TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Zmiany taborowe w SKM Warszawa
Ryszard Piech - Opublikowano: 27.01.2009 16:03:02 8 komentarzy
Zmiany taborowe w SKM Warszawa

W bardzo krótkim czasie w strukturze taborowej SKM Warszawa zaszło kilka dosyć ważnych zmian, które śledzimy w niniejszym artykule.

Nowe malowanie ZTM Warszawa

Pierwsza ze zmian jest związana z implikacją nowego schematu malowania ZTM Warszawa. Ten dosyć mocno rozpropagowany projekt miał obejmować wszystkie pojazdy kursujące na zlecenie ZTM Warszawa od autobusów, poprzez tramwaje i metro aż po kolej, czyli SKM Warszawa. Nowy schemat miał ostatecznie ujednolicić wygląd wszystkich pojazdów kursujących na zlecenie ZTM, umożliwiając ich łatwą identyfikację. Szerzej na ten temat można przeczytać tutaj. Niestety jak nietrudno było się domyśleć projekt wzbudził tak duże kontrowersje, że ZTM po cichu wycofał się z niego stwierdzając, że zostaną określone nowe barwy stanowiące bardziej rozwojową wersję obecnych wariantów. Niestety ofiarą tego splotu okoliczności stało się SKM Warszawa, które w ramach zleconych Newagowi pięciu obsług 4 poziomu oraz dwóch obsług 3 poziomu zespołów typu 14WE zleciło również ich przemalowanie zgodnie z ujednoliconym schematem. Pierwszy przemalowany skład na przełomie listopada i grudnia 2008 roku opuścił Newag, a kolejne zostaną przemalowane podczas ich remontu. Niestety z racji zaawansowanych prac implikacja nowego malowania na pojazdy SKM Warszawa została dokonana pomimo wycofania się z projektu. O zmianie malowania mówiono już od dłuższego czasu, a konieczność zmian tłumaczono między innymi dużymi problemami z utrzymaniem czystości białych pudeł, jednak nowe barwy ZTZ jedynie zwiększyły udział koloru białego, czym cała operacja wydaje się bezsensowna.

Składy ze Słowenii w sercu Warszawy

SKM Warszawa już od dłuższego czasu ma problemy z przepełnieniem swoich pociągów, zwłaszcza w godzinach szczytu. Jednak jak dotąd radzono sobie za pomocą krótkotrwałych wypożyczeń składów, głównie z SKM w Trójmieście. Były to tak EN71 jak i EN57, a warszawski epizod można poznać głównie po specyficznym malowaniu tych składów, choć niektóre kursowały w barwach SKM w Trójmieście, jedynie z nalepkami SKM Warszawa. Jednak na początku grudnia na trasę S2 wyjechały nietypowe składy w nowych barwach ZTZ i nowym czołem. Tym razem przewoźnik zdecydował się wynająć zmodernizowane składy typu 5B/6B (EN57), które otrzymały oznaczenie EN57-3001 i 3002. Pojazdy te są niezmiernie wyjątkowe, ponieważ są to dawne słoweńskie składy, które po zakończeniu eksploatacji zostały odsprzedane do Polski, gdzie w ZNTK Mińsk Mazowiecki dokonano ich gruntownej modernizacji z zastosowaniem takich zmian jak w EN57-1468KM prezentowanym na Trako 2007, włącznie z wymianą rozruchu na impulsowy. Ich dzierżawa jest związana ze wzrostem ilości pasażerów oraz koniecznością zapewnienia dodatkowych składów na czas remontów istniejących 14WE. Producent oznaczył je jako EN57-3001 i EN57-3002, które SKM rozbudowało na wzór nowych identyfikatorów europejskich do stanu PL-SKMWA 94 51 EN57-3000.Dodatkowo zespołom nadano numery operacyjne 201 i 203, gdzie 2 oznacza typ 5B/6B (ezt trzy lub czterowagonowy), a nieparzyste liczby –zespół trzywagonowy. Zespoły czterowagonowe będą oznaczane liczbami parzystymi (np. 204, 202). Dotychczas SKM w Warszawie nie zmieniało oznaczeń dzierżawionego taboru, jednak w tym przypadku nie miał on poprzednich oznaczeń właściciela, więc postanowiono składom nadać nowe numery. Pojazdy te nie będą prawdopodobnie rejestrowane przez SKM w nowym systemie, gdyż do roku 2016 nie jest to obowiązkowe.

Oficjalny przetarg na dzierżawę nowych ezt.

W dniu 20.01.2009 SKM Warszawa ogłosiło przetarg na leasing 4 fabrycznie nowych ezt.  Oferty można składać do 4 marca 2009, a pociągi mają zostać dostarczone do 18 miesięcy od podpisania umowy (pierwszy pojazd w 16 miesięcy). Pojazdy będą dzierżawione przez okres 180 miesięcy czyli przez 15 lat. Najkorzystniejsza oferta zostanie wybrana w 78% poprzez najniższą cenę, 10% to warunki eksploatacyjne, 7% warunki techniczne, 3% okres gwarancji i 2% czas dostarczenia. Pojazdy powinny mieć długość przedziału pasażerskiego minimum 62 (+/- 5) metry oraz pojemność całkowitą 700 osób. Przewidywana żywotność to 30 lat, a roczne przebiegi to 200 tys. km. Napięcie zasilania 3kV DC, prędkość maksymalna 130 km/h, nacisk na oś 18,5 t, ilość osi napędnych do 40%, przyspieszenie rozruchu i opóźnienie hamowania 1 m/s2.

