TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

PKP SA wypożyczy samochód pasażerom. Ruszył kolejowa carsharing
InfoRail.pl - Opublikowano: 18.08.2020 10:45:33
PKP SA wypożyczy samochód pasażerom. Ruszył kolejowa carsharing (foto: PKP SA)

Od 17 sierpnia pasażerowie udający się koleją do Trójmiasta mogą skorzystać z nowej usługi – zarezerwować i wypożyczyć samochód, którym będą mogli kontynuować podróż. To kolejna oferta dla podróżnych dostępna w ramach PKP Mobility.

Rozpoczęcie pilotażu nowej usługi przy dworcu Gdynia Główna nie jest przypadkowe. To jedna z 10 największych pod względem liczby obsługiwanych pasażerów stacji kolejowych w kraju, z której korzystają zróżnicowane grupy podróżnych. Oferta wynajmu samochodów poprzez system sprzedaży biletów BILKOM i możliwość przesiadki do samochodu tuż obok dworca kierowana jest zarówno dla osób podróżujących w celach biznesowych, jak i turystów oraz mieszkańców miejscowości, którzy zasadniczą część podróży wolą odbyć pociągiem.

Ekonomia współdzielenia zyskuje coraz większą popularność w różnych dziedzinach życia. Uruchomienie systemu car-sharingu w Trójmieście to kolejny, zapowiadany przez nas krok, wynikający z chęci zapewnienia pasażerom korzystającym z dworców dodatkowych, komplementarnych względem oferty przewoźników kolejowych usług. Poprzez nasze działania Grupa PKP aktywnie włącza się również w realizację rządowej strategii rozwoju elektromobilności – mówi Marek Chrzanowski, dyrektor projektu w Biurze Strategii i Spraw Klienta PKP S.A.

Jak to działa?

Aby zarezerwować samochód i odebrać go przed dworcem, należy zakupić bilet na pociąg za pośrednictwem serwisu BILKOM i potwierdzić chęć wypożyczenia pojazdu z minimum 2-godzinnym wyprzedzeniem. Po sfinalizowaniu transakcji pasażer otrzyma link kierujący do aplikacji easyshare, gdzie po rejestracji może zarezerwować auto w interesującym go wariancie. Jako że przejazd pociągu jest monitorowany w systemie, pasażer zyskuje gwarancję odbioru pojazdu po przyjeździe do Trójmiasta także w przypadku wystąpienia ewentualnych opóźnień. Wypożyczenia i zwrotu samochodu można dokonać w tej samej lokalizacji – na specjalnie oznaczonych miejscach postojowych przy dworcu Gdynia Główna. Możliwość samodzielnego zarezerwowania samochodu w prosty i intuicyjny sposób to niejedyny atut nowej usługi dostępnej w ramach PKP Mobilty. Oprócz wygodnego odbioru auta kierowcy mają możliwość darmowego parkowania w płatnych strefach, korzystania z buspasów, a sama dalsza podróż, z uwagi na napęd elektryczny, jest bardziej przyjazna środowisku naturalnemu. Kolejnym plusem nowej usługi jest czytelny cennik, uwzględniający potrzeby różnych grup klientów. Podstawowa stawka za wypożyczenie samochodu na godzinę to 20 zł, a przy wypożyczeniu pojazdu na czas dłuższy niż 4 godziny opłata za godzinę korzystania z usługi wynosi tylko 6 zł. W początkowym etapie pilotażu do dyspozycji podróżnych będzie 10 samochodów elektrycznych marki Nissan Leaf. Usługa car-sharingu będzie sukcesywnie rozwijana w zakresie zwiększenia liczby pojazdów i rozszerzenia ich dostępności o kolejne dworce w Trójmieście.

Car-sharing to nowość na polskiej kolei, stąd też niezwykle ważne będą opinie użytkowników systemu, którzy po skorzystaniu z usługi będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami, biorąc udział w badaniu satysfakcji prowadzonej poprzez aplikację mobilną. Efektem pilotażu będą dalsze decyzje biznesowe pozwalające na rozszerzenie usługi na inne dworce kolejowe w Polsce oraz rozbudowę floty pojazdów o samochody hybrydowe.

