TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Modernizacja linii E-65 Warszawa – Gdańsk
Ryszard Piech - Opublikowano: 16.09.2008 14:48:15 4 komentarze
Modernizacja linii E-65 Warszawa – Gdańsk

W cieniu głównych wydarzeń w kraju, gdzie do wyremontowanego tunelu nie zmieścił się wagon, natomiast kolejarze żyją już w 2020 roku Kolejami Dużej Prędkości ukryła się bardzo przełomowa modernizacja linii kolejowej E-65 Warszawa –Gdynia. Niniejszym artykułem nadrabiamy te zaległości.

 

Linia kolejowa E-65 łącząca Warszawę z Gdynią przez lata znajdowała się na uboczu inwestycyjnym. Pociągi jak przed laty kursowały z prędkością 120 km/h, a dojazd trwał przeszło 4 godziny. Osoby które mocno przespały zmiany systemowe dalej wierzyły w budowę drugiej części CMK, natomiast osoby bardziej przodujące w myśleniu zatrzymały się na Pendolino i modernizacji obecnej linii, która już w 1997 roku miała być dostosowana do prędkości powyżej 160 km/h. Oczywiście istniała również grupa twierdząca, że PKP PLK nie uda się nic zrobić z tą linią. I nagle przyznanie Polsce organizacji Euro 2012 przewróciło wszystko do góry nogami. Po latach niemocy decyzyjnej (projekty istniały od 2001 roku) zdecydowano się zmodernizować istniejącą linię, jednak nie jak wszystkie inne do prędkości 160 km/h lecz tym razem postanowiono zastosować prędkość 200 km/h, którą jednak będą mogły osiągać składy z wychylnym pudłem. Mimo tego zmiana w myśleniu jest przełomowa, choć przedstawiciele PKP IC raczej nie wierzą w fakt większej prędkości dla składów z wychylnym pudłem i ogłosili przetarg na składy bez tego systemu za to z prędkością maksymalną 250 km/h. Czas przejazdu na linii w 2012 roku ma wynosić 133 minuty (2 godziny i 13 minut)

Parametry techniczne

Linia długości 351 km po modernizacji ma pozwolić na prowadzenie pociągów pasażerskich wyposażonych w system wychyłu pudła z prędkością 200 km/h, tradycyjne składy wagonowe z prędkością 160 km/h oraz składy towarowe z prędkością 120 km/h i nacisku 22,5 t na oś. Dla osiągnięcia tych parametrów niektóre łuki zostaną złagodzone, co spowoduje opuszczenie obecnego korytarza w tych miejscach. Większość z tych założeń wynika z podpisanych umów AGC i AGTC. Linia ma także spełniać wymagania dotyczące interoperacyjności dla pociągów dużej prędkości, ponieważ według wytycznych TSI linia zmodernizowana do prędkości 200 km/h jest już uważana za linię dużej prędkości. Według materiałów PKP PLK perony powinny się znajdować przy torach dodatkowych, co ma zwiększyć zarówno bezpieczeństwo jak i przepustowość, jednak z drugiej strony wymaga kompleksowej przebudowy stacji i w niektórych przypadkach perony zostaną przy torach głównych, które będą miały zwiększoną strefę bezpieczeństwa (czerwony pas). Dla celów bezpiecznego przejazdu pociągu konieczna jest eliminacja 108 niebezpiecznych przejazdów drogowych, gdzie powstaną mosty lub tunele przeprowadzające drogę. Pozostałe przejazdy, gdzie nie ma technicznej możliwości ich przebudowy, mają otrzymać nowoczesne urządzenia włącznie z nadzorem wizualnym sytuacji. Jednak mimo tego w tych miejscach pociągi będą musiały zwalniać do 110 –140 km/h.

Według projektu modernizacji linii mają na niej powstać nowoczesne elektroniczne Lokalne Centra Sterowania (LCS), które będą się znajdować w: Nasielsku (sterowanie szlakiem na długości 66,53 km), w Działdowie (obejmuje szlak długości 53,7 km) oraz Tczewie (obejmuje długość 28 km). Dla zapewnienia prędkości maksymalnej 200 km/h konieczne jest wprowadzenie wyświetlaczy kabinowych. Szczęśliwie po latach płonnych dyskusji zdecydowano się wprowadzić od razu system europejski ERTMS, który tym samym będzie zastosowany po raz pierwszy w Polsce. Ma to zwiększyć efektywność zarządzania linią i prowadzenia ruchu. Dodatkową zaletą modernizacji ma być większa wydajność podstacji, które będą teraz mogły zasilać nowoczesne lokomotywy o mocy 6 MW, gdzie dotąd były dopuszczane obciążenia rzędu 4 MW dopuszczające stosowanie maszyn dwuczłonowych ET40, 41, oraz 42. Pozwoli to na zwiększenie ilości odprawianych pociągów pasażerskich na trasie. Modernizacja ma także zmniejszyć bieżące koszty utrzymania linii oraz negatywny efekt na środowisko naturalne poprzez ulepszone odwodnienie.

