TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Pociąg do autobusów
Karol Trammer, Z Biegiem Szyn nr6(44)2009 - Opublikowano: 17.11.2009 18:18:51 5 komentarzy
Pociąg do autobusów

Od września 2009 r. w ramach „optymalizacji oferty przewozowej spółki PKP Intercity”w kilku relacjach, zamiast pociągów pospiesznych, kursują autobusy. Autobusy firmy Europa Express zastąpiły pociągi na trasach leżących głównie we wschodniej Polsce: Białystok –Ełk, Rejowiec –Zamość, Lublin –Bełżec, Dębica –Zamość, Jarosław –Zamość oraz Działdowo –Grudziądz. Kwestia autobusów wprowadzonych w miejsce pociągów pospiesznych na każdym kroku wywołuje niejasności. Sprawa otarła się już o Urząd Zamówień Publicznych oraz Inspekcję Transportu Drogowego. Wyjaśnień w swoich interpelacjach domagają się posłowie.

Pseudo-analiza dla ministerstwa

16 lipca spółka PKP Intercity przesłała pismo do Jadwigi Stachowskiej, szefowej departamentu kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury. W piśmie –sporządzonym w biurze marketingu spółki, sygnowanym przez prezesa Krzysztofa Celińskiego –zawarta została propozycja, by na kilku liniach zastąpić pociągi autobusami, wraz z prognozą oszczędności, jakie przyniesie to rozwiązanie: „W celu zmniejszenia straty, PKP Intercity S.A. przygotowała w ramach III korekty rozkładu jazdy 2008/2009, która obowiązywać winna od dnia 1 września 2009 r., zmianę oferty przewozowej. Proponujemy odwołanie z dniem 1 września pociągów obsługiwanych trakcją spalinową z wprowadzeniem kolejowej komunikacji zastępczej (autobusowej). Wprowadzenie ww. zmian pozwoli na zaoszczędzenie 140 760 pociągokilometrów oraz 4 883 051,76 zł kosztów przy założeniu, że liczba podróżnych się nie zmieni, nie nastąpi spadek przychodów, a więc o kwotę 4 883 051,76 zł zmniejszy się deficyt (ograniczono koszty dostępu do infrastruktury, energii trakcyjnej i wynajmu lokomotyw spalinowych)”.

Jak niewiele warte są powyższe wyliczenia widać chociażby po tym, że uwzględniono zmniejszenie kosztów po likwidacji pociągów, w ogóle przy tym nie wspominając o kosztach, jakie wygeneruje zlecenie zewnętrznej firmie realizacji przewozów autobusowych. Co więcej, ot tak założono, iż po zastąpieniu pociągów autobusami „liczba podróżnych się nie zmieni, nie nastąpi spadek przychodów”. Urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury –będącego formalnie organizatorem i podmiotem finansującym połączenia pospieszne –nie dopatrzyli się niczego niestosownego w tej pseudo-analizie i przystali na koncepcję zastąpienia części pociągów autobusami.

Przesiadka na gorsze

Założenie pracowników PKP Intercity, że po zastąpieniu pociągów autobusami „liczba podróżnych się nie zmieni”było z góry nieprawdziwe. Mianowicie autobusy zastąpiły pociągi na części tras, co wymusiło podróże z przesiadką, nierzadko czasochłonną –przykładowo autobus zastępujący pociąg „Hetman”na odcinku Zamość –Dębica dociera do Dębicy o godz. 10.10. Pociąg „Hetman”z Dębicy w kierunku Gorzowa Wlkp. wyrusza dopiero po prawie godzinie –o godz. 11.02. Bezsensowność autobusowego rozwiązania świetnie ukazuje rozkład jazdy autobusu PKP Intercity relacji Ełk –Białystok. Autobus wyrusza z Ełku o godz. 5.40 (minutę przed pociągiem osobowym Przewozów Regionalnych tej samej relacji), a do Białegostoku dociera o godz. 7.40 (20 minut po pociągu osobowym). Ponadto w autobusach nie można przewozić rowerów. Charakterystyczne jest również to, że autobusy pomijają część miejscowości wcześniej obsługiwanych przez pociągi –chodzi między innymi o Horyniec-Zdrój, Hrebenne czy Tereszpol Biłgorajski. To wszystko pokazuje, jak dużym uproszczeniem było założenie, że po zastąpieniu pociągów autobusami nie zmniejszy się liczba pasażerów.

Nie ma mocnych

Mimo wszystko 1 września autobusy wyruszyły na trasy –choć z błogosławieństwem Ministerstwa Infrastruktury, to jednak bez uzyskania wymaganych zezwoleń urzędów marszałkowskich na wykonywanie regularnych przewozów autobusowych.

