TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Umowa na projekt odcinka Rail Baltica Białystok-Ełk w grudniu
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 23.11.2017 12:47:03 3 komentarze
Umowa na projekt odcinka Rail Baltica Białystok-Ełk w grudniu

Wraca temat Rail Baltici. Przypomnijmy, że podlaska PO wątpi w możliwość całościowego zrealizowania tego projektu. Jak zapowiadają PKP PLK w grudniu tego roku ma zostać podpisana umowa z firmą, która zaprojektuje przebudowę i modernizację fragmentu tej międzynarodowej  trasy kolejowej na odcinku Białystok-Ełk.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i nadzór inwestorski złożyła firma MGGP SA z ceną 24,3 mln zł brutto. Trwa kontrola tego przetargu, którą prowadzi Urząd Zamówień Publicznych. Gdy się zakończy, PKP PLK będą gotowe do podpisania umowy - poinformowała PAP Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP PLK SA.

Do końca listopada PKP PLK chcą natomiast rozstrzygnąć przetarg na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla kolejnego odcinka Rail Baltica: od Ełku do granicy z Litwą w Trakiszkach. Zgłosiło się sześciu oferentów: konsorcjów i firm. Zaproponowały ceny od 3,1 mln zł brutto do 4,8 mln zł brutto. Kwota, jaką PKP PLK dysponują na to zadanie to - jak podano w zestawieniu przetargowym ofert - 3,8 mln zł brutto. "Umowę z wybranym wykonawcą planujemy podpisać pod koniec grudnia" - poinformowała Janus.

Rail Baltica to międzynarodowa trasa kolejowa z Berlina, przez Warszawę, do Helsinek. W Polsce jej modernizacja obejmuje 341 km, od Warszawy przez Sadowne-Czyżew-Białystok-Ełk, do Trakiszek na granicy z Litwą.

PKP PLK przypomina, że inwestycje na odcinkach od Białegostoku do Ełku i dalej do granicy z Litwą w Trakiszkach, to kontynuacja już prowadzonych prac w ramach Rail Baltica na trasie Warszawa-Białystok.

"Skróci się czas podróży i wzrośnie poziom bezpieczeństwa kolejowego. Poprawi się także standard obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Rail Baltica to ważny szlak towarowy. Przeprowadzone prace wpłyną na poprawę warunków do przewozu ładunków" - podkreśla Janus.

PKP PLK zapewniła w ostatnich dniach, że aktualne są wszystkie, podawane wcześniej plany i terminy związane z modernizacją międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica.

Wiosną 2018 r. ma być ogłoszony przetarg na budowę 70 km odcinka Czyżew-Białystok. Jak podawała we wrześniu spółka, prace na tym odcinku mają kosztować ok. 1,6 mld zł i mają być zakończone w latach 2020-2021. Pieniądze pochodzą z UE z programu CEF "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility).

Gotowy jest 66 km odcinek Warszawa-Sadowne (prace kosztowały ok. 1,5 mld zł), od sierpnia 2017 r. trwają prace na odcinku Sadowne-Czyżew (koszt ok. 1 mld zł). Inwestycje są dofinansowane z UE. PKP PLK planują, że odcinek Sadowne-Czyżew ma być gotowy w 2019 r.

Zastępca dyrektora rejonu centralnego PKP PLK Krzysztof Pietras mówił także we wrześniu w Białymstoku, że budowa Rail Baltica na odcinku Białystok-Ełk jest planowana na drugą połowę 2020 r. Prace miałyby się zakończyć w 2023 r. Dopiero po ich zakończeniu planowana jest modernizacja ostatniego polskiego odcinka Rail Baltica Ełk-Trakiszki. Całość ma być gotowa w 2025 r.

"Modernizacja trasy E75 (Rail Baltica) to aktualnie jedna z najważniejszych inwestycji na polskich torach realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA" - podkreśla PKP PLK. Magdalena Janus dodała, że Rail Baltica to także "priorytetowy projekt UE" o dużym znaczeniu "politycznym i strategicznym", bo ma to być "jedyne połączenie kolejowe krajów bałtyckich z Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Rail Baltica
PKP PLK
 • Hgw – 23.11.2017

  Czy jest tam w okolicy redakcji choć jeden polonista?. Rail Baltica odmienia się i pisze Rail Baltiki, a nie Baltici! Któryś raz z rzędu ten sam błąd!

 • gutek – 24.11.2017

  Szkoda gadać - ale za to cenzura działa

 • kolejFAN – 24.11.2017

  Wraca temat Rail Baltici. NIE MAM PYTAŃ. tragedia. kto to pisze. Poza tym linia Wawa-Białystok to żadna RB, PRAWDZIWA RB to Bstok-Augustów-Suwałki-Kowno-Wilno..

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....