TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Nie będzie kolei arktycznej?
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 11.02.2019 19:02:43 1 komentarz
Nie będzie kolei arktycznej?

Budowa trasy kolejowej z fińskiego Rovaniemi do norweskiego portu Kirkenes nad Morzem Barentsa byłaby nierentowna - wynika z opublikowanej analizy przygotowanej przez przedstawicieli Finlandii i Norwegii.

Według tego międzypaństwowego raportu, aby pokryć koszty utrzymania linii arktycznej "wolumen przewozów towarowych w skali roku musiałby być na poziomie 2,5 mln ton". Osiągnięcie takiej wielkości jest obecnie "nierealne" bez znaczących zmian w obrocie handlowym czy w kosztach różnego rodzaju transportu. Wskazano również, że ze względu na rozwój turystyki na obszarze Laponii projekty ułatwiające podróżowanie na te tereny i dalej do strefy arktycznej byłyby "pożądane", ale z wpływów z turystyki budowa trasy nie zostałaby sfinansowana ani “turystyka nie jest wystarczającą podstawą" dla tego projektu.

W raporcie podkreślono, że aby w pełnej skali wykorzystać kolej arktyczną, w tym z uwzględnieniem szlaku transportowego sięgającego Europy Środkowej, wymagane jest przede wszystkim "zwiększenie przepustowości" głównej fińskiej magistrali, a szczególnie na najbardziej ruchliwym odcinku Helsinki-Tampere.

Budowa kolei arktycznej dla fińskich władz jest jednym z długofalowych projektów rozwoju sieci kolejowej na terenie kraju, która połączy północną, arktyczną część Europy z pozostałą częścią kontynentu.

Jak przedstawiał to w ubiegłym roku fiński resort transportu, trasa arktyczna miałaby być alternatywną drogą przewozową dla fińskiego eksportu i importu, a przez niezamarzające porty Morza Arktycznego otworzyłyby się nowe połączenia z Atlantykiem i szlakiem "północno-wschodnim". Natomiast na południu trasa oznaczałaby połączenie z europejską siecią kolejową, w tym z Rail Baltica przez planowany tunel podwodny między Tallinem i Helsinkami. Według wstępnych ministerialnych założeń licząca ok. 450 km długości linia z Rovaniemi do Kirkenes miałaby kosztować blisko 3 mld euro (większość po stronie fińskiej), a mogłaby być gotowa do 2030 roku.

Zadaniem międzypaństwowej fińsko-norweskiej grupy ds. projektu kolei arktycznej była także ocena projektu pod względem kwestii środowiskowych oraz wpływu inwestycji na zamieszkującą tereny Laponii rdzenną ludność – Saamów.

Z raportu wynika, że przeciwny budowie kolei jest fiński parlament Saamów. Według władz tej mniejszości trasa kolejowa wpłynęłaby na zanieczyszczenie krajobrazu oraz hodowlę reniferów.W raporcie nie przedstawiono żadnych dalszych działań, które mogłyby wesprzeć projekt. Jak podało w poniedziałkowym komunikacie fińskie ministerstwo transportu i łączności, jeśli w przyszłości zapadłaby decyzja o kontynuacji projektu, wymagałoby to woli politycznej w obu krajach. Zwrócono jednocześnie uwagę na długi i wieloetapowy procesu planowania czy uzyskiwania pozwoleń – różny w obu krajach. Z tego względu w najszybszym możliwym wariancie sam proces planowania i budowy oszacowano na okres przynajmniej 15 lat. W przygotowaniu międzypaństwowego raportu oprócz resortów transportu i łączności oraz środowiska obydwu krajów oraz podległych im urzędów udział brały także władze regionalne oraz przedstawiciele mniejszości narodowych zamieszkujących północne obszary Finlandii i Norwegii.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Finlandia
Norwegia
Kolei Arktyczna
tory
  • zeus04 – 13.02.2019

    Kolej nie może liczyć na arktyczne paliwo...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....