TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Warszawa: Danuta Hübner w pociągu z Warszawy do Łodzi
WWW.PKP.PL - Opublikowano: 19.12.2008 13:36:17
Warszawa: Danuta Hübner w pociągu z Warszawy do Łodzi

Danuta Hübner –Komisarz Unii Europejskiej do spraw Polityki Regionalnej była 18 grudnia 2008 roku pasażerem pociągu PKP Intercity z Warszawy do Łodzi. 678 mln złotych –na taką sumę Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego sfinansował modernizację drogi kolejowej Warszawa Łódź.
I etap tej modernizacji zakończył się w czerwcu 2008 roku. Drugi etap rozpocznie się w II połowie 2009 roku i zakończy w 2012 roku. Dzięki funduszom UE przeznaczonym na ten cel, czas przejazdu między Warszawą a Łodzią skróci się z 90 minut (obecnie) do 65 minut w 2012 roku. W sumie zmodernizowanych zostanie około 100 km drogi kolejowych, łączącej ze sobą blisko 5 mln mieszkańców aglomeracji: warszawskiej i łódzkiej.
Już teraz, na modernizowanej linii, kursują najnowocześniejsze pociągu Grupy PKP, również kupione dzięki środkom z Unii Europejskiej. Łączny koszt zakupu wszystkich jedenastu pociągów to 171 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego TRANSPORT Unii Europejskiej. Wkład własny zapewnił Budżet Państwa.
26 listopada 2008r. Komisja Europejska przyjęła w formie komunikatu do Rady Europejski Plan Naprawy Gospodarczej –„European Economic Recovery Plan”, który stanowi odpowiedź na dotkliwe skutki kryzysu gospodarczego i próbę znalezienia sposobu jego rozwiązania.
Punkt 2.3.c Europejskiego Planu Naprawy Gospodarczej wskazuje, że pomoc, zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej, powinna być skierowana na infrastrukturę oraz efektywną produkcję energii.
„...Europe needs to accelerate its investments in infrastructure, particularly in the environmentally-friendly transport-modes which are part of the Trans-European Networks (TENs), high-speed ICT networks, energy interconnections, and pan-European research infrastructures.”
Chodzi tu głównie o przyspieszenie prac inwestycyjnych realizowanych w ramach różnych programów jednakże, w odniesieniu do transportu, nacisk postawiony został na Transeuropejską Sieć Transportową TEN-T.
Dokument wymienia także środki pochodzące z Funduszu Spójności, z którego przeznacza się 347 miliardów EUR na lata 2007 –2013 w ramach polityki spójności.
W odniesieniu do sektora transportowego Plan zapowiada alokację 500 mln EUR na projekty transportowe w ramach programu TEN-T na rok 2009 (czyt. w ramach „call’u 2009”–czyli wezwania Komisji Europejskiej do przysyłania propozycji projektów). Oprócz tego KE realizuje program wieloletni (Multi-Annual TEN-T Programme), który także posiada swój budżet.
Już w październiku 2008r. Komisja Europejska wyszła z inicjatywą podjęcia działań zapobiegających rozszerzaniu się trwającemu kryzysowi gospodarczemu oraz działań mitygujących jego obecne negatywne efekty. W rezultacie prac KE powstał Europejski Plan Naprawy Gospodarczej („European Economic Recovery Plan”), który został oparty na dwóch głównych filarach:
- Pierwszym filarem ma być duży zastrzyk zdolności nabywczej do gospodarki w celu zwiększenia popytu i stymulacji zaufania. Komisja Europejska proponuje, aby Państwa Członkowskie i Unia Europejska jak najszybciej porozumiały się, co do natychmiastowego wydatku w wynoszącego 200 miliardów EUR (1,5% PKB) w celu zwiększenia popytu zgodnie z Paktem Wzrostu i Stabilności (Stability and Growth Pact).
- Drugi filar opiera się na potrzebie przeprowadzenia krótko-terminowaych działań w celu wsparcia konkurencyjności Europy w długim okresie. Plan wyznacza obszerny program działań skierowanych w właściwe inwestycje. Oznacza to inwestycje w wydajność energetyczną, czyste technologie oraz w infrastrukturę. Jednocześnie szereg działań naprawy przedstawionych w planie ma pomóc Państwom Członkowskim w otwarciu nowych środków finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, zniesieniu przeszkód administracyjnych i w wsparcie inwestycji modernizacyjnych infrastruktury. Celem planu jest nadanie mocnego impulsu gospodarce Unii Europejskiej w kierunku gospodarki nisko-emisyjnej tzw.: „low-carbon economy”.
- Dokument podkreśla także, iż u jego podstaw leży solidarne działanie i ochrona rynku pracy. Instrumentami, które posłużą do realizacji planu będą między innymi: European Globalisation Adjustment Fund oraz European Social Fund (Europejski Fundusz Społeczny).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP
PKP IC
ED74
PKP PR
Łódź
Warszawa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....