Spółka PKP Intercity wraz z firmą Europa Express prawem kaduka postanowiły realizować te przewozy w oparciu o artykuł 18.1a ustawy o transporcie drogowym, czyli jako „tymczasowe wykonywanie przewozów osób w przypadku klęsk żywiołowych lub wystąpienia zakłóceń w przewozach wykonywanych przez podmioty innych gałęzi niż transport drogowy”. Tego typu przewozy nie wymagają uzyskania zezwolenia urzędów marszałkowskich. Tyle, że sytuację, w której autobusy kursują od daty wyznaczonej z ponad półtoramiesięcznym wyprzedzeniem, zgodnie z rozkładem jazdy, bardzo trudno uznać za klęskę żywiołową lub wystąpienie zakłóceń.

Co jednak zaskakujące, Inspekcja Transportu Drogowego –stworzona między innymi do kontrolowania przewoźników autobusowych –przystała na to nagięcie przepisów i traktuje autobusy firmy Europa Express, kursujące na zlecenie PKP Intercity, właśnie jako przewozy prowadzone w przypadku klęski żywiołowej lub zakłóceń. Tak było chociażby 9 września podczas kontroli autobusu kursującego na zlecenie PKP Intercity z Białegostoku do Ełku. Jak dowiedzieliśmy się w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Białymstoku, inspektorzy kontrolujący autobus nie wymagali zezwolenia urzędu marszałkowskiego na przewozy regularne i skontrolowali jedynie ogólną licencję na wykonywanie działalności gospodarczej, opłatę za przejazd po drogach krajowych oraz trzeźwość i czas pracy kierowców.

Nawet Główny Inspektorat Transportu Drogowego miał problemy z ustaleniem charakteru przewozów autobusowych realizowanych przez firmę Europa Express na zlecenie spółki PKP Intercity. Inspekcja zwróciła się nawet do departamentu kolejnictwa Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o określenie, jak w przypadku działań kontrolnych należy traktować te przewozy, otrzymała zapewnienie, że połączenia „są wykonywane tymczasowo i mają zapewnić realizację przewozów przewidzianych rozkładem jazdy pociągów do końca obowiązywania tego rozkładu (tj. do połowy grudnia)”. Jak widać, urzędnicy ministerstwa przyklepali niejasną sytuację prawną połączeń autobusowych realizowanych na zlecenie spółki PKP Intercity.

Zapytanie pod kontrolą

Wątpliwości budzi również wybór przewoźnika autobusowego. Obsługę wszystkich połączeń autobusowych spółka PKP Intercity powierzyła firmie Europa Express. Tej samej, której autobusy od 2005 r. na zlecenie PKP Intercity kursują w miejsce zlikwidowanego nocnego pociągu z Warszawy do Wilna. Nawiasem mówiąc, siedziba firmy Europa Express mieści się w Warszawie przy ul. Tarczyńskiej 22, a więc na tyłach centrali spółki PKP Intercity przy ul. Grójeckiej. 

Prośby o wyjaśnienia odnośnie trybu powierzenia wykonywania tych usług firmie Europa Express w swoich interpelacjach do ministra infrastruktury zawarli już dwaj posłowie z Zamojszczyzny, czyli z regionu, w którym autobusy całkowicie zastąpiły ruch kolejowy. „Czy mógłby Pan Minister skontrolować tryb zamówień związanych z uruchomieniem autobusów komunikacji zastępczej na Zamojszczyźnie? Zdaniem moich rozmówców, PKP InterCity łamie w tym względzie przepisy prawa zamówień publicznych”–zapytywał poseł Sławomir Zawiślak. Podobną wątpliwość zgłosił poseł Wojciech Żukowski.

Spółka PKP Intercity, a za nią wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt, wyjaśnia, że „dla projektu autobusowej komunikacji zastępczej, wybrano, zgodnie z obowiązującym w spółce ‘Regulaminem udzielania zamówień na dostawy, usługi i roboty budowlane przez PKP Intercity SA’, tryb postępowania w formie zapytania o cenę”. Tryb zapytania o cenę oznacza rozesłanie pytania o cenę tylko do wybranych wykonawców, zaproszenie ich do złożenia oferty, a następnie wybór najtańszej propozycji.

Sprawę wyboru przewoźnika autobusowego wyjaśnia departament kontroli doraźnej Urzędu Zamówień Publicznych. Postępowanie wyjaśniające zostało wszczęte 11 września. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie, spółka PKP Intercity dopiero 21 października przekazała dokumentację oraz złożyła wyjaśnienia w tej sprawie. Postępowanie wciąż trwa.

Autobus dla uspokojenia nastrojów

Wiele wskazuje na to, że –jak to zwykle w przypadku kolejowej komunikacji autobusowej bywa –autobusy zostały uruchomione jedynie dla uspokojenia nastrojów społecznych jedynie na okres kilku miesięcy po likwidacji pociągów, a następnie zostaną wycofane. Sugeruje to przytaczane już stanowisko Ministerstwa Infrastruktury, głoszące, iż połączenia autobusowe „są wykonywane tymczasowo i mają zapewnić realizację przewozów przewidzianych rozkładem jazdy pociągów do końca obowiązywania tego rozkładu (tj. do połowy grudnia)”. Sam przewoźnik nie precyzuje przyszłości autobusów: –Zawarta w sierpniu umowa przewiduje realizację przez firmę Europa Express usługi autobusowej komunikacji zastępczej do końca obecnie obowiązującego rozkładu jazdy, czyli do 12 grudnia 2009 r. –informowała na początku października Beata Czemerajda ze PKP Intercity. –W chwili obecnej nie podjęto jeszcze decyzji, jak w nowym rozkładzie jazdy będą wyglądały połączenia obecnie realizowane komunikacją autobusową zastępczą.

