TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Rośnie przemyt w pociągach
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 26.01.2017 15:52:01
Rośnie przemyt w pociągach

9,1 mln paczek przemycanych papierosów zatrzymali w ubiegłym roku celnicy na granicy w woj. lubelskim, to o 42 proc. więcej niż rok wcześniej ? poinformowała w czwartek rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej Marzena Siemieniuk.

Celnicy w Lubelskiem podsumowali pracę w ubiegłym roku. Jak poinformowali, odnotowali m.in. wzrost ruchu granicznego i znaczne zwiększenie liczby zatrzymanych papierosów bez polskich znaków akcyzy, w porównaniu z rokiem poprzednim.

"Szczególnie wzrosła w ubiegłym roku liczba papierosów zatrzymanych w pociągach przejeżdżających przez przejście graniczne z Białorusią w Terespolu - wyniosła 1,5 mln paczek, cztery razy więcej niż w roku poprzednim" ? powiedziała Siemieniuk.

Na przejściu kolejowym w Terespolu w październiku ubiegłego roku celnicy wykryli jedną z największych partii papierosów przemycanych na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Było to 356 tys. paczek o wartości ponad 4,7 mln zł, ukrytych w specjalnej skrytce pod warstwą węgla w pociągu jadącego z Białorusi.

Łącznie w Lubelskiem w 2016 r. celnicy zatrzymali 9,1 mln paczek papierosów, czyli o 42 proc. więcej niż w 2015. Ich wartość rynkowa oszacowano na blisko 130 mln zł. Gdyby zostały one legalnie sprzedane w Polsce, do budżetu trafiłoby ok. 95 mln zł należności podatkowych.

Papierosy to główny towar nielegalnie przewożony przez wschodnią granicę, powodem jest duża różnica cen dająca znaczny zarobek przemytnikom. "O ile ceny alkoholu po obu stronach granicy już się niemal wyrównały, to papierosy przemycone ze wschodu są w Polsce dwu lub trzykrotnie droższe, a na przykład w Wielkiej Brytanii ? sześcio albo nawet siedmiokrotnie droższe" ? wyjaśniła rzeczniczka.

Duży wzrost liczby zatrzymanych papierosów wynika ze zmieniających się szlaków przemytu i coraz lepszego wyposażenia celników, umożliwiającego im coraz skuteczniejsze działanie. "Na wszystkich drogowych przejściach granicznych zainstalowane są skanery do prześwietlania pojazdów, mamy też podręczne kamery do kontrolowania bagaży i ponad 20 psów specjalnie wytresowanych do wykrywania papierosów" ? powiedziała Siemieniuk.

"We wrześniu ubiegłego roku w pobliżu przejścia kolejowego w Terespolu oddano do użytku najnowocześniejszy w Europie skaner, który umożliwia prześwietlania pociągów towarowych na trzech torach. Do końca ubiegłego roku przechodził testy, w tym roku już pracuje normalnie" ? dodała celniczka.

Ilość skonfiskowanego w ubiegłym roku przez celników alkoholu ? wraz z zarekwirowanym w nielegalnych rozlewniach w kraju ? wyniosła blisko 30 tys. litrów, to o 14 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Szybko rośnie od kilku lat przemyt bursztynu, głównie z Ukrainy. O ile w 2013 r. celnicy w Lubelskiem zatrzymali 75 kg tego surowca, to w roku ubiegłym już około 2 ton. W marcu ubiegłego roku w ciężarówce jadącej z Ukrainy do Polski celnicy znaleźli 1,5 t. bursztynu, wartego 24 mln zł.

W ubiegłym roku polską granicę w Lubelskiem przekroczyło 14,6 mln osób, prawie 4,5 mln samochodów osobowych i 876,4 tys. ciężarówek, to kilka procent więcej niż roku poprzednim. Znacznie więcej, o ponad jedną czwartą, przejechało autokarów (108,2 tys.), co celnicy wiążą z przyjazdami na Światowe Dni Młodzieży.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
granica

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....