TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Na Słowację pociągiem nie dojedziesz ? diagnoza i pytanie
InfoRail - Opublikowano: 06.09.2016 10:32:28 1 komentarz
Na Słowację pociągiem nie dojedziesz

Wraca problem, poruszany już także na łamach InfoRail, braku połączeń Polski ze Słowacją. Zwraca na niego uwagę poseł Tomasz Jaskóła, który w swojej interpelacji, skierowanej do MIB, słusznie zauważa, iż obecnie z Polski na Słowację z niewielkimi wyjątkami nie ma możliwości dostania się inaczej, niż własnym samochodem.

Poseł stwierdza, że zlikwidowano niemal wszystkie połączenia kolejowe, np. przez przejście graniczne w Muszynie i Łupkowie nie kursuje ani jeden pociąg pasażerski. Na całym liczącym 540 km długości polsko-słowackim pograniczu funkcjonują zaledwie trzy transgraniczne linie autobusowe, jeśli nie liczyć dalekobieżnych połączeń autokarowych, np. Warszawa - Wiedeń przez Bratysławę, które jednak nie mają znaczenia dla obsługi komunikacyjnej pogranicza.

Zdaniem posła Tomasza Jaskóły przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, m. in. zapóźnienia infrastrukturalne, problemy natury biurokratycznej przy załatwianiu pozwoleń na przewozy międzynarodowe, czy też niedostateczny popyt. Możemy tu mówić o klasycznym przypadku błędnego koła: skoro nie ma jak dojechać do sąsiedniego kraju, mieszkańcy przygranicznych terenów nie podejmują pracy czy nauki w sąsiednim kraju czy też nie jeżdżą w innych celach na Słowację czy do Polski, w efekcie nie ma popytu, który wytworzyłby się w naturalny sposób, gdyby pogranicze było odpowiednio skomunikowane.

Przewozy lokalne są nierentowne, stąd też tego typu połączenia autobusowe krajowe są zarówno na Słowacji, jak i w Polsce dotowane przez samorządy. Problem w tym, że lokalne połączenia autobusowe użyteczności publicznej po obu stronach granicy nie są ze sobą w żaden sposób skoordynowane. Przykładowo, z Polski na Słowację można się dostać, jadąc polskim busem do przygranicznej Łysej Polany lub Chochołowa i po przejściu pieszo na stronę słowacką można tuż przy samej granicy wsiąść w słowacki lokalny, dotowany przez władze samorządowe autobus: Łysa Polana - Poprad lub Sucha Hora - Trstena, a następnie w Popradzie lub Trstenie przesiąść się na kolejny autobus lub pociąg. W praktyce ludzie podróżują do sąsiedniego kraju właśnie w ten sposób, jednak jest to utrudnione ze względu na wspomniany już brak koordynacji polskich i słowackich rozkładów jazdy, a także nierzadko dużej odległości od ostatniego polskiego i pierwszego słowackiego przystanku. Przykładowo, polskie autobusy dojeżdżają jedynie do Jabłonki i sporadycznie do Chyżnego, a chcąc się dostać od strony Rabki i Krakowa na słowacką Orawę, podróżny musiałby się dostać do Trsteny - oddalonego aż o 16 km najbliższego przystanku, z którego odjeżdżają słowackie autobusy. Z kolei polskim przewoźnikom nie opłaca się uruchamianie lokalnych połączeń w przygraniczne rejony Słowacji nie tyle ze względu na brak pasażerów, ale ze względu na koszmarną biurokrację, która towarzyszy otwieraniu takiej linii - traktowanej mimo lokalnego charakteru jako połączenie międzynarodowe.

Według posła Jaskóły skutecznym rozwiązaniem tego problemu byłoby zawarcie polsko-słowackiej umowy międzynarodowej, na mocy której lokalne transgraniczne połączenia autobusowe, w tym połączenia użyteczności publicznej byłyby traktowane jako połączenia krajowe w przypadku wykonywania ich do 5 - 10 lub 15 km w głąb sąsiedniego kraju, względnie do pierwszej, wyznaczonej szczegółowo w umowie miejscowości przygranicznej po drugiej stronie granicy. Przykładowo, polskie lokalne linie autobusowe, również te dotowane przez powiat, dojeżdżałyby nie do Jabłonki i Chochołowa, ale do Trsteny i Suchej Hory, gdzie pasażer miałby możliwość przesiąść się na słowacki autobus. Analogicznie, słowaccy przewoźnicy na podstawie krajowej licencji mogliby wykonywać przewozy do pierwszej polskiej miejscowości: a więc do Bukowiny Tatrzańskiej, Chochołowa, Jabłonki.

Poseł pyta czy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozwiąże ten problem i zawrze umowę międzynarodową, na mocy której lokalne transgraniczne połączenia autobusowe na granicy polsko-słowackiej, w tym połączenia użyteczności publicznej byłyby traktowane jako połączenia krajowe?

My idziemy dalej i pytamy czy planowane jest uruchomienie połączeń kolejowych między Polską i Słowacją, które mogłyby stanowić ciekawą alternatywę dla ewentualnych, bo tych przecież też nie ma, kursów autobusowych. Czekamy na stanowisko MIB, do tematu będziemy wracać.

Przypomnijmy tymczasem, że z końcem sierpnia uruchomione zostało połączenie z Rzeszowa do słowackiej miejscowości Medzilaborce. Czy będą kolejne? Więcej na ten temat w poniższym linku.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Słowacja
  • Mariusz B – 07.09.2016

    No faktycznie pan poseł posiada słabą i wybiórczą wiedzę na temat kolejowego ruchu granicznego na granicy słowackiej. A ze Zwardonia da się pociągiem dojechać na Słowację co prawda dzięki ŻSR ale się da. Niemniej jednak trzeba się postarać o dawne połączenia typu Warszawa Budapeszt pamiętny "Batory" czy Katowice Bratysława "Goral"lub Kraków Żilina "Skalnica". Tak było i nie wiele trzeba by wróciło. A Słowacy są chętni bo winę póki co za ten stan ponosi niestety strona Polska. I tutaj widzimy role Pana posła i innych zwłaszcza tych "naszych " którzy rostronazstają się z pociągiem na wysokości najwyżej Bielska Białej. Ręce na pokład i czas na dobrą zmianę.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....