TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Od 10 grudnia PKM z dwoma nowymi przystankami
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 07.11.2017 10:31:07 1 komentarz
Od 10 grudnia PKM z dwoma nowymi przystankami

Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny - to nazwy dwóch nowych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, które mają być oddane do użytku 10 grudnia. Spółka PKM spodziewa się, że od razu dużym zainteresowaniem podróżnych może cieszyć się przystanek Stadion.

Rzecznik prasowy spółki Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM), Tomasz Konopacki powiedział PAP, że przystanki Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny zostaną oddane do użytku 10 grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów. Obecnie na ich terenie kończone są prace budowlane. "Mieszkańcy czekają na te przystanki i w naszej ocenie od razu wielu pasażerów może korzystać z przystanku Gdynia Stadion" - dodał. Spodziewa się, że przystanek będzie wykorzystywany zwłaszcza przez pracowników położonego nieopodal centrum biurowego przy ul. Łużyckiej oraz podczas imprez sportowych odbywających się na stadionie miejskim.

Przyznał, że przystanek PKM Gdynia Karwiny, który docelowo ma stać się częścią dużego węzła przesiadkowego, do tego czasu może być w mniejszym stopniu wykorzystywany. Spółka spodziewa się, że po oddaniu do użytku węzła przesiadkowego rola tego przystanku znacząco wzrośnie. Węzeł Karwiny, który ma powstać na styku Karwin, Wielkiego Kacka i Małego Kacka ma być gotowy do 2021 roku. Rozpoczęcie budowy planowane jest na przyszły rok. W planach jest m.in. wielopoziomowy parking na prawie pół tysiąca pojazdów.

Wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski zapewnił PAP, że "nowe przystanki zaczną być wykorzystywane z nowym rozkładem jazdy od 10 grudnia". Przyznał, że na początku na przystankach może zatrzymywać się niewiele pociągów. Jak powiedział, "będą zatrzymywały się pociągi, które są w rozkładzie jazdy do Gdyni, a jeżeli chcemy żeby tych pociągów było więcej, to musimy zacieśnić współpracę z miastami w układzie aglomeracyjnym". Przyznał, że "niekoniecznie miasta chcą brać w tym udział".

Zaznaczył, że "jeżeli na tych przystankach miałoby się zatrzymywać więcej pociągów, to w kosztach funkcjonowania połączeń powinna partycypować też Gdynia". "Jeżeli Gdynia chce aby pociągi zatrzymywały się tam częściej, z większą regularnością, to niech samorząd miejski w ramach swoich możliwości finansowych dołoży pieniądze" - dodał. Przyznał, że pismo w tej sprawie wysłał już do prezydenta Gdyni i czeka na odpowiedź.

Zapytany, czy Gdańsk partycypuje w kosztach funkcjonowania PKM odpowiedział, że "Gdańsk przekazał pod budowę PKM i przystanków teren o wartości 60 mln zł".

Budowa przystanków PKM: Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny kosztowała 25,5 mln zł; pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu samorządu województwa i UE oraz z budżetu Gdyni (4,5 mln zł) i PKP PLK (2,5 mln zł).

Konopacki poinformował, że w ramach projektu PKM obsługiwane są cztery trasy: Gdańsk Wrzeszcz - Gdynia przez Gdańsk Lotnisko i Gdańska Osowa (na tej trasie są dwa nowe przystanki), Gdańsk Główny - Kartuzy, Gdynia - Kościerzyna przez Gdańsk Osowa, Gdynia - Kościerzyna przez Gdańsk Wrzeszcz i Gdańsk Lotnisko. Powiedział, że obecnie największe przyrosty pasażerów są notowane na trasach regionalnych do Kartuz i Kościerzyny. Urząd Marszałkowski podał, że w ciągu dziewięciu miesięcy 2017 roku pociągami na linii PKM przejechało prawie 2,2 miliona pasażerów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przystanek
PKM
Gdynia
  • Sa – 09.11.2017

    Gdańsk dał teren, a Gdynia żywą gotówkę. Już 4,5 mln a marszałek województwa woła więcej, bo nie będzie pociągów.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....