TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

UMWM: Zobowiązaliśmy operatorów do podstawiania odpowiednich pociągów
InfoRail.pl - Opublikowano: 05.05.2020 13:45:35
UMWM: Zobowiązaliśmy operatorów do podstawiania odpowiednich pociągów

Wracamy do tematu przepełnionych pociągów, kursujących na trasie Tarnów – Muszyna. O sprawie tłoku w EN99 poinformował nas jeden z Czytelników.

Po opublikowaniu tekstu pisaliście do nas potwierdzając taki stan rzeczy. Oczywiście nie obyło się bez komentarzy, że przecież można poczekać na następny pociąg. Otóż nie zawsze można, zwłaszcza jeśli trzeba dojechać na czas do pracy, lekarza, ważne spotkanie itp.

Mając na uwadze brak jakiegokolwiek zainteresowania tematem ze strony Przewozów Regionalnych, obsługujących przedmiotowe połączenie, wystąpiliśmy z zapytaniem do organizatora przewozów – Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Jak się okazało operator nie stosuje się do jego zaleceń.

Zgodnie z zapisami Umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego w transporcie kolejowym zawartej pomiędzy Województwem Małopolskim a Operatorem do obsługi linii komunikacyjnej Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna ma być kierowany tabor typu Acatus Plus serii EN99 i EN64. Jednakże mając na uwadze fakt, że część tego taboru jest wyłączona z ruchu na skutek prowadzonych przeglądów poziomu P4 lub napraw powypadkowych, Operator jest zmuszony do zastępowania go na niektórych połączeniach taborem starego typu serii EN57 lub EN71 – poinformował nas Michał Dwernicki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Czyli teoretycznie wszystko jest w porządku. Tabor zgodny z umową. Po co to zamieszanie? Otóż po to, że na czas epidemii powstały pewne zobowiązania w stosunku do operatorów, którzy nie realizując wszystkich połączeń mają większe możliwości taborowe.

Województwo Małopolskie zobowiązało Operatorów kolejowych, z którymi ma zawarte umowy przewozowe, do podjęcia pilnych działań mających na celu odpowiednie dopasowanie zestawienia pociągów, tak aby zapewnić warunki przewozu pasażerów zgodne z zapisami opublikowanego w dniu 24 marca br. Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 522) zgodnie z którym: "W przypadku gdy przemieszczanie się następuje środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach  do  ulgowych  przejazdów  środkami  publicznego  transportu  zbiorowego  (Dz. U.  z 2018 r. poz. 295)  – środkiem tym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących". Ponadto Organizator stale monitoruje rzeczywistą frekwencję w pociągach na terenie Województwa Małopolskiego – wskazał przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.

A zatem puszczając na trasę Tarnów – Muszyna jednostki EN99 Przewozy Regionalne nie stosują się do wytycznych organizatora.

Zabezpieczenie i ochrona podróżnych w pociągach przed epidemią koronawirusa leży w gestii Operatorów kolejowych. Tabor kolejowy jest przez nich dezynfekowany i wyposażany w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Ponadto wprowadzane są rozwiązania mające zapewnić przestrzeganie zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pasażerami w pojazdach. Dodatkowo Województwo Małopolskie wyświetla na monitorach w taborze kolejowym spot informacyjny "Co musisz wiedzieć o koronawirusie" przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, a także plansze informacyjne dotyczące SARS-CoV-2 tj. "Zachowaj bezpieczny odstęp od drugiej osoby", "Ogranicz rozmowy przez telefon jadąc pociągiem – tak też możesz zarazić", informacje i zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz instrukcję "Jak skutecznie myć ręce" – podał Michał Dwernicki.

A z tym w Przewozach Regionalnych bywa – jak ilustruje omawiany przykład – różnie.

Mając na uwadze dobro pasażerów wczoraj raz jeszcze zwróciliśmy się o komentarz do Przewozów Regionalnych. Niestety nawet w takiej sytuacji nikt nie zdecydował się na wypowiedź, z żelazną konsekwencją realizując politykę dezinformacji. Szkoda, że prezes mający zawsze tyle ciekawych rzeczy do opowiadania nie ma odwagi, żeby zabrać głos w sytuacji, w której faktycznie chodzi o dobro pasażera...     


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Przewozy Regionalne
Tarnów
Muszyna
pasażer

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....