Dlaczego car-sharing?

Uruchomiony przy dworcu Gdynia Główna pilotaż systemu car-sharingu to kolejny efekt prac PKP S.A. nad wdrożeniem i rozwojem współdzielonych usług transportowych ułatwiających podróżowanie na tzw. ostatniej mili. Nowa usługa będzie dostępna w ramach PKP Mobility, czyli pakietu dodatkowych ofert dla pasażerów kolei, które pozwalają rozszerzyć przejazd pociągiem o podróż do miejsca docelowego środkami transportu indywidualnego (samochód, rower). Pod koniec 2018 r. w wybranych lokalizacjach uruchomione zostały pierwsze stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dziś stanowiska z ładowarkami ecoMOTO działają przy 9 dworcach kolejowych, w tym przy Dworcu Głównym w Gdyni. W czerwcu tego roku na Półwyspie Helskim Grupa PKP rozpoczęła testy systemu bike-sharingu, opartego na dwóch stacjach wypożyczeń (Władysławowo i Hel) oraz 20 rowerach V generacji ze wspomaganiem elektrycznym. W ramach rozszerzenia pakietu PKP Mobility PKP rozpoczęły także prace nad nowym, ujednoliconym standardem zarządzania obszarami płatnego parkowania przy dworcach kolejowych. Podstawowymi wyróżnikami będą jednolite oznaczenia oraz system poboru opłat oparty na parkomatach. Pierwszy tego typu parking, na którym wykorzystano parkomaty wyprodukowane przez kolejową firmę KZŁ Bydgoszcz (producent ładowarek do pojazdów elektrycznych ecoMOTO), otwarto w tym roku przy dworcu w Tarnowie.

Tworząc system car-sharingu, PKP wykorzystały własne kompetencje i zasoby, łącząc je z doświadczeniem partnera zewnętrznego – spółki easyshare, będącej właścicielem floty pojazdów, systemu rezerwacji i aplikacji easyshare. Zintegrowanie systemu car-sharingu z ofertą kolei realizowane jest przez system BILKOM. To platforma sprzedaży biletów stworzona przez PKP Informatykę, poprzez którą podróżni w jednym miejscu – za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej – mogą kupować bilety na podróże pociągami sześciu przewoźników: PKP Intercity, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, POLREGIO, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Kolei Wielkopolskich oraz Kolei Małopolskich. Co więcej, BILKOM jest jedynym sklepem internetowym, w którym można kupić także Wspólny Bilet na podróż realizowaną przez wymienione koleje oraz jedynym systemem sprzedaży, poprzez który pasażerowie mogą na bieżąco otrzymywać powiadomienia o opóźnieniach pociągów, na które kupili bilety.

Uruchomienie usługi car sharing poprzez BILKOM.pl to kolejny, ważny krok w rozwoju tej aplikacji. Jego celem jest ciągłe dostosowywanie funkcjonalności systemu do kompleksowej i szybkiej obsługi pasażera, zarówno podczas podróży pociągiem, jak i przed oraz po jej zakończeniu. Jesteśmy przekonani, że rozpoczęty dziś pilotaż usługi car sharing w Gdyni już niebawem zostanie rozszerzony o kolejne miasta – mówi Anna Sabina Wojciechowska, członek zarządu ds. rozwoju systemów PKP Informatyka.

Aplikacja BILKOM jest sukcesywnie rozbudowywana o nowe funkcje, a kolejną z nich jest możliwość zarezerwowania samochodu przy dworcu kolejowym. Docelowo BILKOM ma stać się aplikacją umożliwiającą kompleksowe zaplanowanie podróży "od drzwi do drzwi", realizowanej różnymi środkami transportu.

Szczegółowe informacje dotyczące usługi car-sharingu PKP Mobility dostępne są na stronie internetowej: easyshare.pl/pkpmobility. (PKP SA)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP SA
carsharing
Trójmiasto
Gdynia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....