TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Opolskie rozważa uruchomienie połączeń do miejscowości turystycznych
PAP - Opublikowano: 05.02.2016 08:52:04 6 komentarzy
Opolskie rozważa uruchomienie połączeń do miejscowości turystycznych (foto: PR)

Władze regionu chcą wprowadzić stałe połączenia z Opola do głównych atrakcji turystycznych regionu: zamku w Mosznej, Góry Świętej Anny i JuraParku w Krasiejowie. Miałoby to ułatwić turystom dojazd do tych miejsc i jeszcze zwiększyć ich popularność.

W czwartek przedstawiciele opolskiego urzędu marszałkowskiego rozmawiali o tym z samorządowcami gmin i powiatów, na terenie których położone są te atrakcje, z przewoźnikami oraz osobami reprezentującymi te miejsca turystyczne.

Jak mówił w rozmowie z mediami dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (OROT) Piotr Mielec, obecnie do trzech najważniejszych atrakcji turystycznych woj. opolskiego - zamku w Mosznej, JuraParku w Krasiejowie oraz Góry Św. Anny - nie da się bezpośrednio dojechać ze stolicy regionu środkami transportu publicznego. "Dotrzeć do nich swobodnie może tylko ten, kto ma samochód. Tymczasem są to miejsca, jak pokazują dane i badania, które już od kilku lat należą do najczęściej odwiedzanych przez turystów w woj. opolskim" - wyjaśniał.

W jego opinii na początek takie połączenia mogłyby funkcjonować przynajmniej w sezonie letnim i przynajmniej w weekendy.

Dyrektor departamentu infrastruktury i gospodarki opolskiego urzędu marszałkowskiego Bartłomiej Horaczuk zaznaczył, że region chciałby do takiego skomunikowania Opola i atrakcji turystycznych wykorzystać Przewozy Regionalne, z którymi niedawno województwo zawarło 5-letni kontrakt. "Oprócz oferowanych przewozów do pracy i szkoły, czyli tych kierowanych do najważniejszych naszych grup pasażerów, chcemy zastanowić się też nad dowozem do najbardziej atrakcyjnych miejsc na Opolszczyźnie" - wyjaśniał.

Horaczuk przyznał, że obecnie dojazd do Opola z trzech omawianych w czwartek miejsc środkami komunikacji publicznej "jest utrudniony albo żaden". "Tymczasem faktycznie są to miejsca na tyle atrakcyjne, że można w nich spędzić cały dzień. A bogata oferta imprez powoduje, że turyści chętnie tam wracają" - zaznaczył.

Mielec podał, powołując się na informacje, które OROT ma od instytucji administrujących tymi atrakcjami, iż zamek w Mosznej odwiedza ok. 140-150 tys. osób rocznie; JuraPark w Krasiejowie ponad 200 tys. rocznie, a Górę Św. Anny szacunkowo nawet 300-400 tys. osób. "Niekoniecznie są to dane pełne, bo osobną grupę turystów stanowią ci, którzy nie wchodzą do obiektów, takich jak zamek, i nie są biletowani, a tylko korzystają z jego otoczenia" - zaznaczył Mielec.

Dodał, że w pierwszym sezonie funkcjonowania regularnych kursów nie należałoby oczekiwać wielkiego zainteresowania nimi. "Ale gdyby przyzwyczaić mieszkańców regionu i turystów, że co sezon w weekendy o tych samych godzinach połączenia są, to z pewnością sukcesywnie rosłaby liczba osób zainteresowanych korzystaniem z takiej usługi" - uznał.

Na spotkaniu przewoźnicy autobusowi zaznaczali, że bez wsparcia finansowego uruchamianie nierentownych generalnie połączeń weekendowych nie będzie możliwe. Pojawiły się jednak sugestie organizowania krótszych kursów np. busami ze stacji kolejowej do atrakcji, zorganizowania przewozów np. bryczką czy połączeń ścieżkami rowerowymi z przystanków PKS czy PKP.

Niewielki Krasiejów położony jest niespełna 25 km od Opola. Tuż przy miejscowości, na ponad 40 ha powierzchni, jest tu park jurajski, w którym znajduje się ponad 200 naturalnych wymiarów makiet dinozaurów i szereg innych atrakcji. np. Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Są w nim również czynne wykopaliska archeologiczne.

Atrakcjami, które przyciągają rokrocznie rzesze pielgrzymów i turystów na Górę Świętej Anny są m.in. Bazylika, Kalwaria, Grota Lurdzka i cudowna figura Św. Anny, ale też Pomnik oraz Muzeum Czynu Powstańczego.

Zamek w Mosznej to budowla przypominająca tę z czołówki disneyowskich filmów. Ma 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Powstał w połowie XVII w. Jego eklektyczna bryła składa się z odbudowanej po pożarze z 1896 r. barokowej części środkowej, neogotyckiego skrzydła wschodniego oraz skrzydła zachodniego w stylu neorenesansowym. To jeden z najbardziej różnorodnych architektonicznie zamków w Polsce.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Opolskie
Przewozy Regionalne
 • Krzysiek – 05.02.2016

  Dlaczego na zdjęciu jest szynobus, skoro w artykule niema słowa o przewoźniku kolejowym ? Poza Krasiejowem nie da się bezpośrednio z Opola dojechać koleją do żadnego z opisywanych miejsc, mimo że tory tam są.

 • ;] – 05.02.2016

  o Pękające wózki na zdjęciu ;]

 • hochi – 07.02.2016

  Co tu rozważać. Zaczyna się sezon wtedy puścić testowo przez każdy kilka tyg i policzyć efekty. Sam bym chętnie zajrzał do Moszny jak by można tam dojechać i jeszcze na bilecie turystycznym PR

 • łowca półgłówków – 07.02.2016

  @hochi: do Moszny to możesz sobie zajrzeć zsuwając brudne majty. Jak chcesz zobaczyć zamek, to musisz zajrzeć do MOSZNEJ

 • Maciej – 07.02.2016

  Świetny pomysł. Niedawno nawet myślałem o wyjeździe w Opolskie, ale właśnie tamtejsza komunikacja zbiorowa mnie zniechęciła (dla mnie urlop musi być odpoczynkiem od samochodu :) )

 • NK – 08.02.2016

  Bardzo dobry pomysł! :) Według mnie warto iść nawet dalej - uruchomić pociąg bezpośredni Opole - Katowice - Bielsko Biała - Żywiec - Zakopane. Przewozy Regionalne zlikwidowały InterRegio i teraz na trasie IR Giewonta nic nie jeździ - takie połączenie byłoby skazane na sukces!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....