TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Województwo Dolnośląskie ma nowe szynobusy
URZĄD MARSZAŁKOWSKI DOLNOŚLĄSKIE/INFORAIL - Opublikowano: 15.11.2010 18:19:48 5 komentarzy
Województwo Dolnośląskie ma nowe szynobusy

Tabor Kolei Donośląskich wzbogacił się o kolejne nowoczesne szynobusy, tym razem wyprodukowane przez ZNTK w Mińsku Mazowieckim. W ubiegły piątek zaprezentowano dwa z trzech dostarczanych właśnie pojazdów. Punktualnie o godz. 12:17 z Dworca Głównego we Wrocławiu wyjechał specjalny pociąg, złożony z dwóch nowych dolnośląskich szynobusów. Pojechał na stację Wrocław Leśnica. W tę podróż udali się m.in. Marszałek Marek Łapiński, Członek Zarządu Województwa Zbigniew Szczygieł oraz Ryszard Kędzior, prezes firmy ZNTK Mińsk Mazowiecki, która wyprodukowała nowe szynobusy. Do Leśnicy wybrali się również szefowie dolnośląskich spółek kolejowych: Genowefa Ładniak (prezes Kolei Dolnośląskich S.A.) oraz Janusz Berkowski (dyrektor Dolnośląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych), a także Roman Głowaczewski, szef Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. W podróż wybrało się też wielu miłośników dolnośląskiej kolei, którzy, jak informuje Urząd Marszałkowski, chwalili nowe maszyny za wygodę, przestronne wnętrze oraz doskonałe wyciszenie pojazdu.

Tuż po rozpoczęciu podróży, prezes Kędzior symbolicznie przekazał Marszałkowi Łapińskiemu trzy dostarczone właśnie szynobusy, wręczając mu makiety pojazdów. Maszyny są już do dyspozycji Kolei Dolnośląskich. Sześć kolejnych wozów trafi na dolnośląskie tory do listopada 2011 r. Przetarg na zakup nowoczesnych maszyn Samorząd Województwa rozstrzygnął w lutym br. To inwestycja o wartości ok. 47 mln zł. Zakup sześciu maszyn będzie dofinansowany ze środków unijnych - z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska, a pieniądze na pozostałe trzy szynobusy pochodzą z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Marek Łapiński przypomniał też, że kilka dni temu podpisano umowę, na mocy której Koleje Dolnośląskie otrzymają ok. 71 mln zł dotacji unijnej na zakup pięciu nowoczesnych pociągów EZT. Te wozy kursować będą m.in. do Żmigrodu i Obornik Śląskich.

Do Leśnicy pociąg zawitał o godz. 12:33. Podróż trwała zatem tylko 17 minut - znacznie mniej, niż zajmuje pokonanie tej trasy samochodem czy wrocławską komunikacją zbiorową.

- Z centrum miasta na peryferia dojechaliśmy w bardzo krótkim czasie. To dowodzi, że zarówno Wrocław, jak i Dolny Śląsk potrzebuje spójnego systemu kolei aglomeracyjnej. Samorząd Województwa we współpracy z naszymi przewoźnikami kolejowymi już taki projekt realizuje. Nosi on nazwę Dolnośląskich Kolei Dojazdowych. Będziemy systematycznie wdrażać go w życie, kupując nowoczesny tabor i rozwijając sieć połączeń - opowiadał Marek Łapiński.

Dostarczone przez ZNTK Mińsk Mazowiecki szynobusy to nowoczesne, mogące jeździć z prędkością nawet 120 km/h pociągi. Przedziały pasażerskie są w pełni wyciszone, co sprawi, że podróż będzie przebiegała komfortowo. Szynobusy mają klimatyzację i wyposażone są w elektroniczne ekrany informujące o kolejnych przystankach na trasie. Dostosowane są też do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. dzięki przestronnemu wnętrzu pojazdu. Szynobusy trafią do bazy taborowej spółki Koleje Dolnośląskie S.A. i będą kursowały na trasach obsługiwanych przez spółkę w całym województwie dolnośląskim.

FOTO: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. 
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
szynobus
Wrocław
Koleje Dolnośląskie
 • Endrju – 16.11.2010

  Zaprezentowano dwa, bo trzeci się zepsuł. Brawo Pesa!!!

 • MM – 19.11.2010

  Województwo dolnośląskie pisze się małymi literami, panie redaktorze.

 • KW – 19.11.2010

  Ta? http://www.umwd.dolnyslask.pl/urzad/struktura-urzedu/. Chyba wiedzą lepiej?

 • MK – 22.11.2010

  Ale te autobusy to z Mińska przyjechały wg tego co zostało napisane powyżej Endrju. Tylko podobne są do produktów made in Bydgoszcz a jak się przyjrzeć to straszne "kanciaki".

 • Pt47 – 22.11.2010

  Mińsk produkuje "budżetowe" wersje szynobusów m.in. w celu sprzedaży na wschód. Czyli takie tańsze Pesobusy;).

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....