Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Powtórka przetargu na odcinek Czyżew – Białystok w lutym

inforail
22.01.2019 07:00
0 Komentarzy

Prezes PKP IreneuszMerchel poinformował, że do końca lutego PKP PLK ogłoszą zmodyfikowany przetargna Odcinek Czyżew – Białystok. Wcześniej został on unieważniony z powodu przekraczającychkosztorys ofert.

„W sprawie odcinka Czyżew – Białystok jesteśmy w stałymkontakcie z ministerstwami i z Komisją Europejską, gdyż pierwotnie zakładano,że linia będzie przystosowano do prędkości 160 km/h. Uwzględniając sugestieKomisji Europejskiej cała linia Warszawa – Białystok i Białystok – Ełk ma byćprojektowana i realizowana w wariancie 200 km/h i stąd wynika wzrost wartościofert” – powiedział szef PKP PLK.

Odcinek Czyżew – Białystok to 71 km fragment międzynarodowejtrasy kolejowej E75 Rail Baltica.

Merchel podkreślił jednocześnie, że spośród rozstrzygniętychw ubiegłym roku dużych przetargów oferty przekraczające kosztorysy są wmniejszości.

26 przetargów w 2018roku

„W ubiegłym roku rozstrzygnęliśmy 26 przetargów naroboty budowlane dużych postępowań przetargowych. W 11 oferty były wyższe odkosztorysów. To pokazuje, że generalnie nie wszystkie postępowania przetargowesą powyżej kosztorysów” – powiedział szef kolejowej spółki.

Przetarg na porty teżpowyżej szacunków

Oferty złożone w przetargach na poprawę kolejowego dostępudo portów w Gdyni i Gdańsku nieznacznie przekraczają wartości kosztorysowe, alemieszczą się w czasie zarezerwowanym na ich realizację – poinformował PAP prezesPKP PLK Ireneusz Merchel.

„W przetargach na poprawę dostępu do portów w Gdańsku iGdyni oferty zostały już otwarte. Kwoty, które są w tych postępowaniach sąkwotami realnymi i niewiele odbiegają od naszego skorygowanego kosztorysuinwestorskiego, który uwzględnia sytuacje na rynku budowlanym i zmiany projektupod względem technicznym. Mieszczą się też w czasie zarezerwowanym narealizację tych projektów” – powiedział prezes PKP PLK.

Poinformował, że złożone oferty wskazują, iż prace powinnysię tam zakończyć w roku 2022.

Prezes powiedział, że w przetargach na poprawę dostępu doportów w Szczecinie i Świnoujściu ogłoszono już postępowania przetargowe, aotwarcie ofert nastąpi w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

„Zakładam że będziemy w stanie w ciągu pół roku wybraćwykonawców na realizację wszystkich związanych z poprawą dostępu do polskichportów” – stwierdził Merchel.

Wcześniejsze przetargi na dostęp do portów zostały przezkolejową spółkę unieważnione w połowie września, gdyż złożone oferty znacznieprzekraczały budżet, który PKP PLK zarezerwowały na te przedsięwzięcia.


Komentarze