TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Najwięcej pasażerów kolei nadal na Pomorzu
InfoRail.pl - Opublikowano: 10.08.2020 13:45:00
Najwięcej pasażerów kolei nadal na Pomorzu

Prawie 61 mln pasażerów skorzystało w 2019 r. z pociągów kursujących na terenie województwa pomorskiego.

Statystyczny mieszkaniec regionu w ubiegłym roku jechał pociągiem 26,1 razy. To najwięcej w Polsce. Pod tym względem Pomorze od lat jest krajowym liderem.

Tak zwany "wskaźnik wykorzystania kolei" to średnia liczba przejazdów, jaką w ciągu roku odbywa mieszkaniec regionu. Według danych opublikowanych przez UTK w województwie pomorskim, w ubiegłym roku ten wskaźnik wyniósł 26,1. To trzy razy więcej niż średnia w kraju, która wynosi 8,7.

Cieszę się, że mieszkańcy regionu tak chętnie podróżują koleją i że pod tym względem jesteśmy krajowym liderem – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

To pokazuje m.in, że budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej bardzo przyczyniła się do kolejowej rewolucji w regionie. Drugi wynik w kraju osiągnęło województwo mazowieckie (19,4) a trzeci Dolny Śląsk (11,2). Kolejowy rok 2019 był rekordowy w skali całej Polski. Jak wynika z raportu UTK z usług wszystkich przewoźników skorzystało prawie 336 mln pasażerów, co świadczy o rosnącej atrakcyjności kolei.

Tak wysoka pozycja regionu w rankingu to zasługa wielu lat inwestycji w kolej.

Konsekwentnie realizujemy naszą politykę rozwoju Pomorza, jako regionu który stawia na transport szynowy. Sześćdziesiąt milionów pasażerów w 2019 r. jest tego najlepszym dowodem – mówi marszałek Struk. Kolejowe inwestycje to zarówno prace związane z modernizacją infrastruktury, jak i zakup nowego taboru.

Zmodernizowana została trasa z Miastka przez Słupsk do Ustki. Powstają nowe przystanki. A do tego po pomorskich szlakach kursuje już 10 nowych elektrycznych składów Impuls – wylicza Mieczysław Struk.

Samorząd województwa wspiera także finansowo inne inwestycje prowadzone przez zarządców infrastruktury kolejowej, jak np. przygotowanie dokumentacji projektowej czy studiów wykonalności. Ale samorząd województwa nie zamierza poprzestać na już zrealizowanych inwestycjach.

Będziemy elektryfikować linię Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz budować nowy przystanek Gdańsk Firoga. Trwają także przetargi na budowę tzw. bajpasu kartuskiego – wylicza marszałek.

Rozważane są także kolejne kolejowe inwestycje, które będą planowane do realizacji w przyszłej unijnej perspektywie finansowej.

Kolej w dobie pandemii

Niewykluczone, że wyników z 2019 r. nie uda się powtórzyć w 2020 r.

Trudny czas pandemii i wiosennego lockdownu spowodował, że liczba pasażerów zmniejszyła się. Znaczna część pracowników pozostała w domach i pracowała zdalnie. Niektóre pociągi jeździły praktycznie puste – mówi marszałek Struk. Rozkłady jazdy na większości linii zostały ograniczone.

Latem co prawda liczba podróżnych zaczęła rosnąć, ale do pobicia poprzednich rekordów droga jest daleka – dodaje.

Niemniej, samorząd województwa gotowy jest do wprowadzenia zmian w rozkładzie jazdy, tak aby lepiej dopasować go zarówno do potrzeb pasażerów, jak i sytuacji epidemiologicznej.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pomorskie
pasażer

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....