TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Parowozjada 2006 w Chabówce
Karol Wach - Opublikowano: 04.09.2006 22:15:42
Parowozjada 2006 w Chabówce

Dnia 29 lipca 2006 roku, już po raz drugi Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce i PKP Cargo S.A. oraz władze miasta Rabka-Zdrój zorganizowały pokaz pociągów retro. W niniejszym artykule chcielibyśmy nieco przybliżyć to wydarzenie.

    

Tak jak w zeszłym roku zestawione zostały składy pociągów: pospiesznych, osobowych, towarowych oraz towarowo-osobowych, które zostały poprowadzone przez miejscowe parowozy: Ol49-100, OKz32-2, Tr12-25, Ty2-25, Ty2-953 oraz maszyny Pm3636-2, Pt47-112 i Tr5-65, które specjalnie na tą okazje zostały sprowadzone z Parowozowni w Wolsztynie.

Słów kilka o skansenie w Chabówce

Skansen w Chabówce został otwarty w 1994 roku na terenie dawnej parowozowni, która została wybudowana w czasie II wojny światowej. Na jego terenie zostały zgromadzone, na kilku torach, wycofane z ruchu parowozy, lokomotywy elektroniczne i spalinowe oraz pługi, żurawie i inne eksponaty. Dużą cześć została przywrócona do sprawności technicznej i dzięki temu skansen dysponuje wieloma zabytkowymi składami pociągów, które są prawdziwą gratką dla miłośników starej kolei. Skansen dysponuje, oprócz maszyn biorących udział w paradzie, m.in. parowozami: Ol12-7, Ty2-911, TKt48-191, TKh49-1(Ferrum), wagonem motorowym SN61-168, który 29 lipca dostępny był jedynie dla VIP-ów, czy  elektrowozami: EP03-01, ET21-57. Pisząc o skansenie warto też wspomnieć, jako ciekawostkę, że z Chabówki wypożyczono czynny tabor muzealny do realizacji filmów: ,,Przedwiośnie”, ,,Sława i Chwała”, ,,Przygody dzielnego wojaka Szwejka”i innych. Na wce  można zwiedzać codziennie od godziny 7:00 do 16:00. Cena normalnego biletu wstępu wynosi 4,00zł, przewidziane są również bilety ulgowe w cenie 2zł. Miłośnikom kolei polecamy stronę internetową skansenu: www.skansen.hg.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat prezentowanego obiektu w Chabówce.

Skansen w Wolsztynie

Parowozy biorące udział w Parowozjadzie pochodziły również ze skansenu w Wolsztynie. Były to wcześniej wymienione: Pt47-112, Tr5-65 oraz 'Piękna Helena' Pm36-2. Wolsztyńska parowozownia powstała w 1907 roku. Miasto to znajduje się na szlaku pięciu linii kolejowych: do Poznania, do Leszna, do Zbąszynka, do Sulechowa oraz do Nowej Soli. Przybywając do Wolsztyna możemy obejrzeć m.in. następujące eksponaty: Ok1-359, Ok22-31, Ol49, Ty1-76 oraz wiele innych. Przeglądając stronę internetową http://www.parowozy.com.pl/ czytamy, że skansen w Wolsztynie jest jedynym miejscem w Europie gdzie każdego dnia można zobaczyć stary parowóz wyruszający w trasę z planowym pociągiem osobowym. Nigdzie indziej obiekty muzealne nie są wykorzystywane w kursach planowanych pociągów osobowych.

    

Parowozjada`2006

Plenerowa impreza zorganizowana przez PKP CARGO S.A. Zakład Taboru w Krakowie oraz burmistrza Rabki Zdrój rozpoczęła się o godzinie 5:56 odjazdem ogólnodostępnego pociągu retro z Chabówki do Tymbarku a zakończyła prezentacją i przyjazdem siedmiu zabytkowych pociągów  na stację w Rabce Zdrój, a następnie ponownie do Chabówki. W ramowym programie imprezy „Lato pod parą-PAROWOZJADA 2006’’znalazło się również wiele innych atrakcji m.in. przejazd pociągiem retro z Chabówki do Zakopanego, Tymbarku oraz Wadowic i z powrotem, czy pociągi  retro do Rabki Zaryte, które odjeżdżały ze stacji PKP Chabówka ok. godz: 11:20, 11:25 i ok. 12:20. To właśnie w Rabce odbyła się  główna cześć imprezy –parada parowozów. Po prezentacji zapewnione zostały powrotne pociągi retro do Skansenu w Chabówce, gdzie parowozy paradowały po raz kolejny. Tu także obywały się liczne pokazy np.: zawody sprawności drużyn parowozowych czy prezentacja obrządzenia parowozu. W skansenie zorganizowano również zabawę plenerową. W godzinach wieczornych maszyny zaprezentowały się po raz kolejny tego dnia w „ostatnim akcie”imprezy –„Światło i dźwięk”. Warto wspomnieć, iż oprócz zabytkowych składów pochodzących z polskich skansenów w prezentacji wzięły udział dwa parowozy Kolei Słowackich z parowozowni Vrutky tj. maszyny serii 556 nr 036 oraz serii 486 nr 007. Cała impreza przypominała połączenie pokazu czynnych składów jak i rodzinnego pikniku, który mógł dostarczyć wiele wrażeń zarówno dorosłym jak i najmniejszym miłośnikom kolei.

    

Szkoda tylko, że po raz kolejny potwierdziła się reguła, że dla „kolejarzy”w Polsce nie najważniejszy jest zwykły pasażer, a VIP, który raczył przybyć na imprezę aż ze stolicy. To właśnie ci „miłośnicy”pociągów pod parą zajęli najlepsze miejsca widokowe i to właśnie od ich obecności uzależniano rozpoczęcie kolejnych części pokazu. W żaden sposób nie może to jednak wpłynąć na ocenę tegorocznej Parowozjady, która jest jak najbardziej pozytywna.     


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
parowóz
parada
Chabówka
skansen
Wolsztyn
Parowozjada
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....