TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Pielgrzymkowy pociąg z Budapesztu do Krakowa i Częstochowy
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 26.06.2017 00:10:37 6 komentarzy
Pielgrzymkowy pociąg z Budapesztu do Krakowa i Częstochowy

Ponad 800 Węgrów pojedzie z pielgrzymką do Krakowa i Częstochowy pociągiem, który wyruszy z Budapesztu w poniedziałek rano – powiedział PAP organizator przedsięwzięcia, założyciel firmy turystycznej Misszio Tours, Laszlo Budai.

"W pociągu będzie nas ponad 800 osób" – powiedział Budai, który także weźmie udział w pielgrzymce. Jak dodał, jej uczestnicy pochodzą ze wszystkich zakątków Węgier, ale także z państw ościennych – z Siedmiogrodu w Rumunii przyjedzie ponad 200 osób, będzie też spora grupa węgierskich pielgrzymów ze Słowacji.

Pociąg będzie się składał z 15 wagonów. "Nie będzie w nich przedziałów; (chodzi o to,) żeby w 70-osobowych wagonach zrodziła się społeczność zamiast odseparowanych od siebie sześcio- czy ośmioosobowych grup. Będziemy razem" – oznajmił Budai.

Wyjątkiem będzie jeden specjalny wagon w środku składu. Przedziały w nim zostaną przystosowane w taki sposób, by powstał jeden większy przedział na potrzeby pielgrzymkowego studia radiowego.

"Od momentu wyruszenia z Budapesztu aż do powrotu będą tam nadawane wspólne programy, pieśni, modlitwy, informacje turystyczne, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi informacjami o Polsce, dowiedzieć się, którędy akurat przejeżdżamy i co widać za oknem. W drodze powrotnej uczestnicy będą się przez ten radiowęzeł dzielić swoimi przeżyciami z pielgrzymki. To bardzo ważna część tej podróży" – podkreślił Budai.

W wagonie tym znajdują się również tzw. ciche przedziały, służące temu, by pielgrzymi mogli porozmawiać o swoich problemach, poprosić o radę lub wyspowiadać się. "Będzie z nami ponad 20 księży i zakonników" – zaznaczył organizator.

Pielgrzymki pociągiem z Budapesztu są organizowane od 2011 roku. "Przerwa była tylko w zeszłym roku, bo Światowe Dni Młodzieży (w Krakowie) odbywały się w drugiej połowie lipca, a my tradycyjnie organizujemy naszą pielgrzymkę w ostatnim tygodniu czerwca, gdy przypada Dzień św. Władysława. Zawsze postrzegaliśmy go trochę jako świętego patronującego naszej pielgrzymce" – powiedział Budai.

Jak przypomniał, św. Władysław, który jest patronem Węgier, miał matkę Polkę i wychował się na Wawelu. "Dlatego bardzo się cieszymy, że w ramach (ogłoszonego na Węgrzech – PAP) Roku św. Władysława 29 czerwca po raz pierwszy weźmiemy udział w mszy na Wawelu. Zawsze odwiedzaliśmy katedrę na Wawelu i modliliśmy się tam, ale msze mieliśmy w innych świątyniach" – zaznaczył.

Urodzony w Polsce Władysław I Święty był węgierskim królem z dynastii Arpadów, działającym aktywnie na rzecz chrystianizacji. Został kanonizowany w 1192 roku. Jego ojcem był król Bela I, a matką księżniczka z dynastii Piastów.

Budai podkreślił, że podczas pielgrzymek wspaniałe są kontakty z Polakami. "Spotykamy się z nimi zwykle raz w roku, gdy przyjeżdżamy, albo w ogóle tylko raz. Przynoszą nam, nieznanym sobie ludziom, dary, na przykład kwiaty, (cukierki) +krówki+ i to bardzo podnosi na duchu. Tak samo ze strony Kościoła czy władz Polski zawsze bardzo silnie odczuwamy, że ta tradycyjna, wielowiekowa przyjaźń, o której tyle się mówi, jest prawdziwa. Jesteśmy za nią bardzo wdzięczni" - podkreślił.

Węgierska pielgrzymka potrwa cztery dni. Program przewiduje powrót uczestników do Budapesztu 30 czerwca rano.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Węgry
Budapeszt
Kraków
Częstochowa
 • JestemNaTak – 26.06.2017

  Bardzo ciekawa inicjatywa. Tylko przyklasnąć organizatorom.O niebo lepsza taka pielgrzymka, niż budowanie źródeł termalnych, uczelni, telewizji i radiostacji.

 • LM – 26.06.2017

  Ma ktoś rozkład jazdy albo chociaż krajowy numer pociągi?

 • yeti – 26.06.2017

  A wagon restauracyjny będzie? Co będą jedli w tym pociągu?

 • Damian – 26.06.2017

  Dziś go uchwyciłem w Katowicach i dałem na Facebooka.Damian Kazimierczak.

 • kolejFAN – 27.06.2017

  Będą pili wino i jedli gulasz przywieziony w termosie :p

 • kolejFAN – 27.06.2017

  Będą pili wino i jedli gulasz przywieziony w termosie :p

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....