TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Nadmorską wąskotorówką w święta i Nowy Rok
PAP - Opublikowano: 23.12.2015 09:55:57
Nadmorską wąskotorówką w święta i Nowy Rok (foto: NKW)

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i Nowy Rok na gości Wybrzeża Rewalskiego (Zachodniopomorskie) będą czekały przejazdy Nadmorską Koleją Wąskotorową. Odnowione wagony pozwalają podróżować w komfortowych warunkach nawet przy minusowych temperaturach.

Gryficka wąskotorówka, czyli jedna z największych atrakcji turystycznych nad Bałtykiem, w sezonie letnim kursuje między Gryficami i Pogorzelicą. Jesienią i zimą jej regularne kursy są zawieszane.

"Zimowe przejazdy wąskotorówką to zupełnie inne wrażenia z jazdy, niż podróżowanie latem" - mówi PAP Maciej Łozdowski ze spółki zarządzającej koleją. "Jeżeli aura będzie dla nas łaskawa i spadnie śnieg, wtedy na turystów będą czekały bardzo malownicze widoki. Świąteczny przejazd to szansa na zobaczenie m.in. latarni morskiej w Niechorzu w nietypowej zimowej scenerii" - dodaje Łozdowski.

Podróż wąskotorówką to dobry pomysł na aktywne spędzenie świątecznego czasu nad morzem - przekonuje Łozdowski. Jak dodaje, turyści nie muszą pokonywać całej trasy, mogą m.in. dojechać wąskimi torami nad samo morze i tam rozpocząć spacer, lub zacząć od nadmorskich zabytków, a podróżą wąskotorówką zakończyć wyprawę.

Jak mówi Łozdowski, świąteczne kursy zaplanowano w sobotę 26 grudnia i piątek 1 stycznia. W każdym z tych dni odbędzie się pięć przejazdów.

Jeszcze kilka lat temu przez zły stan torowisk oraz brak ogrzewania w wagonach zimowe przejazdy składami retro były niemożliwe. Nadmorska wąskotorówka przeszła gruntowną modernizację. Odnowione wagony pozwalają podróżować w komfortowych warunkach nawet przy minusowych temperaturach.

Jeżeli warunki pogodowe pozwolą, do dyspozycji odważnych turystów będzie także półotwarty wagon, który zapewnia zimą nieco mocniejsze wrażenia, niż zabudowane wagony - dodaje Łozdowski.

Zimowe przewozy nadmorską wąskotorówką pierwszy raz od lat 90. zorganizowano w ubiegłym roku - opowiada Łozdowski. Skorzystało z nich wtedy bardzo dużo turystów - mówi. Jak dodaje, to pomysł skierowany głównie dla turystów, których sporo w okresie świątecznym przyjeżdża na Wybrzeże Rewalskie.

Przejazd pociągu na trasie z Gryfic do Pogorzelicy, to prawie dwugodzinna podróż wśród nadmorskich krajobrazów. Po drodze podróżni mogą zobaczyć wiele zabytków architektonicznych, takich jak: latarnia morska w Niechorzu, ruiny średniowiecznego kościoła na klifie, zabytkowy kościół neogotycki oraz zespół pałacowy w Trzęsaczu, neogotycki pałac w Dreżewie, a także dworską rezydencję z końca XVIII w. w Rybokartach.

Obecnie w Polsce jest tylko 18 czynnych publicznych linii kolei wąskotorowych. Większość wąskotorówek jeździ po szynach o rozstawie 750 mm. Pozostałe szerokości szyn to 600 i 785 i 1000 mm.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa gminy Rewal to jedna z trzech czynnych publicznych kolei wąskotorowych w Polsce, wykorzystujących rozstaw szyn o szerokości 1000 mm. Pozostałe dwie to Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa oraz Koszalińska Kolej Wąskotorowa.

Gmina Rewal przejęła "ciuchcię" od PKP SA wraz z towarzyszącymi jej zabudowaniami w 2002 r.

Pierwszy odcinek kolejki z Gryfic do Niechorza oddano do użytku pod koniec XIX w. Obecnie przewozy turystyczne prowadzone są na 40-kilometrowym odcinku Gryfice-Pogorzelica.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wąskotorówka
Rewal
Pogorzelica
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....