TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Swarzędz dołączył do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 06.09.2018 18:49:02
Swarzędz dołączył do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

Swarzędz, największa gmina powiatu poznańskiego, dołączyła w czwartek do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM). Na trasie ze Swarzędza do Poznania w godzinach szczytu pociągi od kilku dni kursują co 30 minut.

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział przedstawiciele miasta Poznania, powiatu poznańskiego, urzędu marszałkowskiego, gminy Swarzędz i ościennych miejscowości. Podpoznańska gmina jest kolejnym miastem, które dołączyło do projektu. W ramach PKM pociągi już od kilku miesięcy kursują na trasach z Poznania do Nowego Tomyśla, Wągrowca, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego.

Zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów ma zachęcić mieszkańców nie tylko ze Swarzędza, ale i okolic do korzystania z transportu publicznego - w tym kolei. Wprawdzie gmina położona jest zaledwie kilka kilometrów od granic Poznania, ale - jak zaznaczył burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek - dotarcie do centrum stolicy Wielkopolski bywa często czasochłonną podróżą.

"Przemieszczanie w godzinach szczytu do Poznania to nie jest 15 minut, to nie jest pół godziny, ale czasami nawet godzina. Pociągiem w 12-13 minut jesteśmy na Dworcu Głównym. Wiele osób deklaruje, że będzie przesiadać się na kolej metropolitalną, która jest najszybszym, najbardziej ekologicznym i ekonomicznym środkiem transportu. My naszą lokalną komunikacją bezpłatnie dowozimy pasażerów na dworzec. Do tego, wokół dworca zlokalizowane są bezpłatne parkingi na ponad 100 aut, które są coraz bardziej wypełniane" - powiedział burmistrz.

Gmina kosztem 13,5 mln zł wybudowała dwa nowe węzły przesiadkowe - w Swarzędzu oraz w Kobylnicy (leżącej na trasie kolejowej Poznań - Gniezno). W ramach tego przedsięwzięcia postawiono m.in. wiaty przystankowe na peronach autobusowych, wiaty dla rowerów, parkingi dla samochodów oraz zakupiono cztery autobusy hybrydowe, które kursują pomiędzy tymi węzłami. Swarzędz, podobnie jak inne miasta, dołączając do projektu PKM zadeklarował partycypację w kosztach uruchomienia nowych połączeń.

Zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski wyliczał korzyści płynące z rozszerzenia projektu PKM dla samej stolicy regionu. "Dla Poznania są to początki szybkiej kolei miejskiej. To jest ulga w komunikacji samochodowej, a także dodatkowe połączenia dla pasażerów, którzy nie chcą lub nie mogą korzystać z samochodów" - mówił.

Niektóre składy nie będą kończyć jazdy na poznańskim Dworcu Głównym, lecz będą dalej kursować do innych miejscowości w ramach PKM - Jarocina czy Nowego Tomyśla.

Docelowo kolej metropolitalna na tej linii będzie docierać do Wrześni. Jak poinformował wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, ze względu na prace remontowe na linii kolejowej E20, przy której leżą obie miejscowości, wydłużenie tego odcinka PKM ma nastąpić przy kolejnej zmianie rozkładu jazdy, czyli w grudniu tego roku.

Poznańska Kolej Metropolitalna jest wspólnym przedsięwzięciem marszałka województwa wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, powiatu poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Jest to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych, oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie, współfinansowany przez marszałka woj. wielkopolskiego, Miasto Poznań, powiat poznański oraz położone wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej.

Docelowo PKM będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Rogoźno i Wronki. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest na 2021 rok.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM
Wielkopolskie
Wielkopolska
Swarzędz

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....