TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Umowa na projekt odcinka Rail Baltica Białystok-Ełk w grudniu
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 23.11.2017 12:47:03 3 komentarze
Umowa na projekt odcinka Rail Baltica Białystok-Ełk w grudniu

Wraca temat Rail Baltici. Przypomnijmy, że podlaska PO wątpi w możliwość całościowego zrealizowania tego projektu. Jak zapowiadają PKP PLK w grudniu tego roku ma zostać podpisana umowa z firmą, która zaprojektuje przebudowę i modernizację fragmentu tej międzynarodowej  trasy kolejowej na odcinku Białystok-Ełk.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i nadzór inwestorski złożyła firma MGGP SA z ceną 24,3 mln zł brutto. Trwa kontrola tego przetargu, którą prowadzi Urząd Zamówień Publicznych. Gdy się zakończy, PKP PLK będą gotowe do podpisania umowy - poinformowała PAP Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP PLK SA.

Do końca listopada PKP PLK chcą natomiast rozstrzygnąć przetarg na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla kolejnego odcinka Rail Baltica: od Ełku do granicy z Litwą w Trakiszkach. Zgłosiło się sześciu oferentów: konsorcjów i firm. Zaproponowały ceny od 3,1 mln zł brutto do 4,8 mln zł brutto. Kwota, jaką PKP PLK dysponują na to zadanie to - jak podano w zestawieniu przetargowym ofert - 3,8 mln zł brutto. "Umowę z wybranym wykonawcą planujemy podpisać pod koniec grudnia" - poinformowała Janus.

Rail Baltica to międzynarodowa trasa kolejowa z Berlina, przez Warszawę, do Helsinek. W Polsce jej modernizacja obejmuje 341 km, od Warszawy przez Sadowne-Czyżew-Białystok-Ełk, do Trakiszek na granicy z Litwą.

PKP PLK przypomina, że inwestycje na odcinkach od Białegostoku do Ełku i dalej do granicy z Litwą w Trakiszkach, to kontynuacja już prowadzonych prac w ramach Rail Baltica na trasie Warszawa-Białystok.

"Skróci się czas podróży i wzrośnie poziom bezpieczeństwa kolejowego. Poprawi się także standard obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Rail Baltica to ważny szlak towarowy. Przeprowadzone prace wpłyną na poprawę warunków do przewozu ładunków" - podkreśla Janus.

PKP PLK zapewniła w ostatnich dniach, że aktualne są wszystkie, podawane wcześniej plany i terminy związane z modernizacją międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica.

Wiosną 2018 r. ma być ogłoszony przetarg na budowę 70 km odcinka Czyżew-Białystok. Jak podawała we wrześniu spółka, prace na tym odcinku mają kosztować ok. 1,6 mld zł i mają być zakończone w latach 2020-2021. Pieniądze pochodzą z UE z programu CEF "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility).

Gotowy jest 66 km odcinek Warszawa-Sadowne (prace kosztowały ok. 1,5 mld zł), od sierpnia 2017 r. trwają prace na odcinku Sadowne-Czyżew (koszt ok. 1 mld zł). Inwestycje są dofinansowane z UE. PKP PLK planują, że odcinek Sadowne-Czyżew ma być gotowy w 2019 r.

Zastępca dyrektora rejonu centralnego PKP PLK Krzysztof Pietras mówił także we wrześniu w Białymstoku, że budowa Rail Baltica na odcinku Białystok-Ełk jest planowana na drugą połowę 2020 r. Prace miałyby się zakończyć w 2023 r. Dopiero po ich zakończeniu planowana jest modernizacja ostatniego polskiego odcinka Rail Baltica Ełk-Trakiszki. Całość ma być gotowa w 2025 r.

"Modernizacja trasy E75 (Rail Baltica) to aktualnie jedna z najważniejszych inwestycji na polskich torach realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA" - podkreśla PKP PLK. Magdalena Janus dodała, że Rail Baltica to także "priorytetowy projekt UE" o dużym znaczeniu "politycznym i strategicznym", bo ma to być "jedyne połączenie kolejowe krajów bałtyckich z Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Rail Baltica
PKP PLK
 • Hgw – 23.11.2017

  Czy jest tam w okolicy redakcji choć jeden polonista?. Rail Baltica odmienia się i pisze Rail Baltiki, a nie Baltici! Któryś raz z rzędu ten sam błąd!

 • gutek – 24.11.2017

  Szkoda gadać - ale za to cenzura działa

 • kolejFAN – 24.11.2017

  Wraca temat Rail Baltici. NIE MAM PYTAŃ. tragedia. kto to pisze. Poza tym linia Wawa-Białystok to żadna RB, PRAWDZIWA RB to Bstok-Augustów-Suwałki-Kowno-Wilno..

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....