Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PKP PLK w trosce o zwierzęta, 26 nowych przepustów i 2 mosty na Rail Baltica

inforail
07.08.2018 08:27
0 Komentarzy

Węże, nietoperze,wilki i jelenie swobodnie przekroczą tory, gdyż PKP Polskie Linie Kolejowebudują specjalne przejścia, przystosowują mosty, sprawdzają wędrówki zwierząt.

Tylko na trasie Warszawa – Białystok dodatkowo będzie 26przepustów i 2 kolejowe mosty dostępne dla wędrówek ssaków, płazów i gadów.Specjalny monitoring pokazuje jak zwierzęta przechodzą przez tory. Sąsiadamipociągów są m.in. nietoperz mroczek posrebrzany, wąż gniewosz plamisty, żółwbłotny, wilk i jeleń. Badania terenowe, wykorzystanie kamer i fotopułapekpozwoliły poznać otoczenia linii kolejowych i zwyczaje zwierząt. Filmypokazują, że wilki, po sprawdzeniu, ostrożnie i spokojnie przechodzą przez tory– film. Stado jeleni jest nieco szybsze, lecz pozwala sobie na spacer w pobliżulinii kolejowej – film. Żaby rzadko przeskakują przez torowisko. Podobnie jakżółwie, mogą korzystać ze szlaków przez specjalnie dostosowane kolejoweprzepusty. Zaskrońce przypełzają wygrzewać się koło szyn, do czasu kiedy poczujądrgania nadjeżdżającego pociągu. Wówczas znikają w bezpiecznym otoczeniu.Nietoperze w dzień szukają schronienia w kolejowych mostach i przepustach. Nocąbez problemów korzystają z przestrzeni ponad torami i siecią trakcyjną.

Rail Baltica – liniaz Warszawy do Białegostoku przyjazna środowisku

PKP Polskie Linie Kolejowe pamiętają o zwierzętach podczasmodernizacji kolejowej trasy z Warszawy do Białegostoku. 12 przejść dlaśrednich oraz jedno przejście dla dużych zwierząt przygotowano już nazmodernizowanym odcinku z Warszawy do Sadownego. Gady i płazy np. żółw błotnylub gniewosz plamisty przekroczą także tory korzystając z podziemnych przejść wnasypach linii Sadowne Węgrowskie – Czyżew. Zaplanowano tam 26 przepustów zespecjalnymi półkami. Do potrzeb zwierzęcych wędrówek będą dostosowane kolejowemosty na podmokłych terenach nad rzekami Nowa Treblinka i Bug.

Przebudowywany obecnie odcinek linii Rail Baltica SadowneWęgrowskie – Czyżew przebiega przez teren Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.Park zamieszkuje ok. 500 gatunków ssaków, płazów, gadów, ptaków i pająków. Mająone swoje siedliska w otoczeniu linii kolejowej.Inwestycja musi być tak prowadzona, by były bezpieczne.

Przyroda bezpiecznaobok kolei

Linie kolejowe niestanowią bariery dla większości zwierząt. Potwierdzają to nagrania zfotopułapek i analizy wykonane w ramach monitorowania oddziaływania liniikolejowych na środowisko. Każda inwestycja prowadzona jest zgodnie z wymogamidecyzji o środowiskowych uwarunkowaniach uzyskiwanych przez zarządcęinfrastruktury w regionalnej dyrekcji ochrony środowiska – mówi Ewa Makosz,dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKP Polskich Linii Kolejowych.

Ograniczanie do minimum ingerencji w środowisko zapewniazwierzętom warunki do swobodnej migracji – przechodzenia przez tereny kolejowe.Tam, gdzie występuje prawdopodobieństwo kolizji zwierząt, zwłaszcza gatunkówchronionych, z pociągami przygotowywane są specjalne przejścia – ekodukty.Stosowane są również dźwiękowe systemy ochrony zwierząt. Obiekty i urządzeniazwiązane z ochroną zwierząt są już na linii Wrocław – Poznań, Warszawa –Kunowice, Legnica – Zgorzelec, Tarnów – Dębica. Do potrzeb zwierząt dostosowanyzostał most na Martwej Wiśle w Gdańsku.


Komentarze