TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Po katastrofie w Danii wnioski dla kolei z całej Europy
- Opublikowano: 27.01.2019 20:01:19
Po katastrofie w Danii wnioski dla kolei z całej Europy (foto: PAP)

Specyficzne warunki klimatyczne panujące w cieśninie Wielki Bełt na Morzu Bałtyckim przyczyniły się do katastrofy kolejowej.

Po wypadku, w którym zginęło 8 osób wprowadzono odpowiednie procedury dotyczące przewozu naczep na wagonach. Zachowanie szczególnych wymagań przy załadunku wagonów dotyczy nie tylko Danii.

2 stycznia 2019 r. na moście kolejowym nad cieśniną Wielki Bełt elementy naczep przewożonych na wagonach typu Sdggmrs zostały zrzucone przez wiatr i spadły na jadący przeciwnym torem pociąg pasażerski. W wyniku wypadku zginęło 8 osób, a kolejnych 16 zostało rannych.

Po wstępnej ocenie zgromadzonego materiału dowodowego władze duńskie ujawniły ryzyko, że zainstalowane w podwoziach naczep sworznie nie blokują się przy montowaniu ich na wagony ze specjalnymi uchwytami. Dlatego w Danii podjęto dwutorowe działania w celu zapobieżenia podobnym sytuacjom w przyszłości.

W pierwszej kolejności na mocy duńskich regulacji prawnych wprowadzono zakaz przewozu naczep samochodowych w wagonach koszowych. Zakaz obowiązuje do czasu udokumentowania przez przewoźników kolejowych spełniania szczegółowych wymagań wobec procedur stosowanych przy załadunku i zabezpieczeniu naczep na wagonach lub do przekazania deklaracji o ich opracowaniu. Co istotne władze duńskie wymagają, aby procedury te były ocenione przez kompetentnych ekspertów.

Dotychczas warunki te spełniły trzy spółki kolejowe: Hector Rail AB, CFL Cargo Danmark ApS, DB Cargo Scandinavia A/S. Duński Urząd ds. Transportu, Budownictwa i Mieszkalnictwa (TBST) podjął decyzję o zniesieniu dla nich zakazu. Jednocześnie TBST wprowadził ograniczenie dopuszczalnej prędkości pociągów na moście nad Wielkim Bełtem. Ruch może nawet zostać wstrzymany ze względu na zbyt silny wiatr.

Polscy przedsiębiorcy kolejowi nie pozostają bierni. Zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wystosował do przewoźników towarowych monit, w którym wskazuje na konieczność podejmowania dodatkowych czynności sprawdzających związanych z zabezpieczeniem naczep na wagonach kieszeniowych typu Sdggmrs, zarówno podczas przyjmowania przesyłki oraz - w razie konieczności - również podczas przewozu.

Problem jest obecnie monitorowany przez Prezesa UTK. Z danych gromadzonych w europejskim rejestrze pojazdów kolejowych wynika, że w Europie dopuszczone do eksploatacji są 1422 wagony serii Sdggmrs. Pojazdy zarejestrowane są w Republice Czeskiej, Słowacji, Holandii, Austrii i Luksemburgu. Jednak pojazdy tego typu są zgodne z określonymi wymaganiami interoperacyjności i mogą być również eksploatowane w Polsce bez konieczności uzyskiwania dodatkowego zezwolenia.

W związku z tym Prezes UTK przypomina, że przewoźnicy kolejowi zobowiązani są do stosowania odpowiednich procedur identyfikacji i zgłaszania zainteresowanym stronom ryzyka wynikającego z usterek i niezgodności w budowie lub niesprawności pojazdów oraz wymiany informacji między organizacjami kolejowymi.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Dania
katastrofa
most

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....