TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

PKP Intercity traktują autobusy jak konkurencję. To błąd?
InfoRail.pl - Opublikowano: 10.04.2019 12:10:51 3 komentarze
PKP Intercity traktują autobusy jak konkurencję. To błąd?

W PKP Intercity autobusy są traktowane jako konkurencja – mówił na Uniwersytecie Śląskim Peter Jancovic, właściciel ZebraBus, a wcześniej dyrektor zarządzający LEO Express Polska.

W reklamie przewoźnika autobusy nie były dobrze prezentowane. Z drugiej strony PKP Intercity wprowadzają do swojej oferty autobusy, jest tu niekonsekwencja – dodał.

Według Jancovica największym przegranym nieistniejącego regionalnego systemu autobusowego jest kolej. Właściciel ZebraBus postawił ciekawą tezę, iż w takiej sytuacji kolej nie ma ani konkurenta, ani partnera. Pociąg nie ma skomunikowania z autobusami.

Peter Jancovic przedstawił dane, potwierdzające, że w transporcie dalekobieżnym – w przewozach komercyjnych – pociąg zawsze wygrywa nad autobusem. Koszt za jedno miejsce to odpowiednio 0,069 zł i 0,082 zł.

Przy większych potokach pasażerskich pociąg zawsze wygrywa. Kolej pod kątem cenowym jednak nie wygrywa. Na kluczowych trasach w Polsce autobusy są o wiele tańsze. Dla autobusów rolą może być obsługa relacji bezpośrednich, połączeń niszowych czy dogęszczanie sieci – mówił Jancovic.

Większość potentatów już znalazła rozwiązanie. Jeżeli jest oblegana trasa i dużo pasażerów to trzeba wejść na kolej – tłumaczył Jancovic. I podał przykład FlixBusa w Nieczech. RegioJet także doszła do wniosku, że trzeba uruchomić pociągi np. na trasie Praga – Ostrawa. Na tej trasie nie mają już autobusów – wyjaśniał Jancovic. Warto przypomnieć, że kursują na niej nie tylko żółte składy, ale również pociągi LEO Express i Ceskich Drah. Konkurencja to niższe ceny dla pasażera, podróż jest znacznie tańsza niż w Polsce na odcinku chociażby Warszawa – Kraków czy Warszawa – Trójmiasto, gdzie w zasadzie PKP Intercity konkurują z … PKP Intercity. Do dyspozycji pasażerów mamy droższe połączenia EIP/EIC oraz tańsze IC/TLK.

Ale nie zawsze trzeba inwestować w kolej. Tam gdzie nie sprawdza się pociąg przewoźnicy przechodzą na autobusy. Potwierdzają to wskazane przez Jacovica przykłady Deutsche Bahn, LEO Express czy włoskiego przewoźnika Italo.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
LEO Express
RegioJet
konkurencja
 • zeus04 – 10.04.2019

  A autobusy mają skomunikowania z pociągami? Busiarze nie traktują kolei jako konkurencji? Doprawdy skończmy z tą hipokryzją.

 • kolejFAN – 11.04.2019

  kolejne brednie nie mające pokrycia w rzeczywistosci...autobusy IC lubi bardzo - choćby jako KKZ która była codziennością na liniach do Zagórza i Hrubieszowa (na szczęście dzięki SKPL już nie jest).

 • DarekP – 14.04.2019

  Busiarze jeżdżą tam, gdzie są w stanie zarobić na własne utrzymanie. O ten sam rynek walczy Intercity, hojnie dotowane przez państwo. Zeus, widzisz różnicę? Poza tym tam, gdzie pociągi nie są w stanie zapewnić sensownego taktu (przynajmniej 1 na godzinę), to są to w stanie zrobić mniejsze busy.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....