu na zły stan techniczny został wycofany z eksploatacji, a w związku wysokimi, przekraczającymi możliwości finansowe muzeum, kosztami remontu z krajobrazu ziemi sochaczewskiej na dłuższy czas zniknęły charakterystyczne buchające obłoki pary towarzyszące poruszającej się maszynie.

Jak informuje Muzeum perspektywy przywrócenia trakcji parowej na szlaku sochaczewskiej wąskotorówki pojawiły się dwa lata temu dzięki zaangażowaniu i staraniom pracowników Stacji Muzeum i Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz radnego sejmiku wojewódzkiego Mirosława Adama Orlińskiego. Z uwagi na wyjątkowe znaczenie parowozu, który stanowi unikalny zabytek techniki w skali nie tylko Polski, ale i Europy, Sejmik Województwa Mazowieckiego przyznał środki finansowe na przeprowadzenie jego naprawy głównej.

Dnia 19 listopada 2015 r. lokomotywę przetransportowano do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, gdzie przeprowadzono wszystkie wymagane prace remontowe. Powrót parowozu do Sochaczewa nastąpił w dniu 9 maja 2017 r. Od tego czasu trwały żmudne testy, w tym przejazdy próbne na trasie do Sochaczewa Chodakowa (17 maja), a następnie do Tułowic (31 maja), które zakończyły się wydaniem decyzji o oficjalnym dopuszczeniu pojazdu do ruchu na kolei.

Przywrócenie Px29-1704 do stanu użytkowania z pewnością zwiększy atrakcyjność turystyczną sochaczewskiego muzeum, a miłośnikom kolejnictwa i aktywnego wypoczynku zapewni niepowtarzalne doznania podróży "pod parą" po wąskim torze.

Z okazji powrotu trakcji parowej Muzeum Kolei Wąskotorowej przygotowało dla wszystkich zainteresowanych specjalną ofertę. Pierwsze sto osób, które zgłoszą się 14 lipca w Kasie placówki począwszy od godziny 12:00, będzie mogło odebrać bezpłatne bilety na inauguracyjny przejazd lokomotywy, który tego dnia odbędzie się wyjątkowo na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy.

W okresie wakacyjnym rozkładowe pociągi Retro z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej, prowadzone przez zabytkowy parowóz, będą kursować w każdą sobotę i niedzielę. Pierwsze z nich wyruszą już 15 i 16 lipca. W lipcowo-sierpniowe środy na czele muzealnego składu zobaczymy z kolei lokomotywę spalinową Lxd2.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
parowóz
muzeum
Sochaczew

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....