 

Tekst pochodzi z dwumiesięcznika „Z Biegiem Szyn”(www.zbs.kolej.net.pl)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PKP
PKP IC
Posp.
MI
 • laszczyn – 18.11.2009

  Dolnośląski cyrk na szynach! Uwaga, z powodów nie wykonanych przeglądów szynobusów dzierżawionych przez Przewozy Regionalne dziś, jutro a może i nawet przez dłuższy czas na wielu dolnośląskich liniach kolejowych pojawią się autobusy zastępcze. Mogą one wykonywać kursy za odwołane pociągi na trasach: » Jelenia Góra - Zielona Góra - Jelenia Góra (kursy wyjeżdżające z Jeleniej Góry o 6:02, 14:06 i przyjeżdżające do Jeleniej Góry 13:59, 22:19) » Jelenia Góra - Zielona Góra - Jelenia Góra (kurs wyjeżdżający z Jeleniej Góry 7:26 przyjeżdżający do Jeleniej Góry 9:45 /autobusy jadą z pominięciem Górzyńca/) » Legnica - Żary - Legnica (wyjeżdżające z Legnicy o 5:54, 14:15 i przyjeżdżające do Legnicy o 9:38, 17:39) » Wszystkie pociągi na odcinku Jelenia Góra - Zebrzydowa/Bolesławiec/Legnica - Jelenia Góra przez Lwówek Śl. /autobusy jadą z pominięciem Pilchowic Zapora/) » Autobusy szynowe na odcinku Głogów - Leszno - Głogów. Autobusy zastępcze w dniu dzisiejszym dały się we znaki pasażerom kolei. Jeździły z wielominutowymi opóźnieniami. Na części przystanków w ogóle się nie pojawiły. Pasażerowie, mimo że posiadali wykupnie bilety miesięczne np. do przystanku Pilchowice Zapora nie mogli skorzystać z przejazdów bo na jeleniogórskim dworcu informowano, że autobus na ww. przystanek nie wjedzie. Podobnie było na trasie Żary - Legnica gdzie kurs przybywający do Legnicy o 17:39 ominął większość przystanków pokonując trasę autostradą. Wzburzeni pasażerowie, którzy próbowali podejmować interwencję byli zbywani z ironicznym uśmiechem przez pracowników Przewozów Regionalnych. Nie pomogła nawet interwencja w Dolnośląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych we Wrocławiu - pasażer który opisywał zaistniałą sytuację w rozmowie telefonicznej w pewnym momencie usłyszał trzask słuchawki. Inny pracownik DZPR nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć do kiedy będzie trwała ta patowa sytuacja i gdzie można się zwrócić z prośbą o zwrot kosztów niezrealizowanej podróży. źródło: http://kodlk.yoyo.pl

 • benek – 18.11.2009

  Żal człowieka ściska jak się czyta o takim amatorstwie w wykonaniu PKPIC. Jeśli ta firma ma tak traktować klientów, szkodząc przy tym również samej sobie, to może lepiej niech sobie w ogóle da spokój z wykonywaniem przewozów kolejowych. Niech się tym zajmie ktoś mądry, kompetentny i dobrze zorganizowany, kto potrafi dobrze wykorzystać przewagę jaką dają tory kolejowe nad asfaltem, i niekoniecznie musi to być od razu DB

 • krisso – 18.11.2009

  "nie wolno ale mozna!" - wiec troche po cichcu, troche na lewo, szurumburum i jakos do przodu! Boze, to ma byc cywilizowany kraj prawa? Prawo i sprawiedliwosc - dla kazdego - ale nie w rownych proporcjach, bo sa lepsi i lepszejsi! O zgrozo! Trzeba bylo nam sie oddac w 89 r. Niemcom, mielibysmy troche wiecej normalnosci - a tak mamy ta swoja suweremnosc i wolnosc (solidarnosciowe kroliczki w gorze) i wielki syf i rozp***iaj. Dobrze ze nie musze placic podatkow w tym cyrkowym kraju!

 • gosc – 18.11.2009

  nie sprawdziły się załozenia że liczba podróznych nie spadnie, np wautobusie Europyexpresu kursujacym zamiast Hetmana frekwencja spadła do katastrofalnegopoziomu 5 osó w środku tygodnia,jesli w piatki do Zamoscia jedzie 15 osób to jest rewelacyjne,co na to Ney i Czemerajda?

 • w – 22.11.2009

  W Grudziądzu od nowego rozkładu jazdy wycofano autobus oraz pociąg pospieszny...zresztą,ą jedyny w 100 tys mieście. Brawo

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....