 

Przedział pasażerski ma być jednoprzestrzenny. Wnętrze ma zostać wykonane zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi ZTM, czyli siedzenia ustawione bokiem do kierunku jazdy pomiędzy drzwiami, w przestrzeni wielofunkcyjnej jako uchylne, natomiast w pozostałej części w układzie grupowym, czyli dokładnie tak jak istnieje to w składzie 19WE. Wnętrze ma zapewniać możliwość zmiany tego układu w przyszłości. Za standardowe przyjęto 5 osób stojących na metr kwadratowy powierzchni, jednak pojazd ma dopuszczać przeciążenie do 10 osób na metr kwadratowy. Skład ma mieć przestrzeń dla przewozu osób niepełnosprawnych (zlokalizowane blisko czoła pociągu pomiędzy I i II drzwiami w kierunku jazdy) oraz być wyposażony w przestrzeń bagażową. Drzwi mają być odporne na zamarzanie oraz wyposażone w centralne zamykanie z pulpitu maszynisty, jak również mają się zamykać samoczynnie po okresie regulowanego opóźnienia oraz mają być blokowane przy prędkości powyżej 5 km/h włącznie z uniemożliwieniem jazdy z otwartymi drzwiami. Ich udział ma wynosić conajmniej 17% długości przedziału pasażerskiego. Pociąg ma mieć rozruch impulsowy zrealizowany w technologii IGBT z możliwością hamowania rekuperacyjnego.  

Pudła zespołów mają zostać wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej. Zalecane jest zastosowanie stopni niwelujących przestrzeń między pojazdem a peronem. Docelowo perony w WWK mają zostać dostosowane do wysokości 760 mm nad główką szyny, jednak pojazdy mają zapewniać możliwość obsługi peronów w zakresie 760-960 mm nad główką szyny. Zamówienie to jest częścią umowy wieloletniej podpisanej z ZTM na lata 2010-2024, w ramach której SKM ma obsługiwać dodatkowe dwie linie S1 oraz S3. Sama specyfikacja jest bardzo wyjątkowa i w zasadzie jedynie Newag zaprezentował składy 19WE, które są zbudowane według tego kryterium, lecz zapisy w zamówieniu dopuszczają również innych producentów, tak więc pozycja Newagu nie jest aż taka pewna.

 

Redakcja dziękuje Panu Leszkowi Peczyński za udostępnienie zdjęć.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
SKM
SKM Warszawa
Newag
ZTM
14WE
19WE
EN57
ZNTK Mińsk Mazowiecki
  • ik – 28.01.2009

    genialne siedzenia tyłem do okna, ktoś w samorządzie powinien się puknąć

  • Robert – 29.01.2009

    Polecam ustawienie siedzeń jak w nowszych wagonach metra nowojorskiego. Przy samych drzwiach - pod oknem, kolejne typowo kolejowe.

  • Robert – 29.01.2009

    Ze zdjęć widać, że tylko w części środkowej jest troje drzwi. Moim zdaniem ta ilość (i warunek 17%) to za mało na pociąg aglomeracyjny.

  • Robert – 29.01.2009

    Przypominam niedawny artykuł http://inforail.pl/text.php?id=20127&from=tag Wady moim zdaniem 19WE są następujące: 1. bardzo zły widok ze stanowiska maszynisty. Jest to pociąg aglomeracyjny a nie KDP więc zagadnienie jest ważne. 2. ustawienie foteli - a może zastosować rozwiązanie ze starych, angielskich wagonów WKD? Siedzenia 2+2 po jednej stronie oraz 1+1 po drugiej? Przejście i miejsce dla osób stojących będzie zbliżone do układu siedzeń pod oknami.

  • Ewelina – 30.01.2009

    Kiedyś projektowało się uchwyty dla pasażerów w środkach komunikacji miejskiej w ten sposób, że brało się pod uwagę ich dostepność dla osób o przeciętnym wzroście. W tym pociągu poziome uchwyty pod sufitem dostępne są tylko dla osób o wzroście 175-180 cm, co oznacza, że połowa pasażerów (o niższym wzroście) ma gorsze i mniej bezpieczne warunki podróży niż osoby wysokie.

  • ik – 31.01.2009

    w EN57 można się trzymać uchwytów na oparciach siedzeń, a tutaj trzeba wisieć i jeszcze cię kopią. Bzdurny jest argument, że mieści się przez to więcej osób - wcale tak nie jest

  • Tomasz – 01.02.2009

    Dla mnie przód 19WE to jakaś totalna pomyłka. Szczególnie w wersji dla SKM w Warszawie - ma rozwijać max 130 km/godz. a średnia będzie wynosić połowę tego. Wobec tego jakikolwiek w miarę obły kształt zamiast klina całkowicie wystarczy. Polecam wycieczkę do EU i zobaczenie jak wyglądają nawet najnowsze pociągi aglomeracyjne. Niech Newag się opamięta - taki przód nadaje się dla pociągów osiągających 200-250 km/godz. Ponadto wszyscy wskazują na bardzo złą widoczność z kabiny maszynisty.

  • Woźnica – 06.03.2009

    Panie i Panowie podejrzewam, że bryczkami chcecie jeździć.Nie ma idealnych pociągów, do każdego można się przyczepić.POWODZENIA!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....