TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Na nowy rok wspólne bilety kolejowo miejskie
Ryszard Piech - Opublikowano: 02.01.2008 17:17:32
Na nowy rok wspólne bilety kolejowo miejskie

Również w trójmieście zaszły diametralne zmiany z dniem 1 stycznia 2008 roku. Od tego dnia można na pociągi PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście sp. z o.o. zakupić metropolitarny bilet kolejowo –komunalny, który jest emitowany przez Metropolitarny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej. Związek ten jest nowym tworem, który ma się zająć integracją taryfową na terenie trójmiasta i miast ościennych. Był to już wręcz krok konieczny, ponieważ dezintegracja taryfowa w Trójmieście wymaga mnóstwo uwagi poświęcanej biletom. Nowy związek jako unia taryfowa przypomina udane rozwiązania znane z Niemiec, gdzie przedsiębiorstwa przewozowe zachowując swoją suwerenność stosują jednolitą taryfę. Obecnie dostępne bilety mają charakter 24 godzinnych lub 30 dniowych i występują w trzech odmianach. Pierwszy to bilet komunalny, który obowiązuje w sieci ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia oraz MZK Wejherowo. Nie obejmuje on sieci SKM. Bilety kosztują 12zł  za 24 godzinny i 120 za 30 dniowy. Dostępne są również bilety ulgowe 50%. Drugi typ to bilet kolejowo –komunalny dwóch organizatorów. Umożliwia on korzystanie z pociągu i sieci ZTM Gdańsk lub ZKM Gdynia lub MZK Wejherowo. Przy czym należy pamiętać, że możemy korzystać wyłącznie z jednego związku komunikacyjnego i linii SKM. Ceny tego biletu to 15 zł za 24 godziny i 170 za 30 dni. Również tutaj dostępne są bilety ulgowe 50%. Trzeci typ biletów to bilet kolejowo –komunalny wszystkich organizatorów. Ma on charakter sieciowego i umożliwia podróż wszystkimi środkami transportu czyli SKM, ZTM, ZKM i MZK. Ceny za ten bilet to 18 zł za bilet 24 godzinny i 200 za bilet 30 dniowy. Oczywiście dostępne są również bilety ulgowe 50%. Dzięki temu podróżowanie po Trójmieście oraz Wejherowie staje się znacznie łatwiejsze i o wiele tańsze. Zwłaszcza dla osób podróżujących na biletach ulgowych, które dotąd były zmuszone do zakupu biletu kolejowego ulgowego z ulgą jedynie 37%, a po 26 roku życia w ogóle traciły ten przywilej. Obecnie dzięki zmianie zasad w pociągu można podróżować na zasadach miejskich, czyli z ulgą 50% i bez granicy wieku. Zyskają na tym zwłaszcza doktoranci, którzy dotąd byli pozbawieni zniżek na kolej.

 WKD, Warszawa i Katowice

Jak poinformował Zarząd Warszawskiej Kolei Dojazdowej Sp. z o.o., również w roku 2008 będzie obowiązywało porozumienie z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie w sprawie możliwości odbywania przejazdów na podstawie biletów ZTM. Dotyczy to biletów dobowych oraz okresowych zakodowanych na Warszawskiej Karcie Miejskiej –według dotychczasowych zasad. Jest to niewątpliwą zaletą w sytuacji przewozów wokół Warszawy, jednak nadal największym problemem pozostaje brak integracji taryfowej z Kolejami Mazowieckimi lub chociażby realizacji ambitnych planów budowy SKM, które były programem wyborczym obecnej prezydent m. st. Warszawy. W pewnym małym stopniu sytuację ratuje SKM Warszawa, jednak z racji faktu, że spółka ta powstała za czasów poprzedniego prezydenta jej rozwój i przyszłość budzi wiele niepewności o podłożu głównie politycznym. Również pozostałe regiony w kraju nie zasłynęły zbytnio pod kątem integracji. W GOP po zlikwidowaniu wspólnego biletu ATP (Autobus Tramwaj Pociąg) nie prowadzi się ponownych prób integracji kolei z KZK GOP. Wręcz przeciwnie nowe plany strategii dla KZK GOP obejmujące bagatela 25 lat, opracowane przez firmę doradczą Ernst&Young budzą wiele kontrowersji. Marginalizują one znaczenie kolei w systemie i jedynie sugerują poprawę ilości połączeń regionalnych na trasach do np. Rybnika, Tychów czy ... Jaworzna, które nie posiada żadnej linii kolejowej do śródmieścia! Warto nadmienić również, że Tychy i Rybnik są położone w strefie innego związku komunikacyjnego. Tak więc na Śląsku województwo sobie, a KZK sobie. Województwo planuje przywrócenie ruchu na trasie Gliwice –Bytom i Tychy Miasto –Katowice, natomiast KZK planuje zacieśnić konkurencję swoimi autobusami. Jak nic na Śląsku potrzeba podobnego rozwiązania jakie zastosowano w Trójmieście, jednak najwyraźniej politycy jeszcze do tego nie dorośli.

Tak więc nowy rok zaczął się bardzo pomyślnie dla niektórych regionów kraju. Mieszkańcy BiT City i Trójmiasta czy wręcz Metropolii Zatoki Gdańskiej odczują pozytywne zmiany, które miejmy nadzieję przełożą się na cały kraj.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pomorskie
Kujawsko-Pomorskie
Gdańsk
Gdynia
Wejcherowo
Toruń
Bydgoszcz
Warszawa
WKD
Katowice
KZK GOP

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....