TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Powódź komplikuje transport kolejowy
Ryszard Piech - Opublikowano: 18.05.2010 13:54:27 7 komentarzy
Powódź komplikuje transport kolejowy

Rok 2010 jeszcze nie dotarł do półmetka, a już po raz kolejny mamy do czynienia z paraliżem transportu kolejowego w Polsce. Pomijając mniejsze zatrzymania ruch kolejowy w Polsce stanął już na tydzień z powodu ?ataku zimy?, teraz przyszła wiosna i pociągi stają w wyniku powodzi.

W poniedziałek według oficjalnego stanowiska PKP PLK około 100 km torów na południu Polski zostało wyłączonych z powodu powodzi. Słowo powódź najczęściej kojarzone jest z ?wodą 100-lecia?, która spustoszyła Polskę w 1997 roku. Jednak w przeciągu ostatnich lat coraz większym problemem stają się lokalne powodzie, które występując w dużej liczbie potrafią skutecznie sparaliżować transport. Paradoksalnie kolej w warunkach powodzi jest zazwyczaj najbardziej sprawnym środkiem transportu. Dzieje się tak głównie za sprawą infrastruktury kolejowej, która była budowana z myślą o pojazdach z niezbyt dobrymi parametrami trakcyjnymi i wymagała znacznych inwestycji. W związku z tym linie kolejowe były bardzo często budowane na nasypach, które bardzo rzadko ulegają bezpośrednim zalaniom, co jest głównym problemem infrastruktury drogowej. Dlatego kolej może służyć do organizacji sprawnej komunikacji na czas powodzi, co miało miejsce przykładowo w Czechach w 1997 roku. Jednak woda okalająca torowiska ma negatywny wpływ na nasypy, które w efekcie działają często jak tama lub wał ochronny. Wówczas woda deszczowa szukając drogi ujścia podmywa skarpę, a niezauważenie tego procesu może doprowadzić do poważnego wypadku, ponieważ naruszona skarpa w wyniku przejazdu pociągu może się rozpaść. Czasami woda jest na tyle silna, iż wymywa w skarpie szeroką dziurę lub podmywa przyczółki mostowe. Powódź połączona z silnymi opadami i często nawet wiatrem prowadzi do zwiększonej liczby powalonych drzew, które także mogą zablokować ruch nie tylko kolejowy, lecz w przypadku pojazdu poruszającego się po szynach przeszkoda na drodze w postaci powalonego drzewa może skutecznie zatrzymać pociąg.

W poniedziałkowym komunikacie PKP PLK zostały wymienione linie z zawieszonym ruchem pociągów oraz przyczyny tego stanu. ?W związku z intensywnymi opadami deszczu nastąpiły przerwy w komunikacji kolejowej na następujących odcinkach linii:

- Skawina ?Sucha Beskidzka (linia Kraków ?Zakopane, wprowadzono zastępczą komunikację autobusową na odcinku Skawina ?Sucha Beskidzka),

- Maków Podhalański ?Osielec (linia Kraków ?Zakopane, ruch pociągów przywrócono o godz. 9.05),

- Gromnik ?Bobowa (linia Tarnów ?Nowy Sącz),

- Kamionka ?Nowy Sącz (drzewa zatarasowały linię kolejową na skutek osunięcia skarpy, ruch został przywrócony o godz. 11.00),

- Skoczów ?Pierściec (ruch przywrócony o godz. 10.40).

- od godz. 12.50 na skutek zalania torów nieprzejezdny jest odcinek Bialsko Biała ?Oświęcim

Znaczne utrudnienia występują na odcinkach:

- Katowice Ligota ?Katowice Brynów (linia Katowice ?Bielsko Biała, objazd powodujący opóźnienia pociągów ok. 1 godziny),

- Bielsko Biała ?Wisła Głębce (pociągi dojeżdżają tylko do stacji Wisła Uzdrowisko),

- Bielsko Biała ?Bielsko Biała Lipnik (linia Bielsko Biała ?Żywiec, podmycie mostu spowodowało kilkugodzinną przerwę w ruchu, ruch przywrócony o godz. 10.00).

Całkowita przerwa w kursowaniu pociągów trwa na odcinkach: Skawina ?Sucha Beskidzka, Tarnów ?Bobowa i Wisła Uzdrowisko ?Wisła Głębce. Na pozostałych odcinkach ruch został przywrócony.?

 

Komunikat z wtorku mówi o następujących komplikacjach: ?W dniu dzisiejszym występują następujące przerwy w ruchu pociągów związane z ulewnymi deszczami na południu Polski:

- Oświęcim ?Brzeszcze Jawiszowice (linia Oświęcim ?Czechowice Dziedzice),

- Bobowa ?Zaborowice (linia Tarnów ?Nowy Sącz),

- Skawce ?Sucha Beskidzka (linia Kraków ?Zakopane, na odcinku Skawina ?Sucha Beskidzka kursuje zastępcza komunikacja autobusowa),

- Czechowice Dziedzice ?Most Wisła (linia Bielsko Biała ?Katowice, pociągi jada objazdem przez Zabrzeg Czarnolesie),

- Pszczyna ?Radostowice (linia Pszczyna ?Żory),

- Bielsko Biała ?Jaworze (linia B. Biała ?Skoczów),

- Sumina ?Rydułtowy (linia Rybnik Towarowy ?Sumina),

- stacja Olza (wysoki stan wody na Odrze, zamknięty most),

- Łaziska ?Tychy (linia Tychy ?Orzesze Jaśkowice).