Plan inwestycyjny

W ramach projektu mają zostać zmodernizowane stacje Gdynia Główna, Legionowo, Nowy Dwór Maz. Nasielsk, Modlin, Tczew, Pszczółki, Iłowo, Działdowo, Gralewo, Rybno Pom. Etap pierwszy obejmował projektowanie i został zakończony w 2006 roku. Etap drugi modernizacji obejmujący szlak długości 150 km jest szacowany na kwotę 475 522 000 €ma zostać sfinansowany w 84 % z Funduszu spójności, pozostałe 16% będzie pochodzić z budżetu Państwa. Podatek VAT zostanie sfinansowany ze środków własnych PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Natomiast etap trzeci czeka nadal na rozstrzygnięcie i obejmuje odcinek długości 200 km w tym LCS Malbork oraz LCS Iława. Jest to największa inwestycja w infrastrukturę kolejową od czasów wybudowania Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK).

Postępy prac

Prace modernizacyjne na stacji Gdynia Główna są prowadzone od lipca 2007 r. W sierpniu 2008 r. rozpoczęto przebudowę odcinka Warszawa –Legionowo, gdzie wymieniono 18,5 km torów, 25,5 km sieci trakcyjnej, wbudowano 19 rozjazdów.

17 czerwca 2008 r. została podpisana umowa na prace w ramach projektu “Modernizacja linii kolejowej E65, odcinek Warszawa - Gdynia, etap II”, które wykona konsorcjum pod przywództwem Trakcja Polska S.A. którego partnerami są: Przedsiebiorstwo Robót Kolejowych i In¿ynieryjnych S.A. (Wrocław), Przedsiebiorstwo Robót Komunikacyjnych-7 S.A. (Warszawa), Przedsiebiorstwo Robót Komunikacyjnych w Krakowie S.A., Bombaridier Transportation (ZWUS) Sp. z.o.o. (Katowice). W ramach modernizacji stacji Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki oraz Modlin zostaną przeprowadzone roboty obejmujące: przebudowę i rozbudowę nawierzchni torowej, podtorza, budowę i przebudowę peronów, przebudowę przejazdów i obiektów inżynieryjnych, budowę i przebudowę przejść dla pieszych na perony, przebudowę sieci i urządzeń elektroenergetyki nn, budowę urządzeń telekomunikacyjnych, rozbudowę i modernizacje urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Przewidywany zakres prac obejmuje: roboty ziemne w objętości prawie 255 tys. metrów sześciennych, przebudowę 51,3 km sieci trakcyjnej, budowę 31 km torów oraz zamontowanie 60 rozjazdów.

26 sierpnia 2008 r. podpisano umowę \'Nadzór nad modernizacją linii kolejowej E 65 na odcinku od km 287,700 do km 315,700 (obszar LCS Tczew) w ramach projektu Modernizacja linii kolejowej E 65, odcinek Warszawa-Gdynia, etap II\'. Wykonawcą umowy jest MGGP S.A. (Lider) oraz AGUA Y ESTRUCTURAS S.A.(Partner).

  

W co trudno uwierzyć modernizacja linii E-65 ruszyła pełną parą i pozostaje tylko oczekiwać jej zakończenia. Bardzo ciekawe mogą być niektóre rozwiązania techniczne i fakt dlaczego PKP IC zdecydowało się zrezygnować ze składów z wychylnym pudłem na korzyść większej prędkości maksymalnej. Być może nowa linia będzie dopuszczała prędkość 200 km/h dla wszystkich składów zespolonych z wyjątkiem jedynie niektórych odcinków i w efekcie korzyści z zastosowania składów Pendolino byłyby nikłe. Postęp modernizacji będziemy obserwować na bieżąco i zobaczymy, czy magiczna bariera roku 2012 przyniesie naprawdę oczekiwane zmiany. Póki co pozostaje jedynie oczekiwać.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PKP
PKP PLK
Warszawa
Legionowo
Nasielsk
Tczew
Gdynia
Gdańsk
Działdowo
LCS
E-65
 • st – 17.09.2008

  ciekawe... znów pewnie wyjdzie jak w przypadku Warszawa -Łódź czy Poznań - Warszawa - predkośc maksymqalna będzie tylko na krótkich odcinkach, a poza tym znów hamowanie na przejazdach... Nie wierzę w fachowość PLK.

 • Krisek – 17.09.2008

  Poki nie zbuduja, poki pociagi nie beda jezdzily 200 kmh - NIE UWIERZE! Za duzo gadania juz bylo ...

 • P. – 19.09.2008

  LCSy mają się się znajdować w Nasielsku, Ciechanowie, Działdowie, Iławie, Malborku, Tczewie, Gdańsku i Gdyni. Autor wymienił jedynie LCSy finansowane w ramach FS (tzw. etap II), natomiast pozostałe (Ciechanów, Iława, Malbork, Gdańsk, Gdynia) będą finansowane w ramach POiIŚ (l. ind. nr POiIS-7.1-1). Zdecydowana większość stacji będzie poddana modernizacji.

 • R. Piech – 19.09.2008

  Artykuł bazował na komunikatach PKP PLK, które jak widać traktują temat wybiórczo, dziękuję za uściślenie tego problemu.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....