TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Wreszcie jest umowa na odcinek Czyżew – Białystok. Chińsko-polskie konsorcjum
InfoRail.pl - Opublikowano: 26.06.2020 14:45:25
Wreszcie jest umowa na odcinek Czyżew – Białystok. Chińsko-polskie konsorcjum (foto: MI)

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w piątek w Białymstoku umowę na modernizację ok. 71 km odcinka Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica. Koszt inwestycji, którą zrealizuje polsko-chińskie konsorcjum, sięga 3,3 mld zł. Trasa ma być gotowa w 37 miesięcy, licząc od rozpoczęcia prac.

To umowa o najwyższej wartości przy tego typu inwestycji w Polsce - poinformował prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, który liczy na to, że w lipcu 2023 roku odcinek będzie gotowy do eksploatacji.

Merchel podkreślał w czasie uroczystości, że po modernizacji odcinka Czyżew-Białystok, podróż pociągiem z Białegostoku do Warszawy będzie mogła skrócić się do 1 godziny i 25 minut; z przystankami na stacjach pośrednich - będzie trwała 1 godzinę i 40-45 minut. Na całej tej trasie możliwy bowiem będzie przejazd pociągów osobowych z prędkością do 200 km/h. "Mam nadzieję, że będzie to środek transportu bezkonkurencyjny, wygodny, bezpieczny, a jednocześnie wkomponowany w cały projekt Unii Europejskiej" - powiedział.

Inwestycja jest dofinansowana z UE z programu CEF - Łącząc Europę. Wykonawcą jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor (lider), Stecol Corporation oraz Sinohydro Corporation Limited. Prezes PUT Intercor Piotr Jurczyk, który umowę podpisał w imieniu wykonawcy, przypomniał że dla jego firmy to trzeci odcinek linii kolejowej Rail Baltica (wcześniej Rembertów-Sadowne a obecnie jeszcze kończony Sadowne-Czyżew). Przyznał, że termin 37 miesięcy na realizację jest "bardzo ambitny".

Inwestycja obejmuje m.in. budowę 200-metrowego mostu na Narwi między Łapami i Uhowem oraz kilkudziesięciu obiektów inżynieryjnych. Pomiędzy Czyżewem a Białymstokiem powstaną skrzyżowania wielopoziomowe - przejścia i przejazdy kolejowo-drogowe zostaną zastąpione przez wiadukty i tunele. Zmodernizowanych zostanie też pięć stacji: Czyżew, Szepietowo, Łapy, Racibory i Białystok, a przebudowanych kilkanaście przystanków.

Mówiąc o zaawansowaniu prac przy budowie Rail Baltica zarówno w Polsce, jak i krajach nadbałtyckich prezes PKP PLK wyraził nadzieję, że w 2027 cała trasa od Tallina do Warszawy będzie gotowa. W Polsce, oprócz przebudowy odcinka Czyżew-Białystok, konieczna jest jeszcze modernizacja dwóch odcinków - od Białegostoku przez Ełk, do granicy z Litwą w Trakiszkach.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił, że tak duża inwestycja daje "setki miejsc pracy w trakcie jej realizacji". "Polskie budowy nie zostały zatrzymane w czasie epidemii koronawirusa" - dodał Adamczyk. Podkreślał, że w ramach polityki zrównoważonego rozwoju kraju realizowane są w Polsce "wielkie projekty". Zwracając uwagę na wartość projektu przebudowy odcinka kolejowego Czyżew-Białystok mówił, że to potwierdzenie "pozycji inwestycyjnej" Polski w UE.

Jak poinformowały PKP PLK w piątkowym komunikacie, trwają przygotowania do prac modernizacyjnych na odcinku Białystok–Ełk. "W pierwszej kolejności prowadzone będą roboty budowlane na stacji Ełk. Linia kolejowa z Białegostoku do Ełku ma być modernizowana w latach 2022-2024. Dla odcinka z Ełku do Suwałk i Trakiszek (granica państwa) opracowywane jest studium wykonalności. Roboty budowlane planuje się na lata 2023–2027" - podano w komunikacie.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Rail Balica
Białystok
Podlaskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....