- Katowice Ligota ?Katowice Zatorze (pociągi jadą objazdem przez Panewnik - Radowszowy).

Na wielu odcinkach ruch odbywa się po jednym torze lub ze zmniejszoną prędkością. Służby techniczne są przygotowane do napraw uszkodzonych odcinków niezwłocznie po opadnięciu wód. Na wielu odcinkach ruch został już przywrócony.?

 

Jak widać w stosunku do problemów występujących w ruchu drogowym, ruch pociągów, choć z utrudnieniami prowadzony jest w miarę możliwości normalnie. Także przyczyny wstrzymania ruchu pociągów są zazwyczaj związane pośrednio z powodzią, natomiast w małym stopniu mamy do czynienia z faktycznym bezpośrednim zalaniem torów. Bardzo wymownym jest przykład zalanie torów w Katowicach między przystankiem Brynów a stacją kolejową Ligota. Odcinek ten stanowi część międzynarodowej magistrali E-65 z Gdańska i Warszawy przez Katowice do stacji granicznych Zebrzydowice (z Czechami) oraz Zwardoń (ze Słowacją). W związku z tym można by oczekiwać, iż będzie utrzymywany na najwyższym poziomie. Niestety odcinek, który został zalany jest miejscem występowania częstych podtopień, nawet bez większych opadów deszczu. Problem polega na fakcie, iż odcinek ten znajduje się w obszarze szkód górniczych, które powodują permanentne zapadanie się torowiska wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym tą służącą odwodnieniu torowiska. Niestety na przestrzeni dziejów nigdy ten odcinek nie był właściwie wykonany, czego efekty są odczuwalne obecnie. W wyniku zalania główki szyny w obu torach szlakowych konieczne stało się prowadzenie pociągów dosyć skomplikowanym objazdem po bocznych torach towarowych, które są w typowo ?śląskim?stadium degradacji. Efektem takiego objazdu są opóźnienia rzędu jednej godziny, które choć częściowo są uzasadnione warunkami pogodowymi, to jednak zarządca infrastruktury nie jest tutaj pozbawiony winy.

Powódź była również przyczyną groźnego wypadku, jaki miał miejsce w niedzielę około godziny 20-tej między Gliwicami a Zabrzem. Z bliżej niewyjaśnionych przyczyn na drezynę z ekipą remontową najechał pociąg osobowy zestawiony z EN71. W momencie wypadku pracownicy usuwali właśnie efekty powodzi i znajdowali się poza pojazdem, natomiast prowadzący drezynę zdążył wyskoczyć, dzięki czemu nie było ofiar śmiertelnych, a jedynie ranni. Jednak mimo wszystko wypadek doprowadził do zablokowania jednego toru na tym ważnym szlaku kolejowym.

Według prognoz synoptyków deszcze mają się utrzymywać jeszcze przez prawie dwa tygodnie, stąd można usłyszeć głosy iż grozi kolejna powódź na skalę tej z 1997 roku. W prognozach możemy również przeczytać, iż opady przemieszczają się ze wschodu na zachód, co może oznaczać, iż powodzie i związane z nimi problemy mogą wystąpić również w Sudetach, a fala powodziowa może ponownie spustoszyć Polskę.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP
PKP PLK
powódź
śląskie
małopolskie
podkarpackie
opolskie
dolnośląskie
EN71
 • Bogumił – 19.05.2010

  wypadek między Gliwicami i Zabrzem był z udziałem EN57-1172 obsługującego poc. IR BARBAKAN

 • Bogumił – 19.05.2010

  tutaj link do zdjęcia: http://bocznice.eu/cpg1410/displayimage-9282.html

 • R. Piech – 19.05.2010

  Cóż, sugerowałem się materiałem filmowym TVS, widać ilustracją był inny pociąg.

 • shero – 20.05.2010

  Trochę kicha tak się pomylić...

 • shero – 20.05.2010

  A tak na marginesie - te pogrubione fragmenty, to żywcem przerżnięte z komunikatu PLK? To może źródło trzeba podać?

 • R. Piech – 20.05.2010

  @shero, najwyraźniej czytasz bez zrozumienia. Jak byk pisze:"W poniedziałkowym komunikacie PKP PLK ... ", po czym następuje cudzysłów, więc śmiem twierdzić, że źródło jest podane... .

 • sceptyk – 23.05.2010

  Wykaz zalanych linii pewno się powiększył (widoczki z TV)... Sytuację na przyszłość można by poprawić podwyższając nasypy kolejowe, jednak przy tak słabym budżecie - podejrzewam, że się tego nie doczekamy...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....