TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Spółki PKP: Nie będzie zastoju
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 14.05.2019 14:05:02
Spółki PKP: Nie będzie zastoju

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowuje dokumentacje pod kątem przyszłej perspektywy unijnej, aby po 2020 r. płynnie kontynuować inwestycje – zapewnił we wtorek w Katowicach jej prezes Ireneusz Merchel.

Nie będzie lat zastoju w branży kolejowej – zadeklarował. Występując na panelu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który poświęcono kolei przyszłości, szef państwowego zarządcy kolejowej infrastruktury podkreślił m.in., że jest on "w pełni realizacji" wartego dziś blisko 70 mld zł Krajowego Programu Kolejowego – największego programu inwestycyjnego w historii polskiej kolei,

Merchel zaznaczył, że na dwa lata przed rozpoczęciem obecnej perspektywy 2014-20 praktycznie nie istniały żadne plany czy dokumentacje dla planowanych inwestycji kolejowych. "W zasadzie była to tylko wizja. Obecnie jesteśmy (…) w pełni realizacji KPK, który jest wart blisko 70 mld zł. Mamy nadzieję, że będzie to jeszcze więcej, bo nie mówimy już, czy zrealizujemy, ale ile chcielibyśmy jeszcze więcej zrealizować" - zadeklarował.

"Mamy w KPK wykonane już dwadzieścia kilka procent realizacji. Mamy w procedurach realizacyjnych i zrealizowanych blisko dwie trzecie Programu" - podał szef PLK.

"W tej chwili przygotowujemy dokumentacje studialne oraz projektowe o wartości realizacyjnej za kilkadziesiąt miliardów złotych. To pokazuje, że lata 2021-22, kiedy rozpoczniemy nową perspektywę, przejdziemy płynnie, bo kumulacja wszystkich realizacji w obecnej perspektywie to lata 2019-21; niestety lata 2014-16 zostały stracone" - zastrzegł Merchel.

Jak skończy się okres 2021-22, kiedy będzie już zmniejszenie obecnej perspektywy zakładamy, że będziemy mieli już w pełni gotowe dokumentacje, projekty na nową perspektywę. Nie obawiałbym się finansowania w niej infrastruktury dlatego, że – choć nowy budżet jeszcze nie jest znany – wiemy dobrze, że infrastruktura wraz z otoczeniem kolejowym ma pierwszeństwo i będzie miała" - ocenił prezes PLK.

"Dlatego przygotowujemy się i myślę, że idzie to nam dobrze" - ocenił. Podkreślił, że nie przewiduje i "nie ma takiej możliwości", aby w branży kolejowej były lata zastoju, jak w latach 2014-16. "Mogę zapewnić, że takich nie będzie" - zaakcentował.

Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński przyznał, że z obecną skalą inwestycji infrastrukturalnych wiążą się kłopoty z pozyskiwaniem podwykonawców. "Obserwujemy ograniczenie dostępności wykonawców i oczekiwania, że cena za wykonaną usługę będzie wyższa od kalkulowanej. Prawo rynku tu działa i musimy (…) ustalać takie chociażby zasady przetargów, aby nie stwarzać dodatkowych problemów" - mówił.

"Ale wydaje mi się, że okres końcówki ub. roku, który był chyba najtrudniejszy, bo związany z dużymi programami inwestycyjnymi również w samorządach lokalnych, które zupełnie przypadkowo mnożą się w okresie wyborczym; ten okres mamy już za sobą i widzimy, że jest lepiej" - zdiagnozował prezes PKP SA.

O inwestycjach taborowych, odpowiadających wzrostom przewozów taborowych i pasażerskich, mówili też na panelu szefowie PKP Cargo oraz PKP Intercity. Członek zarządu PKP Intercity Artur Resmer poinformował m.in., że spółka ta podpisała już, bądź rozszerzyła umowy na ponad 2 mld zł, w ramach wartego 7 mld zł programu inwestycyjnego do 2023 r.

Krajowy Program Kolejowy to największy program modernizacyjny w historii kolei w Polsce. Zakłada modernizację ok. 9 tys. km torów, a na 8,5 tys. zwiększenie prędkości. Obecna wartość KPK – po lutowej decyzji rządu zatwierdzającej zwiększenie jego wydatków o 3,2 mld zł – wynosi 69,6 mld zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
PKP SA
PKP CARGO
PKP Intercity
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....