TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Wstępne studium wykonalności Kolei Metropolitalnej – za cztery lata
InfoRail.pl - Opublikowano: 13.08.2020 10:45:47
Wstępne studium wykonalności Kolei Metropolitalnej – za cztery lata

Cztery lata ma potrwać przygotowywanie wstępnego studium wykonalności Kolei Metropolitalnej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W środę (12 sierpnia) władze GZM podpisały wartą 5,5 mln zł umowę na opracowanie tego strategicznego dla komunikacji w regionie dokumentu.

Kolej Metropolitalna to jeden z głównych projektów GZM - działającego od 2018 r. związku 41 samorządów; wśród jego ustawowych zadań jest transport publiczny. Wykonana przez ekspertów Politechniki Śląskiej czterowariantowa koncepcja takiej kolei była gotowa w styczniu ub. roku; potem powstał jeszcze do niej suplement.

W lutym br. GZM ogłosiła przetarg na wstępne studium wykonalności Kolei Metropolitalnej. Ma to być opracowanie, który uszczegółowi założenia zawarte w koncepcji, oceni ich zasadność, techniczne możliwości ich zastosowania oraz oszacuje koszty związane z realizacją. Celem ma być uczynienie kolei kręgosłupem systemu transportu publicznego w Metropolii.

W przetargu na wstępne studium wykonalności wpłynęły cztery oferty, które otwarto w kwietniu - jak wówczas informowano, opiewały one na 5,5-8,4 mln zł brutto. Najtańszą złożyła spółka WYG International (obecnie Databout). W środę właśnie z nią przedstawiciele GZM podpisali umowę.

Cytowany w środowym komunikacie biura prasowego Metropolii przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak podkreślił, że choć czteroletni okres realizacji może wydawać się długi, przy inwestycjach finansowanych z pieniędzy publicznych, opracowanie tego rodzaju studium to jeden z obowiązkowych etapów, po którym można przejść już do kolejnych działań.

"Prace nad dokumentem podzieliliśmy na etapy, aby w ich trakcie otrzymywać analizy częściowe. Pozwolą nam one rozpocząć prace w miejscach, które są kluczowe dla dalszego rozwoju transportu szynowego w Metropolii. Już teraz wiemy, że wzmocnienia wymagają szlaki na trasie Gliwice – Katowice – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice oraz Tychy Lodowisko – Katowice – Tarnowskie Góry" – dodał przewodniczący zarządu GZM.

Odpowiedzialny w zarządzie Metropolii za transport Grzegorz Kwitek zasygnalizował, że studium będzie pomocne w realizacji inwestycji w ramach rządowego programu Kolej Plus, o dofinansowania z którego Metropolia będzie starała się wraz ze swoimi gminami członkowskimi.

W ramach studium powstanie m.in. model ruchu obejmujący GZM. Jak podkreśliła dyrektor departamentu planowania transportu w Databout Joanna Sarbiewska, będzie to największy model w Polsce, obejmujący ponad 100 linii kolejowych, po których poruszają się codziennie tysiące pociągów: pasażerskich i towarowych.

"Odwzorowanie i analityka wszystkich występujących zależności na tak dużym obszarze będą wyzwaniem, biorąc pod uwagę cel – uzyskanie jak najbardziej optymalnego rozkładu jazdy, przy jednoczesnym zachowaniu cykliczności i dużej częstotliwości kursowania pociągów" – zaznaczyła przedstawicielka wykonawcy. Wskazała, że przy powstawaniu studium m.in. wykorzystane zostaną autorskie narzędzia spółki do wielowariantowych analiz.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami GZM ma zawierać dwa rodzaje koncepcji rozwoju. Pierwsza powstanie za około półtora roku i obejmie m.in. budowę nowych przystanków i zmiany lokalizacji istniejących. Ma odpowiadać na kwestie integracji z transportem zbiorowym i indywidualnym poprzez integrację rozkładów jazdy, uwzględnienie stacji przesiadkowych czy parkingów dla samochodów. Ma także zawierać symulacje zapotrzebowania na tabor oraz propozycje lokalizacji i wielkości zapleczy technicznych kolei.

Koncepcja docelowa powstanie w ciągu czterech lat i obejmie m.in. prognozę ruchu osób, propozycję oferty przewozowej wraz z koncepcją rozkładu jazdy pociągów oraz analizę zapotrzebowania na tabor. Ma wskazywać lokalizacje i wielkość zaplecza technicznego kolei.

Wykonawca studium przygotuje również plan działań inwestycyjnych wraz z koncepcją układów torowych oraz zaproponuje model integracji z transportem zbiorowym i indywidualnym. Ponadto, ma przeanalizować różne modele własności operatora Kolei – chodzi o określenie, czy operatorem ma być np. własna spółka GZM czy firma zewnętrzna. W studium znajdą się także rekomendacje sposobu pozyskania taboru, jego serwisowania oraz utrzymania zaplecza. Częścią dokumentu będzie analiza finansowania inwestycji.

Wykonawca studium ma wziąć pod uwagę realizowane i planowane inwestycje spółki PKP PLK oraz plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Władze Metropolii zastrzegają, że po wykonaniu wstępnego studium konieczne będą kolejne dokumenty obejmujące poszczególne odcinki zarekomendowane do realizacji.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GZM
kolej metropolitalna

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....